Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat.

Napište své Proč

Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na tuto pozici. Myšlenkový pochod, který máte v hlavě, si ale personalista z životopisu ani motivačního dopisu většinou nepřečte. Nebojte se být osobní, odhalit trochu svého příběhu a upřímně napsat, proč se zajímáte zrovna o tuhle práci.

Možná, že jste se rozhodli změnit obor, protože jste v tom svém už dosáhli maxima nebo vyhořeli. Nebo jste v minulosti zastávali manažerskou či ředitelskou pozici, ale zjistili jste, že to není pro vás a lépe vám vyhovuje práce samostatná. Třeba jste působili jako OSVČ a nyní chcete zpět do zaměstnání, případně se změnila vaše rodinná situace.

Nenechte personalisty nebo manažery, aby si o vás vytvářeli (většinou mylné) domněnky. Napište své „proč“ nejen do motivačního dopisu, ale i do životopisu, a to v krátkém úvodním odstavci, který je umístěný za vašimi osobními údaji. Co do něj patří?

  • Kdo jste. Jaké máte zkušenosti (například zkušený projektový manažer, obchodník nebo HR profesionál).
  • Kam jdete. Jaký je nyní směr vaší kariéry (rozhodli jste se pro zásadní změnu, už nechcete mít zodpovědnost za tak velké území, chcete se posunout jinam atd.)
  • Proč tam jdete. Napište v jedné nebo dvou větách svůj příběh, proč jste si vybrali zrovna tento směr.
  • A co z toho budete, milý zaměstnavateli, mít? Nakonec v jedné větě vypíchněte, jaké zkušenosti a dovednosti můžete zaměstnavateli přinést.

↑ Tolik toho umím, tak v čem je problém? Možná právě tím zaměstnavatele „děsíte“.

» Prozkoumejte aktuální nabídky práce

Osekejte to

Milujete proces učení se, máte dvě vysoké školy a tři stránky certifikátů od feng-šuej až po jízdu s traktorem. Mluvíte čtyřmi jazyky, ale jen dvěma pořádně. Snažíte se ukázat, že jste univerzálně schopný člověk, a tak popíšete všechny pozice, které jste kdy zastávali. Od brigád na škole přes vedlejší práce až po půlstránkové popisy pracovní náplně.

Pravdou je, že méně je více. Odpovídáte přece na konkrétní potřeby firmy, vyjádřené konkrétním inzerátem. V tom inzerátu je jen to nejdůležitější. I vy proto vymažte ze svého životopisu to, co je vůči dané pozici irelevantní. Klidně smažte dvě vysoké školy, vynechte polovinu svých znalostí a dovedností a vymažte také dvě třetiny náplně práce z minulých pozic.

» Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Pohrajte si se slovíčky

Zastávali jste dříve ředitelskou roli? Klidně to přepište na roli manažerskou. Slovo ředitel evokuje „jsem důležitý a drahý“. Slovo manažer zase „mám zodpovědnost a plním cíle“. Pokud jste byli zodpovědní za veliké území nebo za několik zemí, můžete geografický popis vynechat, když to není důležité pro roli, kterou jste si vybrali. Pokud jste působili v malé firmě, je možné, že jste zastávali několik rolí najednou. Do životopisu pak popište jen tu jednu, která je nejblíže tomu, co chcete nyní dělat.

Možná si říkáte, že přece nemůžete v životopisu lhát? Není to lhaní, ale podání jen tolika informací, kolik je v danou chvíli třeba. Samozřejmě byste si neměli přidávat to, co nemáte nebo si vymýšlet. V tomto případě jde spíše o strategické ubírání.

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Tipy, jak si za pár minut vylepšíte životopis

Věnujte svému CV pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Na zajímavou nabídku pak můžete odpovědět hned. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal. Dobrá fotka Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tváří … číst více

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Personalisté životopisy nečtou slovo od slova. Spíše je očima skenují a hledají relevantní klíčová slova. Proto své CV vždy upravte na míru konkrétní pozici. Přečtěte si náš článek, ve kterém vás navedeme, co je dobré zvýraznit a přepsat tak, abyste zaujali. Když víte, kam sáhnout, úprava vám zabere maximálně 10 minut. Zvýrazňujte Nejprve potřebujete důkladně … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více