Dvě nabídky práce a čas tlačí. Kterou máte vzít?

Dostali jste v jeden moment dvě velmi lákavé nabídky práce a obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší.

iStock_75068249_Small

1. Co budu skutečně dělat?

Porovnejte si náplň obou pozic. Vyhovuje vám samostatnost, nebo raději pracujete v týmu? Jakou budete mít zodpovědnost a pravomoci? Čeká vás cestování za klienty? To jsou jen příklady otázek, které by měly ve vaší hlavě zaznít.

Každému vyhovuje něco jiného, takže se nenechte přesvědčit rodinou či přáteli. Pokud znáte člověka, který na obdobné pozici pracuje a ještě jste se s ním nepobavili, je nejvyšší čas to udělat.

Nepřemýšlejte jen v módu „tady a teď“, ale zvažte i dlouhodobější perspektivu. Naučíte se v nové práci něco nového? Máte možnost posunout se na zodpovědnější místo? Nebo třeba odjet na zkušenou do ciziny?

2. Od – do, nebo pružně?

Můžete si uspořádat pracovní dobu částečně podle svého, nebo máte pevně dané hodiny? To jsou otázky, které si před podpisem pracovní smlouvy určitě položte.
Flexibilita je dnes velmi skloňované téma a zaměstnavatelé se stále více snaží vycházet lidem vstříc – nabízejí třeba pružnou pracovní dobu nebo možnost brát si home office.

3. Jaké jsou to firmy?

V obou společnostech, které vás k sobě lákají, jste se už nejspíš byli podívat osobně. Popřemýšlejte, co se vám líbilo a co vás naopak zarazilo. Jak vypadalo prostředí ve firmě? Jak s vámi komunikovali její zástupci? Ideální je opět zabrousit do okruhu známých, kteří mají s danou společností zkušenosti a zeptat se jich, co si o ní myslí.

4. Kolik nabízejí?

Výše výplaty je samozřejmě důležitá, ale berte v potaz, že odměna není jen plat. Vnímejte všechny ostatní benefity, které vám může společnost nabídnout – více dní dovolené, sick days, vzdělávání, bonusy, lékařskou péči nebo firemní školku.

TIP: Pokud se týká výše platu, zjistěte si anonymně, kolik berou lidé na podobné pozici ve vašem regionu. Pak se snáze rozhodnete pro částku, o kterou si řeknete.

5. Jak dlouho pojedu do práce?

Když máte na miskách vah dvě nabídky, je dobré zvážit též lokalitu. Pokud budete do práce jezdit více jak hodinu, počítejte s tím, že to může ovlivnit váš volný čas. Sídlí firma mimo dostupnost MHD? Není v okolí možné parkování? To vám může cestování do práce výrazně ztížit.

» Čtěte dále: Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

6. S kým budu pracovat?

Kolegové, kteří s vámi budou pracovat, hrají při rozhodování důležitou roli. Chcete pracovat v mladém kolektivu, nebo dáváte přednost zkušeným kolegům? Chcete spíše lokální tým, nebo preferujete virtuální? To vše si můžete zjišťovat už během výběrového řízení.

7. Co říká můj šestý smysl?

Pokud cítíte, že jedna z nabídek vás oslovila více a chcete ji přijmout, tak to prostě udělejte.  Za rozhodnutím si stůjte a neohlížejte se zpět. Každá nabídka práce vám zvedne sebevědomí. Užijte si to, ale nezpychněte. Řekněte si o čas na rozmyšlenou, ale nenechte potenciálního zaměstnavatele čekat déle než týden.

» Prohlédněte si další atraktivní nabídky

Tereza Houštecká

Další články k tématu

V inzerátu hledají supermana: nevadí, i tak odpovězte

Na juniorní pozici hledáme člověka s pětiletou praxí, který mluví čtyřmi jazyky a ovládá programy, které se na trhu objeví za dva roky. To je samozřejmě nadsázka, ale také máte z některých inzerátů pocit, že firmy hledají spíš supermany než skutečné lidi? Ukážeme vám, že je zbytečné se tím nechat odradit. Stejně by mě nevzali Lidé prolétnou … číst více

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme 3 tipy, … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnáší

Vážně máte na pohovoru vyrukovat s tím, co plánujete dělat v roce 2022? Na některé otázky personalistů se vážně neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl váš bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co na to mají říct, aby to neznělo jen jako … číst více

Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami, podobné zkušenosti mají i další uchazeči. A co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili? 1. … číst více