Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat.

Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už budete psát jeden nebo druhý, je dobré řídit se několika jednoduchými radami.

Méně je více

Když se pustíte do sepisování motivačního dopisu, uvědomte si, komu je adresovaný. Personalistu, který bude dopis číst, musíte zaujmout. Proto se snažte psát o tom, co by personalistu mohlo zajímat a nevešlo se (nebo nehodilo) do životopisu. Ideální je se podívat do inzerátu a popsat vaše osobní zkušenosti s tím, co v nabídce firma požaduje.

Délka motivačního dopisu se pohybuje od poloviny strany po jednu stranu. Delší motivační dopisy se nikomu nebudou chtít číst. Délku můžete ovlivnit tím, že omezíte klišé, která se v motivačních dopisech opakují.

Úprava dopisu

Pokud je to možné, dopis adresujte konkrétní osobě. Většinu personalistů potěší, když je konkrétně oslovíte.

Jak u životopisu, tak u motivačního dopisu platí, že by měl být bez pravopisných chyb a překlepů.

V úvodu napište, o jakou pozici se ucházíte. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Obecně zasílané motivační dopisy a CV většinou skončí v propadlišti dějin.

Pozor si také dejte na „kopírování“ jmen osob a firem, které oslovujete. Není vhodné napsat, že jste vždy chtěli pracovat ve firmě ABC, a pak to poslat to do firmy CBA…

Ať už posíláte motivační dopis poštou nebo e-mailem, napište kontaktní údaje – ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech pak přijímejte hovory i z neznámých čísel a kontrolujte složku nevyžádané pošty.

Pozitivní a sebevědomý tón

V motivační dopise se vyvarujte negativních poznámek a komentářů – ať už směrem k bývalému zaměstnavateli nebo k sobě. Lepší je nasadit pozitivně sebevědomý tón a tím vzbudit u personalisty chuť si vás poslechnout osobně.

Pokud ve firmě znáte nějakou osobu, v motivačním dopise ji zmiňte nebo ji rovnou poproste, ať personalistovi váš motivační dopis a životopis pošle napřímo.

» Personalistka radí: takhle pište motivační dopis

Další rady k tématu

Jak napsat životopis

Přemýšlíte o změně práce a říkáte si, jak nejlépe začít­? Někteří známí vám možná poradili vytvořit si profil na profesní sociální síti, protože klasický je životopis mrtvý. Pokud si při slově životopis vybavíte slohové cvičení, tak opravdu „mrtvý“ je. Řešení naleznete v přehledném CV, které případně můžete dát i online. Méně je opravdu více Je jasné, … číst více

Jak se připravit na pohovor

Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás … číst více

Videodotazníky a psychometrie

Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí. V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky. Psychometrie S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty. Psychometrický dotazník lidé … číst více

Jak zvládnout assessment centre

Assessment centre je skupinová metoda výběru. Je to trochu spolupráce a trochu soupeření. Firma pozve skupinku nadějných kandidátů na půldenní nebo celodenní setkání. Skupinka poté plní různé úkoly a zaměstnavatel si dělá obrázek: který uchazeč je ten pravý? » Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz Co je assessment centre? Assessment centre firmy používají na nejrůznější … číst více