Blíží se konec roku, který nás nutí zamyslet se nad uplynulým obdobím. V řadě firem se vedou se zaměstnanci bilanční rozhovory, které tento rok zhodnotí a nastaví výhled do budoucna. Jestliže to není u vás v zaměstnání zvykem, vyplatí se na chvíli se zamyslet a udělat si něco jako bilanční rozhovor sám nebo sama se sebou. Na co se při tom „zeptat“?
Co se povedlo?
Začněte tím pozitivním. Co za poslední rok považujete ve svém zaměstnání za úspěch? Byl to obtížný projekt, který se vám podařilo dotáhnout? Povýšili jste? Nebo vás těší, že jste se udrželi se ve staré nebo naopak v nově získané práci? Každý považuje za úspěch něco jiného. Může to být i navázání nových pracovních kontaktů nebo zdokonalení se v určité dovednosti. Zkuste zkrátka najít něco, za co se můžete pochválit.
Nezůstávejte ale jen u toho. Zapřemýšlejte, díky čemu se vám ta která věc povedla. Jaké svoje silné stránky jste při tom uplatnili? Nemělo by cenu je rozvíjet do budoucna? A co projekty, které jste zvládli? Které z nich vás bavily a rádi byste se jim věnovali více i další rok? Třeba na úkor jiných úkolů, které vás zas tak nenaplňovaly. Dalo by se to případně v zaměstnání nějak vyjednat? Jestli ne, třeba by se to podařilo jinde.
Jdu se hned podívat na inzeráty
Co se příliš nepovedlo?
Možná váš rok proběhl poklidně a nic zásadního jste díkybohu nezkazili. Přesto je třeba nějaká oblast, o které víte, že v ní máte rezervy. Například prosazování svých nápadů v týmu. Jak často se vám to daří a jak často se naopak necháte zatlačit argumenty ostatních? Kdy jste naposledy vymysleli něco zajímavého, nějaké zlepšení nebo inovaci, kterou jste prosadili a na které vás těšilo dělat? Že si na nic takového nevzpomínáte? Možná jste právě přišli na slabinu, na níž by chtělo zapracovat. Už proto, abyste měli šanci se kariérně posunout.
Zkuste také přijít na to, proč se vám vaše plány nebo vize, s nimiž jste začínali loňský rok, nepodařilo naplnit. Není na ně v práci dost času? Nebo nemáte dost energie a chuti se do nich pouštět? Možná je za tím obyčejná lenost, člověk je tvor nedokonalý, ale možná máte pocit, že by to v práci nikdo neocenil nebo by to vůbec neprošlo. Pak je možná na čase s tím něco udělat.
Má to smysl?
Letos jste vyplnili xy tabulek, žádnou z nich jste neodevzdali pozdě, nikde nebyla chyba, nikdo si nestěžoval… Jen nějak nevíte, jestli to má všechno smysl. Nemůžete se zbavit dojmu, že vaše tabulky mizí kdesi v útrobách firemního systému, kde už je nikdy nikdo nenajde. Pocit užitečnosti a smysluplnosti přispívá víc než co jiného k naší spokojenosti. Ani skvělý plat, designově dokonalá kancelář a pět týdnů dovolené nevykompenzují pocit marnosti, s nimiž každý den chodíte do práce. Zeptejte se sami sebe, jestli ve svém zaměstnání vidíte smysl. Jestli ne, potřebujete nutně změnu.
TIP: Nejste v práci spokojení, ale bojíte se udělat krok do neznáma, zvlášť v této nejisté době? Zkuste pohlédnout svému strachu ze změny do očí a nepodléhat mu.
Stojí mi to za to?
Kolik času a úsilí dáváte své práci a jaká je za to odměna? Také o tom by měl člověk na konci roku přemýšlet a vyhodnotit, jestli za to, co odvádí, je přiměřeně oceněn. Než začnete zvažovat finance, zkuste si uvědomit, jak je to se slovním hodnocením vaší práce.
Z našeho výzkumu vyplývá, že až 30 % zaměstnanců má pocit, že je šéf dostatečně nechválí. Navíc podle studie uveřejněné na portálu Sage Journals, který referuje o vědeckých výzkumech, dostávají výkonné týmy téměř šestkrát více pozitivní zpětné vazby než týmy méně efektivní. Pochvala je zkrátka důležitá. Pokud jedinou šéfovou reakcí na vaše špičkové vypracování úkolu je přikývnutí hlavy nebo lakonické „fajn“, pak je potřeba to řešit. Pro začátek si začít častěji říkat o zpětnou vazbu. Protože i když bude negativní, posune vás na rozdíl od nijaké reakce dopředu.
A jak jste spokojeni s finanční odměnou, případně dalšími bonusy? Jestliže vám přibyla v loňském roce práce, bylo to znát i na výplatní pásce? Pokud ne a jste se mzdou dlouhodobě nespokojeni, je to rozhodně důvod podívat se po lepší příležitosti. Při nejmenším získáte přehled o platové hladině ve vašem oboru, protože součástí řady našich inzerátů je i výše mzdy, kterou si také můžete při hledání sami nastavit.
Jak jsem na tom s kolegy?
Poslední dva roky nás přinutily přejít v daleko větší míře na home office. To s sebou často přineslo změnu kolegiálních vztahů. Spolupracovníci se nám mohli odcizit, nebo začala být komunikace s některými z nich dokonce konfliktní. Věnujte proto při hodnocení pozornost i vztahům, které s kolegy máte. Nešlo by je nějak zlepšit nebo oživit? Třeba být při komunikaci více osobní, zajímat se o druhé a zároveň s nimi sdílet své vlastní zážitky? Vztahy jsou další oblastí, kterou lze špatně spočítat nebo vyčíslit, ale která má na tom, jak se v práci cítíme, velký podíl.
A výsledek…
Vaše bilancování by nemělo být bezúčelné. Mělo by vás dovést k alespoň rámcovému plánu do budoucna. Na co se zaměřit, co rozvíjet, co zlepšovat a od čeho naopak upustit a nepálit na tom energii. Jestli zjistíte, že jste v zaměstnání vesměs spokojení a těšíte se na další rok, patříte mezi šťastlivce a vaším úkolem bude toto nastavení udržet.
Možná ale dospějete k závěru, že vám vaše stávající místo nevyhovuje hned v několika oblastech a navíc nevidíte velkou naději, že se to do budoucna zlepší. V tom případě se nebojte hledat jinde.
Pracovních nabídek nebylo nikdy víc. Jestli máte příležitost si kariérně polepšit, je to právě teď.