3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr.

Lidé, kteří (se) změnili

Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně změnili kariéru a jsou teď spokojení. Bankovní analytička šla dělat učitelku do školky. Manažer ve stavebnictví teď navrhuje postele. Marketingová specialistka otevřela veganskou kavárnu.

Ty příběhy jsou krásné, ale je za nimi obrovská dřina a hlavně ochota udělat krok do neznáma. Jenže ne každý má takovou povahu. To je naprosto v pořádku: jen kvůli tomu přece není nudný nebo málo odvážný.

Navíc když je vám 38, máte dvě děti a hypotéku, určité kroky do neznáma poněkud ztrácejí svou romantiku.

Stejná práce, jen jiná firma

Mnoho lidí však zůstává zbytečně zaparkovaných jen v jedné profesi. Řídí se zvláštním heslem: jednou účetní, navždy účetní. Žijí v přesvědčení, že daná profese je v podstatě součástí jejich identity. A tak když hledají novou práci, pročítají inzeráty pouze pro účetní. Dopadnou tak, že odejdou dělat v podstatě to samé, jen do jiné firmy.

Jenže změna práce nemusí znamenat radikální zemětřesení. Vlastně stačí jen trochu jinýma očima pročítat inzeráty, a budete mít mnohem víc na výběr. Nemusíte změnit rovnou celý obor (celou kariéru), jen profesi.

  • 1. TIP: Nechte si zobrazit nabídky z celého vašeho oboru. Otevřete všechny, které vás něčím zaujaly – třeba i neobvyklým názvem pozice. Neřešte, že to na první pohled vypadá, že se jedná o úplně jinou práci, než umíte. Raději ty zajímavé inzeráty hned otevřete a přečtěte si, koho firma vlastně hledá (jaké znalosti a zkušenosti potřebuje). Požadované znalosti se často překrývají, takže možná zjistíte, že spoustu z nich splňujete. A třeba by vás tahle práce dostala mnohem blíž k věcem, které vás skutečně baví.

Chytrý agent Jobs.cz

Jenže i když se nedíváte „úzkoprofilově“ jen na volná místa ve vaší profesi, ale poctivě pročesáváte celý širší obor, i tak se může stát, že spoustu zajímavých příležitostí přehlédnete. Na Jobs.cz teď visí 17.000 nabídek a firmy vystavují rekordní počty inzerátů v podstatě ve všech oborech. Není v ničích silách všechny projít a mít v každé minutě přehled, jaké nabídky zrovna přibyly.

  • 2. TIP: My vám ale právě tohle umíme zajistit – pokud si založíte agenta Jobs.cz. Ten nedávno prošel upgradem a využívá chytrou technologii. Agent pozná, na jaké nabídky jste se dívali a doporučí vám další, podobné. Díky agentovi se dostanete i k inzerátům, které byste sami neobjevili, respektive by vás třeba nenapadlo si je přečíst. A ještě bonus: na spoustu pozic vás upozorní dřív než ostatní uchazeče. Docela dobré na to, že je agent zdarma a jeho založení trvá pár vteřin, ne?

Co můžete v nové práci získat

Pokud se chystáte změnit práci, je dobré položit si pár otázek. Mohou to být třeba tyhle:

  • Co je pro vás v kariéře opravdu důležité? Jsou to vztahy, moc nebo třeba jistota?
  • Jaké prostředí je pro vás to pravé? Velká korporace, firma střední velikosti nebo nadějný start up?
  • Co z toho, co v práci děláte, byste dělali rádi, i kdybyste za to nedostávali zaplaceno?
  • Co vás v práci nejvíc baví a čeho byste se naopak ochotně zbavili?

Pokud máte jasno v tom, co pro sebe hledáte, budou se vám inzeráty pročítat mnohem snáze. Klíčové informace totiž uvidíte na první dobrou a ušetříte hromadu času.

Pravdou je, že pracovní trh v posledním roce výrazně oživil a firmy lákají nové lidi. Jsou jim ochotné nabídnout více než v předchozích letech, a zdaleka se to netýká jen platu. Zaměstnavatelé jsou teď třeba mnohem otevřenější nabízet třeba home office nebo pružnou pracovní dobu.

  • 3. TIP: Filtrujte si nabídky na Jobs.cz nejen podle oboru a města, ale i podle výše platu nebo benefitů, které firmy nabízejí. Může to být třeba pružná pracovní doba nebo větší prostor pro seberealizaci.

Jobs.cz

Další články k tématu

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Naučíme vás, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá. » 3 minuty čtení « ↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký nadpis není všechno Nenechte se napálit … číst více