Kondičku jako atlet nebo bezchybnou češtinu. Kdy jsou takové požadavky neoprávněné?

6 minut čtení

Hledáme asistenta/tku, požadujeme výborný zdravotní stav. Obsazujeme pozici šéfa údržby a správy budov české národnosti. Proč jsou tyto inzeráty špatně? Ukážeme, v jakých případech může kandidátům hrozit při náboru diskriminace.

Vylučování kandidátů z důvodu zdravotního stavu či zdravotního postižení zakazuje zcela správně zákon. Všichni mají mít na trhu práce stejné podmínky. To znamená, že požadavek dobrého, nebo dokonce výborného zdravotního stavu, případně fyzické kondice je přijatelný pouze u pozic, u kterých je to důležité pro výkon daného povolání.

Mohou to být fyzicky náročné nebo manuální práce. I v takových případech by však měla být podmínka určité úrovně zdravotního stavu odůvodněná. Například: Hledáme nového kolegu nebo kolegyni na čištění střešních oken, požadujeme dobrou fyzickou kondici kvůli pracím ve výšce.

 

Prozkoumat nové pracovní nabídky

 

Asistentka s výtečnou kondičkou

Jestliže to není nezbytné, zaměstnavatel by podmínku dobrého zdravotního stavu uplatňovat neměl. Třeba různé práce v kanceláři lze vykonávat, aniž by dotyční zaměstnanci dokázali uběhnout maraton pod tři hodiny nebo uzvednout na bench pressu metrák, s nadsázkou řečeno. U takových povolání není pro požadavek dobrého zdraví v naprosté většině případů důvod.

TIP: I když zaměstnavatel nezmiňuje zrovna bezchybný zdravotní stav, může si do nabídky práce dát velké množství požadavků, které by splnili tak dva lidé dohromady. Nebojte se ale na inzeráty odpovídat, i když nesplňujete vše.  

Studium v zahraničí? Tak to bohužel

Znevýhodňování zakazuje zákon také u kandidátů, kteří nejsou občany České republiky nebo nemají českou národnost. Špatně je proto inzerát ve znění: Hledáme facility managera české národnosti. Diskriminace se ale může vyskytovat i v nepřímé formě, jako je požadavek na vzdělání absolvované pouze v ČR.

Správně by zaměstnavateli mělo být jedno, jestli kandidát získal titul v tuzemsku nebo v zahraničí, je-li v ČR uznatelné. Tedy správně: Hledáme uchazeče/uchazečku na pozici „právní referent“. Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v oboru právo absolvované na vysoké škole v ČR či na vysoké škole v zahraničí, je-li takové vzdělání v ČR uznáváno.

Hovoříte bezchybně česky?

Nároky na úroveň znalosti jazyka, a to i českého, si může zaměstnavatel klást, ale opět platí, že k tomu musí mít vzhledem k pozici důvod.

Požadovat výborné zvládání češtiny je oprávněné, je-li její používání podstatnou součástí pracovní náplně. Bez schopnosti domluvit se výborně česky se neobejde například tiskový mluvčí, editor, učitel českého jazyka, ale také třeba obchodník: Hledáme muže nebo ženu na pozici obchodního zástupce, náplň práce: propagace a prodej zboží, komunikace s klienty. Požadujeme: skvělé vyjadřovací a argumentační schopnosti, výbornou znalost českého jazyka (kvůli komunikaci s klientelou).

V týmu spolu mluvíme…

Dobrou (komunikativní) znalost češtiny si může dát zaměstnavatel do požadavků i v případě, že zaměstnanec často komunikuje s ostatními pracovníky a jazyková bariéra by bránila vzájemné spolupráci. Jestliže však zaměstnavatel po lidech v týmu zároveň vyžaduje vynikající znalost některého cizího jazyka, dá se předpokládat, že se s kolegy domluví i bez znalosti češtiny.

Obecně platí, že pokud by zaměstnavatel podmiňoval získání místa nepřiměřeně vysokou úrovní českého jazyka na straně uchazeče vzhledem k povaze obsazované pozice, jednalo by se o nepřímou diskriminaci.

 TIP: S jakými dalšími druhy diskriminace se můžete setkat? Získejte přehled díky našim článkům na toto téma.

Kam se obrátit?

Setkáte-li se během náboru s diskriminací, upozorněte na to. Začněte nejlépe u samotného zaměstnavatele, třeba si ani není vědom, že se nějaké diskriminace dopouští. To ho ovšem neomlouvá. Patřičné zákony – Antidiskriminační nebo Zákon o zaměstnanostiby měl znát.  

Své podněty k prošetření diskriminace, a to nejen při náboru, můžete také podat hned ke dvěma institucímStátnímu úřadu inspekce práce nebo Veřejnému ochránci práv. Oba úřady se případy diskriminace zabývají a podnět k prošetření lze na jejich stránkách podat elektronicky.

Pro jedno kvítí slunce nesvítí

Neférové jednání při náboru (a nejen při něm) není nic příjemného. Člověk by ale neměl propadnout představě, že takhle to chodí všude. To zdaleka ne. Zvlášť v dnešní době, kdy je pracovních nabídek víc než před pandemií, si firmy nemohou dovolit odmítat kandidáty z neoprávněných důvodů. Proto by byla věčná škoda zahořknout a přestat se pokoušet své ideální místo najít. Nepřeberné množství zajímavých pracovních nabídek na vás čeká na Jobs.cz. Tak jen do toho!

Další články k tématu

Barvíte CV na růžovo? Riskujete právní postih

Na pracovním pohovoru vás ujišťují, že vyhovujete všem požadavkům a že vás přijmou. Zařizujete tedy vše potřebné, abyste mohli co nejdříve nastoupit, když tu přijde ledová sprcha: dozvíte se, že pozici, kterou vám přislíbili, obsadí někdo jiný. Můžete se proti takovému jednání bránit? Od 1. ledna tohoto roku ano. Příslib zaměstnání Výše uvedená situace je … číst více

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

Povodně: kdy máte nárok vzít si volno

Rozsáhlé záplavy způsobují problémy nejen přímo zasaženým, ale i spoustě dalších lidí, kteří mají kvůli dopravním uzavírkám složitou cestu do práce. Ovšem pozor, vymlouvat se na povodně vás může stát i místo. Spolu s právníky rozebereme 4 povodňové situace, které se zaměstnanců mohou v těchto kritických dnech týkat. 1. Mám zaplavený dům Vnikla vám velká voda do … číst více

Když se mužům a ženám neměří při náboru stejným metrem. Kdy je to diskriminace a jak se bránit?

5 minut čtení “Hledáme muže na pozici programátora”. Nebo “hledáme asistentku ředitele”. A co lidé opačného pohlaví? Ti nemají šanci být přijati? V tom případě se jedná se o diskriminaci a proti té je možné se bránit. Poradíme, kam se obrátit. V prvním dílu našeho seriálu o férovém náboru si také připomene, na jaké otázky … číst více