Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat.
Žádné stokrát položené dotazy
Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší firmě? Tento druh otázek už uchazeči obvykle znají a odpovědi mají dopředu natrénované. Někteří personalisté proto používají behaviorální interview, při kterém se ptají mnohem konkrétněji. A nezajímají je žádné hypotetické řeči, ale popis konkrétních situací. Tímto typem pohovoru procházejí například lidé hlásící se na manažerské pozice – u kterých se očekává rozhodnost, vnitřní stabilita, ale také lidský přístup.
Jak jste řešil konflikt?
„Uchazeč tak může být například vyzván, aby popsal situaci, ve které musel řešit konflikt s podřízeným. Personalisté budou chtít znát výchozí stav, v čem konflikt spočíval, kdo přišel s jakým návrhem řešení, jaká byla osobní angažovanost uchazeče a jaký byl výsledek,“ říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower Group.
Žádné co by – kdyby
Kandidát se při behaviorálním interview těžko může vytahovat nebo předstírat schopnosti, které nemá. Personalista pomocí doplňujících dotazů rychle pozná, co je přetvářka a co vychází z opravdové profesní zkušenosti. „Takto vedené interview může personalistům poskytnout úplně jiný pohled na uchazeče než tradičně vedené pohovory. Více prozradí o jejich motivaci, přístupech, schopnostech a dovednostech. Není to žádné: co by, kdyby,“ shrnuje Jiří Halbrštát.
Jak se na behaviorální interview připravit?
I na behaviorální interview se dá částečně připravit. Pozorně si přečtěte inzerát na pozici, o kterou máte zájem. Budou v něm vypsané požadované předpoklady, schopnosti a dovednosti. U každé položky se můžete dopředu zamyslet, na jakých situacích ze své předchozí kariéry byste ji popsali. „Pokud vás zrovna nenapadá situace z práce, můžete použít i situaci z osobního života,“ radí Jiří Halbrštát.
Čtěte dál:
» Assessment centre odhalí, co o sobě možná ani nevíte