Dvě nabídky práce a čas tlačí. Kterou máte vzít?

Dostali jste v jeden moment dvě velmi lákavé nabídky práce a obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší.

iStock_75068249_Small

1. Co budu skutečně dělat?

Porovnejte si náplň obou pozic. Vyhovuje vám samostatnost, nebo raději pracujete v týmu? Jakou budete mít zodpovědnost a pravomoci? Čeká vás cestování za klienty? To jsou jen příklady otázek, které by měly ve vaší hlavě zaznít.

Každému vyhovuje něco jiného, takže se nenechte přesvědčit rodinou či přáteli. Pokud znáte člověka, který na obdobné pozici pracuje a ještě jste se s ním nepobavili, je nejvyšší čas to udělat.

Nepřemýšlejte jen v módu „tady a teď“, ale zvažte i dlouhodobější perspektivu. Naučíte se v nové práci něco nového? Máte možnost posunout se na zodpovědnější místo? Nebo třeba odjet na zkušenou do ciziny?

2. Od – do, nebo pružně?

Můžete si uspořádat pracovní dobu částečně podle svého, nebo máte pevně dané hodiny? To jsou otázky, které si před podpisem pracovní smlouvy určitě položte.
Flexibilita je dnes velmi skloňované téma a zaměstnavatelé se stále více snaží vycházet lidem vstříc – nabízejí třeba pružnou pracovní dobu nebo možnost brát si home office.

3. Jaké jsou to firmy?

V obou společnostech, které vás k sobě lákají, jste se už nejspíš byli podívat osobně. Popřemýšlejte, co se vám líbilo a co vás naopak zarazilo. Jak vypadalo prostředí ve firmě? Jak s vámi komunikovali její zástupci? Ideální je opět zabrousit do okruhu známých, kteří mají s danou společností zkušenosti a zeptat se jich, co si o ní myslí.

4. Kolik nabízejí?

Výše výplaty je samozřejmě důležitá, ale berte v potaz, že odměna není jen plat. Vnímejte všechny ostatní benefity, které vám může společnost nabídnout – více dní dovolené, sick days, vzdělávání, bonusy, lékařskou péči nebo firemní školku.

5. Jak dlouho pojedu do práce?

Když máte na miskách vah dvě nabídky, je dobré zvážit též lokalitu. Pokud budete do práce jezdit více jak hodinu, počítejte s tím, že to může ovlivnit váš volný čas. Sídlí firma mimo dostupnost MHD? Není v okolí možné parkování? To vám může cestování do práce výrazně ztížit.

» Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

6. S kým budu pracovat?

Kolegové, kteří s vámi budou pracovat, hrají při rozhodování důležitou roli. Chcete pracovat v mladém kolektivu, nebo dáváte přednost zkušeným kolegům? Chcete spíše lokální tým, nebo preferujete virtuální? To vše si můžete zjišťovat už během výběrového řízení.

7. Co říká můj šestý smysl?

Pokud cítíte, že jedna z nabídek vás oslovila více a chcete ji přijmout, tak to prostě udělejte.  Za rozhodnutím si stůjte a neohlížejte se zpět. Každá nabídka práce vám zvedne sebevědomí. Užijte si to, ale nezpychněte. Řekněte si o čas na rozmyšlenou, ale nenechte potenciálního zaměstnavatele čekat déle než týden.

» Prohlédněte si nabídky

Tereza Houštecká

Další články k tématu

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

Zlepšováky, díky kterým si najdete práci

Hledání a třídění inzerátů na Jobs.c si můžete usnadnit – když znáte tyhle zlepšováky. Zařídit si je vám zabere jen pár kliků. 1. Nabídky na míru Doporučujeme vám přihlásit se do svého účtu vždy, když přicházíte na Jobs.cz hledat práci. Díky tomu vám můžeme zobrazit lépe padnoucí nabídky, než když inzeráty pročítáte bez přihlášení. Přihlaste … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více

Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že se některé inzeráty objevují pořád dokola? A proč mají některé firmy problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to. Proč mzdu píše jen část firem? Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel. Nabízený plat. Vyjednávat o mzdě na pohovoru je pak … číst více