Mám, nemám? Máte odpovědět! I když nesplňujete všechny požadavky

5 minut čtení

Rozkliknete zajímavou nabídku. Čtete, co práce obnáší, a radujete se: Tohle by bylo přesně pro mě. Jenže potom sklouznete očima na sekci požadavky a vaše nadšení opadne. Je jich opravdu hodně a ne všechny byste si mohli odškrtnout. Nenechte se odradit. Zrovna teď je vhodná doba odepisovat na inzeráty i v případě, že úplně do puntíku neodpovídáte přáním firmy.

Máte pocit, že chtějí ve firmě Superman a necítíte se jím být? Třeba to nebude potřeba, abyste vysněnou práci získali.

Často tu radíme, jak sepsat životopis nebo motivační dopis. Aby kandidáta vylíčil v tom nejlepším možném světle, ale aby zmiňoval pouze relevantní pracovní zkušenosti a dovednosti a vynechal ty, které s danou pozicí nesouvisí nebo souvisí jen málo.

Stejně by na to měly jít při psaní inzerátu i firmy. Jenže někdy se tohoto pravidla tak úplně nedrží. Podobně jako kandidáti. Pro jistotu zmíní tučný seznam toho, co by měl nový kolega umět, i když část z tohoto výčtu bude potřebovat na vypisované pozici spíš okrajově anebo by nebyl problém se to doučit. Perfektní znalost hned dvou jazyků, i když z popisu pracovní náplně vyplývá, že komunikovat se bude především v jednom z nich. Spoustu let praxe, ačkoliv nejde o řízení letadla nebo operace mozků, s nadsázkou řečeno.

Berte to s rezervou

Při čtení inzerátu proto zkuste chvilku zapřemýšlet, než ho zavřete s tím, že „na to nemáte“. Nabídku několikrát pozorně přečtěte. Zkuste odhadnout, co asi bude úkolem nového zaměstnance a co tedy opravdu musí umět. Pak si položte otázku: „Splňuji alespoň 70 až 80 % toho, co chtějí? A líbila se mi ta práce?  Pokud ano, odpovězte.

 

Prozkoumat příležitosti si polepšit

 

Odpovídat i na inzeráty, pro něž nejsem úplně dokonalý kandidát, se vyplatí zejména v této době, kdy je počet nabízených míst nebývale vysoký, zatímco počet reagujících kandidátů pořád spíš nízký. Konkurence tedy není velká.

Tím spíše dají zaměstnavatelé šanci někomu, kdo nesplňuje všechny vypsané požadavky. S menším počtem uchazečů klesá pravděpodobnost, že firma najde dokonalého supermana. Navíc někdo takový nejspíš vůbec neexistuje. Při výběru nového zaměstnance se náboráři vždycky rozhodují, z čeho mohou slevit a co za to dostanou v něčích schopnostech na oplátku. Klíčové kompetence nezbytné k výkonu povolání nicméně úspěšní kandidáti splnit musí. Bývají vypsány mezi prvními. Účetní nemůže dělat někdo, kdo o účtařinně nic neví. Nicméně kompetence vypsané mezi posledními nejspíš nebudou ty nejdůležitější. Ostatně ochota firem si nové lidi zaškolovat s úbytkem hlásících se kandidátů stoupá. Což zvyšuje šance uchazečů nejen získat dobrou práci, ale také novou dovednost. A to nikdy není k zahození.

TIP: Připadá vám, že se vám zobrazují pořád dokola ty samé nebo velmi podobné nabídky? Zkuste si při hledání rozšířit výběr a hledat i mimo svůj „dosavadní rajón“. 

Přiznat se už v motivačním dopisu?

Až budete do firmy psát, k CV přiložte motivační dopis. V něm se zaměřte na ty požadavky, které podle inzerátu splňujete, a napište konkrétně, jak jste je v minulosti využívali, například: Tři roky jsem pracoval/a v sekci B2B obchodníků, zajišťoval/a jsem první rok a půl retenci, později akvizici nových zákazníků s vyčíslitelnými a doložitelnými výsledky.

Není ale od věci zmínit i to, v čem byste se museli ještě zdokonalit. A také že vám to nedělá problém. Místo fráze: Rád/a se učím nové věci, napište ale konkrétní případ, kdy se vám podařilo naučit něco nového a jak jste toho potom využívali. Například: V minulém zaměstnání jsem nejprve komunikoval/a pouze s českými zákazníky, později jsem se ale zdokonalila v obchodní španělštině natolik, že jsem přibrala část latinskoamerických klientů.

Upřímně přiznat, že ne všechno umím, může být vstupenka na pohovor. A tam už bude záležet i na něčem jiném, než jen na bilanci má dáti/dal.

Na pohovoru můžete zazářit

Při setkání tváří v tvář už hraje roli i to, jak působí člověk svou osobností, energií, jestli je s ním snadná domluva nebo zda si dokáže si poradit v různých situacích. Pak může přeskočit i uchazeče, který válí excel na jedničku, z angličtiny i němčiny má vysoké mezinárodní zkoušky a praxe na rozdávání. Jenomže při rozhovoru mluví jen o sobě, všechno ví a všechno zná, ale když má vyřešit nějaký nastíněný problém, mlží a nic kloudného kromě frází z něj nevypadne.

Jednejte rozumně

jak už o tom byla řeč výše, určité penzum znalostí a dovedností nezbytných pro výkon povolání musí kandidát s nadějí na úspěch mít. Proto je potřeba vzít rozum do hrsti a neodpovídat na inzeráty, s nimiž se svou „profesní a lidskou“ výbavou zcela míjím. Jestliže jsem nesmělý analytik introvertního založení, kterému dělá potíže říct si v krámě o stvrzenku, těžko se ze mě stane obchodník ve firmě s mezinárodní klientelou, kde musím působit sebejistě jako James Bond. Proto i při odpovídání na inzerát respektujte rozumnou míru a schopnost vlastní sebereflexe.

Chcete zjistit, jakou šanci máte u nabídek vhodných právě pro vás po přečtení tohoto článku? Projděte si požadavky inzerátů na Jobs.cz.  

 

 

Další články k tématu

(Video) Jak opravdu vzniká dobrý pocit z práce?

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více

5 seberozvojových knih, které vás posunou v práci i životě

Chcete si odpočinout a přitom nezahálet? Vezměte si k ruce knížku. Třeba takovou, která vás posune v práci i v životě. » 2 minuty čtení « ↑ Nohy nahoru, knížku do ruky. Život není jen práce! » Asertivně do života « Asertivita už není tak „in”, jako bývala. Je to škoda. Od té doby, co … číst více

Seduo.cz: nové online kurzy, které vylepší vaše CV

Seďte doma u počítače a sbírejte tipy od skvělých lektorů o tom, jak na networking, poutavé prezentace nebo obchod. S touto myšlenku přichází na český internet Seduo.cz – vzdělávací projekt, který vám umoží studovat online kurzy od předních českých lektorů, firem a vysokých škol. » 2 minuty čtení « Krátké video lekce „Kurzy se skládají z krátkých video … číst více

3 dobře míněné věci, kterými si pokazíte pohovor

„Cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly,“ zní známé rčení. Platí to i pro pracovní pohovor. Myslíte si, že jste skvěle připraveni, ale první dojem si můžete pokazit. Třeba těmito věcmi, které byly původně myšleny dobře. 1. Přehnaná řeč těla Všude se přece píše, jak je důležitý oční kontakt, úsměv, rovná záda, pevný stisk ruky… … číst více