Jak napsat životopis

Přemýšlíte o změně práce a říkáte si, jak nejlépe začít­? Někteří známí vám možná poradili vytvořit si profil na profesní sociální síti, protože klasický je životopis mrtvý. Pokud si při slově životopis vybavíte slohové cvičení, tak opravdu „mrtvý“ je. Řešení naleznete v přehledném CV, které případně můžete dát i online.

Méně je opravdu více

Je jasné, že když budete psát o svém profesním životě, najde se velké množství informací, které byste o sobě a svých kvalitách chtěli sdělit. Nezapomeňte, že životopis budou číst personalisté, kteří bohužel nemají na čtení každého CV dvě hodiny.

Je dobré mít životopis na jednu, dvě strany a písmem, na které nepotřebujete při čtení lupu. Na druhou stranu: informacemi nešetřete. Personalistu nepotěší ani to, když mu sice sdělíte firmu, ve které jste pracovali, ale neuvedete, co konkrétně jste dělali.

↑ Pracovní zkušenosti popiště v odrážkách. Personalista se v nich lépe zorientuje.

Zkušenosti pište v odrážkách

Informace, které chcete sdělit, napište přehledně – ideálně v odrážkách. Personalista se tak rychle zorientuje ve vašich zkušenostech. Ke každému zaměstnaní by mělo stačit maximálně 5 odrážek.

Pokud jste čerstvý absolvent, tak se určitě zmiňte o svém studiu hned na začátku životopisu. Pokud  praxe převažuje, tak je dobré studium zmínit ke konci životopisu, ale jen to nejvyšší dosažené. To, že jste před 15 lety skončili základní školu ve své rodné vesnici, personalistu moc nezaujme.

Pravdivost: to je základ

I když vás může lákat si životopis trochu přikrášlit, držte se raději pravdy. Česká kotlina je malý rybník a nikdy nevíte, kde na vás může pravda vykouknout. A pokud to personalista zjistí, velmi rychle s vámi jednání skončí.

Pravopis

Než odešlete hotový životopis, dejte ho přečíst někomu, o kom víte, že má pro češtinu (angličtinu, němčinu…) cit. Získáte tak zpětnou vazbu nejen na gramatiku, ale také na logické uspořádání životopisu. Možná zjistíte, že stojí za to některé informace doplnit, upozadit nebo rozvinout.

Jak vypadá struktura životopisu

Osobní údaje

 • Jedná se především o jméno, příjmení, titul, telefon a e-mail.
 • V ČR je zvykem připsat kontaktní adresu, státní příslušnost, ale jsou to informace nepovinné.
 • Fotografii přikládá k životopisu přibližně polovina uchazečů. Pokud nemáte profesionální fotku, tak snímek ze svatby nebo s pivem raději vynechte.
 • Informace o zdravotním stavu, počtu dětí a vyznání nemusí nikoho zajímat. Proto je do CV nepište.

Pracovní zkušenosti

 • Tato část životopisu je pro personalisty nejdůležitější, a proto je nutné jí věnovat pozornost.
 • Jednotlivé zkušenosti řaďte chronologicky (od nejnovějších po nejstarší).
 • Vždy napište měsíc a rok začátku a konce trvání pracovního vztahu, jméno zaměstnavatele.
 • Dále uveďte pozici a několik nejdůležitějších pracovních aktivit, které jste na pozici zastávali.
 • Čím konkrétnější informace podáte, tím lépe pro vás.

Vzdělání

 • V případě, že jste student nebo čerstvý absolvent, tak tyto informace nabývají na váze, a proto je v životopise zařaďte hned za osobní údaje.
 • Uvádí se nejvyšší dosažené vzdělání. V případě studentů aktuální studium.
 • Důležité je zmínit název školy, obor studia, získaný titul a rok ukončení (u studentů předpokládaný rok ukončení studia).
 • Současný trend je dále se vzdělávat (během práce nebo studia). Vypište tedy relevantní kurzy, které jste absolvovali (např. jazykové, účetnictví…)

Další dovednosti a znalosti

 • Do závěrečné části životopisu napište další informace, které by o vás měl budoucí zaměstnavatel vědět.
 • Můžete zmínit osobní charakteristiky, že máte řidičský průkaz, jazykové nebo počítačové znalosti. Vždy se snažte tyto informace přizpůsobit tomu, co potřebuje zaměstnavatel.
 • Pokud danou znalost, dovednost má v republice většina lidí, tak tuto informaci s klidem vynechte. U počítačových znalostí to může být např. znalost internetu, Wordu, Excelu (pokud daný program umíte jen běžně uživatelsky).

Extra tipy na závěr

 • registrovaným uživatelům na Jobs.cz nabízíme vytvoření životopisu jednoduše a zdarma. Vyplněný životopis si můžete stáhnout, posílat ho k odpovědím na inzeráty a nebo třeba publikovat, aby vás mohli najít budoucí zaměstnavetlé a oslovit vás.
 • nebo si můžete stáhnout připravené šablony životopisů

Další rady k tématu

Jak se připravit na pohovor

Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás … číst více

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat. Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už … číst více

Videodotazníky a psychometrie

Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí. V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky. Psychometrie S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty. Psychometrický dotazník lidé … číst více

Jak zvládnout assessment centre

Assessment centre je skupinová metoda výběru. Je to trochu spolupráce a trochu soupeření. Firma pozve skupinku nadějných kandidátů na půldenní nebo celodenní setkání. Skupinka poté plní různé úkoly a zaměstnavatel si dělá obrázek: který uchazeč je ten pravý? » Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz Co je assessment centre? Assessment centre firmy používají na nejrůznější … číst více