Nabízíme dynamický kolektiv. A desetiletou praxi máte? Diskriminace z důvodu věku může vypadat všelijak

5 minut čtení

Existuje práce, na kterou je někdo příliš mladý nebo příliš starý? Ano, takové případy skutečně jsou, ale je jich velmi málo. Neochota zaměstnat uchazeče určitého věku je proto často diskriminací. Jak může vypadat a ve kterých případech je požadavek na věk oprávněný? Rozebereme to v dalším díle našeho seriálu o férovém náboru.

S diskriminací kvůli věku se hovoří zejména v souvislosti s uchazeči, kterým je přes 50 let. Právě ti se mohou stát její snadnou obětí. Někteří zaměstnavatelé mají totiž pocit, že starší lidé se pomalu učí, nejsou dostatečně pružní nebo neumějí zacházet s počítači a různými aplikacemi.

Jak ale reagovala na podobné výtky uvedené pod článkem v celostátním deníku jedna čtenářka: Není důvod myslet si, že generace 50 plus s technikou neumí zacházet. Těch třicet let po revoluci přece nespali v jeskyni.

TIP: Patříte mezi starší uchazeče a nevíte, jestli a kdy psát věk do životu nebo jak se chovat u pohovoru? Máme několik tipů od odbornice na zaměstnávání lidí nad 50 let.

Prosili bychom někoho mladého, nabízíme dynamický kolektiv

Podobně by se daly vyvrátit i další argumenty. A právě proto diskriminaci kvůli věku zakazuje zákon. Může se objevit už v inzerátech, a to v přímé nebo nepřímé podobě. V prvním případě bude „natvrdo“ napsáno:

Hledáme mladé uchazeče na pozici top manažera.

Nebo:

Nabízíme práci prodejce po telefonu pro uchazeče do 35 let.

Diskriminační formulace se ovšem mohou objevit i v nepřímé podobě, maskované frázemi jako:

Jste aktivní a ambiciózní? Možná hledáme právě vás. Oceňujeme flexibilní přístup a nabízíme mladý, dynamický kolektiv.

Takový text sice nevylučuje kandidáty nižšího věku, nicméně z nabídky mladého nebo dynamického kolektivu vyplývá, že mladí uchazeči budou mít před staršími přednost. Kdyby totiž zaměstnavatel přijal uchazeče staršího, o tento „benefit“ mladého kolektivu by firmu připravil.

Nabízet mladý kolektiv jako výhodu navíc operuje s předsudkem, že místo v týmu s nižším věkovým průměrem poskytuje kvalitnější pracovní uplatnění. Což je nesmysl.

Prosili bychom někoho, kdo má alespoň deset let praxe

Diskriminace se ale netýká pouze starších lidí. Setkat se s ní mohou i mladí uchazeči. Opět existuje přímá:

Hledáme oblastního vedoucího prodejců staršího 25 let.

V takovém případě je požadavek na věk těžko oprávněný, není důvod, aby tuto práci nemohl vykonávat stejně dobře i uchazeč třeba o tři roky mladší, pokud bude splňovat podmínky.

Mladší kandidáti mohou být však vylučováni i nepřímo, pomocí požadavku na délku odborné praxe. Také na tento nešvar ale zákon pamatuje s tím, že tato podmínka musí být objektivně a rozumně odůvodněna. Což může být v některých případech složité zhodnotit. Kritérium délky praxe musí být proto posuzováno individuálně.

Deset a více let v oboru? Spíš výjimečně

Určitá, avšak rozumná délka praxe bývá oprávněná třeba u finančního ředitele, protože musel pro výkon svého povolání načerpat určité schopnosti a dovednosti, jako je vedení projektů a týmu lidí.    

Naopak nepřiměřená může být praxe vyžadovaná u nekvalifikovaných manuálních prací, jako je úklid.

Obecně je problematický požadavek desetileté či ještě delší praxe v oboru. Pozic, u kterých by byl legitimní, není mnoho. Mezi výjimky mohou patřit vysoké vedoucí posty nebo vysoce odborné disciplíny. Nezbytnou délku praxe pro některá zaměstnání mohou stanovovat také právní normy. Týká se to například pozice ředitele/ky školy.

TIP: Diskriminováni při náboru můžete být i na základě pohlaví. Jaké mívá podoby a kdy se naopak o diskriminaci nejedná?

Požadovat plnoletost může být na místě

Na práci ochránce hledáme uchazeče starší 18 let.

V některých případech může mít podmínka plnoletosti své opodstatnění. Týká se to třeba pozic, u kterých je nutné uzavřít se zaměstnancem dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty, jakými mohou být finanční obnosy nebo cenné zboží. Stejně tak, pokud zaměstnanec podstupuje při práci bezpečnostní rizika, například jako člen ochranky nebo strážce objektů, může firma chtít, aby byl plnoletý.   

Máte možnost se bránit

Na závěr dodejme, že výjimky na požadavek kandidátů určitého věku existují, ovšem týkají se ojedinělých případů, kdy se třeba hledá herec nebo herečka pro určitou roli. Ale kolikrát za život dělá obyčejný smrtelník konkurz na Lízu Doolittlovou nebo profesora Higginse do Pygmalionu?  

Pokud se tedy setkáte s neoprávněným požadavkem firmy na věk, ať v inzerátu či při samotném pohovoru, nenechte se snadno odbýt. Uslyšíte-li například, že máte sice potřebné znalosti a zkušenosti, ale zaměstnavatel si představoval někoho mladšího, pokuste se zpochybnit takové předsudky a upozorněte na to, že se firma dopouští diskriminace.

Případně můžete zvážit, zda se neobrátíte na některou k tomu určených institucí Státní úřad inspekce práce nebo Veřejného ochránce práv. Oba úřady se případy diskriminace zabývají a podnět k prošetření lze na jejich stránkách podat elektronicky. 

A v žádném případě se nenechte odmítnutím, zejména kvůli věku, odradit od hledání nové práce. Volných míst je teď víc než kdy jindy. O tom se sami hned teď přesvědčte na Jobs.cz.

 

Další články k tématu

Jak si vybrat zaměstnance

S modelem „otec zakladatel“ si drobní podnikatelé nevystačí věčně. Přijde chvíle, kdy zjistí, že potřebují část úkolů i pravomocí delegovat na ostatní. Jak si do týmu v malé firmě vybrat správné kolegy a jakým chybám se při výběru vyhnout? Rady ohledně startu podnikání můžete získat i na seminářích pořádaných díky projektu T-Mobile Rozjezdy. Do Rozjezdů se … číst více

Čtyři náborová videa, která vás pobaví

Výběrová řízení mohou být i zábavná. Pusťte si tato videa, která jsme vybrali, abychom vám hledání práce na chvíli odlehčili. Zažili jste něco podobného v realitě? Málo zkušeností? Nevadí… Máte pocit, že na vysněnou pozici nemáte dost zkušeností? To je jedno. Udělejte přednost z banalit a personalista vám to možná „spolkne“. » Volné pozice v IS/IT Kdo koho … číst více

ČKD před rokem koupili Skotové. Jak to Češi zvládli?

„Mezi Českem a Skotskem není až takový rozdíl. Obě země mají silnou průmyslovou historii,“ říká Jan Růžička, ředitel pražské firmy Howden ČKD Compressors. Tradiční český strojírenský podnik od loňska vlastní skotská skupina Howden. A má s ním velké plány, proto se budou hledat noví lidé do výroby, vývoje i managementu. 13. 10. 2014 ↑ Jan Růžička, … číst více

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. … číst více