Když se mužům a ženám neměří při náboru stejným metrem. Kdy je to diskriminace a jak se bránit?

5 minut čtení

“Hledáme muže na pozici programátora”. Nebo “hledáme asistentku ředitele”. A co lidé opačného pohlaví? Ti nemají šanci být přijati? V tom případě se jedná se o diskriminaci a proti té je možné se bránit. Poradíme, kam se obrátit. V prvním dílu našeho seriálu o férovém náboru si také připomene, na jaké otázky nejste povinni při pohovoru odpovídat. 

Zaměstnavatel musí podle zákona dát při výběrovém řízení šanci mužům i ženám a nikoho nesmí preferovat. Uchazeče konkrétního pohlaví může požadovat pouze, když kandidáti opačného pohlaví nemohou danou práci vykonávat. A těchto případů není mnoho. Například herečku, která má ztvárnit Annu Kareninu, stěží nahradí muž. Stejně tak muže, jenž má nastoupit v mužském sboru. 

Těžko ale zaměstnavatel obhájí, požaduje-li muže na pozici matematického analytika. Nebo ženu na práci učitelky v mateřské škole. V těchto případech není důvod, aby práci vykonávali kandidáti pouze určitého pohlaví. 

Když je na vině špatná formulace

Diskriminační mohou být už samotné inzeráty. Tedy pokud je z nich patrné, že je práce nabízena pouze mužům, nebo naopak pouze ženám. Prozradí to formulace jako: “Hledá se muž na pozici vývojáře.” Nebo: “Pozice je vhodná pro ženy.” Ale také: “Přijmu asistentku ředitele”. 

U posledního příkladu se zastavme. Pokud je totiž inzerát ve znění: “Přijmu asistenta ředitele”, za diskriminační se nepovažuje. Proč? Protože v češtině existuje něco jako generické maskulinum, tedy mužský rod, který označuje souhrnně muže i ženy a žádné pohlaví proto nevylučuje.

Jestliže tudíž najdete v inzerátu, že se hledá programátor nebo marketingový ředitel, o diskriminaci se nejedná. Prostě autory textu jen nenapadlo uvést vhodnější formulaci typu: “Hledáme muže nebo ženu na pozici programátora”. Případně: “Přijmeme marketingového ředitele/marketingovou ředitelku”.

TIP: Podrobnější informace o diskriminaci nejen při náboru najdete v Antidiskriminačním zákoně a v Zákoně o zaměstnanosti.

A kolik máte vlastně dětí?

Kromě pracovních inzerátů se lze s diskriminací setkat i během pohovoru. Dokládá to třeba zkušenost marketingové specialistky Karolíny. Té se ptali, jestli má v plánu vdavky a děti. Až po přijetí se jí nadřízený svěřil s tím, že nevěděl, že se na to nesmí ptát. Tyto otázky totiž mohou směřovat k vyloučení určitých zájemců, a proto by zaznívat vůbec neměly. Uchazeči a uchazečky na ně také nemusejí odpovídat, chrání je zákon. 

TIP: Diskriminačních otázek u pohovoru je víc a netýkají se zdaleka jen vyloučení uchazečů z důvodů pohlaví. Jaké další informace o vás nemá zaměstnavatel právo zjišťovat? 

Zelený strom života…

Situace ale někdy bývá poněkud složitější. Mladá HR manažerka Markéta na konci náročného výběrového řízení zjistila, že je těhotná. Rozhodla se, že to přizná, pracovní nabídku nepřijme a odstoupí. Majitel firmy ji však přesvědčil, aby to nedělala, protože v ní viděl potenciál. Nabízené místo tedy vzala. 

Třicetiletá Dana zase neváhala a do životopisu si neohroženě napsala: 2013 až 2018  mateřská dovolená – náplň práce: CEO řízení týmu tří dětí, nákupčí, logistika, doprava. Zaměstnání přesto nebo právě proto získala. 

Obětí mohou být i muži

Nejsou to jen ženy, koho se diskriminace týká. Některé profese jsou brány téměř výhradně jako jejich doména. Jedná se například o práci na recepci nebo v oboru pečovatelství. Právo na přijetí na tyto pozice musejí mít i muži.

Někdy se tomu ovšem jazykový úzus poněkud vzpírá. Příkladem budiž slovní spojení zdravotní sestra nebo porodní asistentka. V těchto případech se připouští označení pracovní pozice v ženském rodě. I pak je ale vhodnější signalizovat, že pozice je otevřená oběma pohlavím. Třeba takto: “Poliklinika hledá muže nebo ženu na pozici všeobecná zdravotní sestra.”  

Nenechte si všechno líbit

Diskriminace při náboru se zaměstnavatelé často dopouštějí nikoliv z šovinismu nebo vypočítavosti, ale z neznalosti. Ta ovšem neomlouvá. Navíc není úkolem kandidáta rozpoznávat, co bylo důvodem diskriminačního chování, pokud se s ním při výběrovém řízení setkal. A má právo se bránit. Může se obrátit na Státní úřad inspekce práce nebo na Veřejného ochránce práv. Obě instituce se případy diskriminace zabývají a podnět k prošetření lze na jejich stránkách podat elektronicky. 

Nevzdávejte se

Být vyloučen/a z výběrového řízení z nefér důvodů je sice nepříjemné, ale rozhodně by vás to nemělo odradit od hledání ideálního místa. Existuje spousta firem, které přistupují ke všem stejně, ať jsou to muži nebo ženy. Nepodrážejte také sami sobě nohy tím, že si na některé pozice vůbec netroufnete v domnění, že jsou vyhrazeny opačnému pohlaví. Nežijeme v 19. století. Předsudky, a to na obou stranách, bývají často jen strachem z neznámého a dosud nevyzkoušeného. 

Prohledejte pracovní pozice na portálu Jobs.cz

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

Odpovídejte na pohovoru jako nikdo jiný

Jak odpovídat na otázky personalistů tak, abyste zvýšili svoji šanci na úspěch a přitom si nemuseli nic vymýšlet? Praktické tipy „z druhé strany“ má pro vás personalistka Tereza Valášková. Jednoduše odpovězte, na co se ptají Paradoxně nejtěžší je pro uchazeče jednoduše odpovědět na položenou otázku. Každý přemýšlí, jak by zajímavě a hlavně komplexně odpověděl, a … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více

Co psát a nepsat do CV nebo jak se chovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

5 minut čtení Není fér házet všechny lidi nad 50 let do jednoho pytle. Každý člověk je jedinečný a stejně tak jeho schopnosti a vlastnosti. Na trhu práce se na ně ovšem jako na jednolitou skupinu často pohlíží a je pravda, že padesátníci a starší uchazeči hledají práci obtížněji než lidé z jiných věkových skupin. … číst více