Rozsáhlé záplavy způsobují problémy nejen přímo zasaženým, ale i spoustě dalších lidí, kteří mají kvůli dopravním uzavírkám složitou cestu do práce. Ovšem pozor, vymlouvat se na povodně vás může stát i místo. Spolu s právníky rozebereme 4 povodňové situace, které se zaměstnanců mohou v těchto kritických dnech týkat.
1. Mám zaplavený dům
Vnikla vám velká voda do domu a poškodila majetek? Ze zákona máte nárok, aby vás zaměstnavatel uvolnil z práce a vy se mohli věnovat nápravě škod. Toto volno je však neplacené. Za dny, kdy budete stavět bariéry nebo odstraňovat povodňové škody, nemáte nárok na vyplacení mzdy. Ztratit část příjmů se v takové situaci málokomu hodí. Zkuste se proto se šéfem domluvit na čerpání dovolené. „Zaměstnanec se rovněž může se zaměstnavatelem dohodnout, že si zmeškanou dobu dodatečně napracuje,“ radí Ivana Fára a Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.
2. Podnik, kde pracuji, je zatopený
Pokud pracujete ve firmě, kterou přímo zasáhly povodně, do práce samozřejmě nemusíte. V tomto případě máte nárok na placené volno, a to až do úplného obnovení provozu. Zaměstnavatel vám však může po tyto krizové dny nařídit dovolenou. V profesích, kde je to možné, může šéf také požadovat, abyste do opadnutí vody pracovali z domova.
3. Šéf chce, abych pomohl odstraňovat škody
Ano, to po vás zaměstnavatel může chtít, a to i když to nemáte uvedeno v pracovní smlouvě. „Ostatní podmínky pracovní smlouvy, včetně odměňování, se však na dobu převedení na jinou práci nemění,“ uvádějí právníci Ivana Fára a Jakub Tomšej.
4. Doprava je složitá, nechce se mi do práce
Vymlouvat se na povodně a na to, že se nemáte jak dostat do práce, vás může stát místo. Pokud vaši několikadenní absenci zdůvodníte tím, že vám nic nejelo, ale v okolí vašeho bydliště přitom prokazatelně fungovala náhradní doprava, neobstojíte. Zbytečně si šéfa pohněváte a riskujete výpověď.
Jobs.cz