Proč je věta „na to já nemám čas“ jen mýtus

„Kde na to bereš čas?“ Nebo: „Na to já nemám čas.“ Tohle lidé říkají poměrně často. Jenže je to mýtus. Dokážeme vám to za 3 minuty, které zabere přečtení následujícího článku.

« 3 minuty čtení »

„Já ráno fakt nemám čas se nasnídat! Vypravit děti, sebe… To se prostě nedá.“

A co zkusit vstát o 20 minut dřív, když ostatní ještě spí, uvařit si kávu a vychutnat snídani? Jasně, znamená to trochu kratší spánek. Den ale začnete s pocitem klidu a s plným žaludkem – a to za to možná stojí. Večer pak můžete jít o 20 minut dřív spát. Beztak už jen bezduše koukáte na televizi, ve které nic nedávají.

↑ „No super. Zase nestíhám.“

„Chodit cvičit? To by bylo super, ale vážně nemám kdy.“

Tak zaprvé, fitka mají většinou otevřeno od 6 do 22 hodin – nebo i déle. Stačí si jen určit den, kdy můžete přijít později do práce, děti vypakovat z domu o chvíli dřív a vyrazit. Anebo místo sednutí si večer před televizi popadnout tašku se sportovními věcmi a jít se trochu zapotit.

A pak je tu ještě pohodlnější varianta. Stačí zabrousit na Youtube a vyhledat si lekce cvičení. Další možnost je kouknout na aplikace dostupné pro mobil, které vás k pravidelnému cvičení budou honit upomínkami.

Víte, co je na cvičení to nejtěžší? Dokopat se k němu. Ten rozhovor v naší hlavě:

  • „Dneska se nějak necítím, asi na mě něco leze, tak vynechám.“
  • „Ale měl/a bych jít, už jsem nebyl/a minulý týden.“
  • „Zase mě bude všechno bolet.“

Tak chcete cvičit, nebo ne?

„Já vím, že jsem to slíbil/a, ale vůbec jsem neměl/a čas to udělat.”

Nebylo to spíš tak, že jste místo toho museli udělat něco jiného? Něco, co pro vás v tu chvíli bylo větší prioritou. Pro jednou se to odpustí. A teď ruku na srdce, neříkáte tuhle větu nějak příliš často?

Možná je to tímhle:

  • Slíbíte vše, co po vás někdo chce nebo víc, než můžete stihnout. Neumíte totiž odmítat. Zkuste být více asertivní. Ne je taky správná odpověď.
  • Neumíte odhadnout, kolik toho skutečně stihnete. Plánujte a hlavně svůj plán vyhodnocujte. Stane se, že se okolnosti změní, to neovlivníte. Ale někdy je za tím prostě jen špatný odhad. Vyhodnocením si svou představu upravíte a příště bude váš plán realističtější.

» Jak odcházet z práce včas a stihnout v životě více

„Vždyť já vůbec nemám čas pro sebe.“

Co je vlastně čas pro sebe? Trochu se zamyslete. Je to prostě nějaký čas, kdy vás netíží povinnosti a který můžete věnovat tomu, čemu vy chcete. Den má 24 hodin pro každého z nás. Někdy nevědomky topíme hromadu času ve zbytečných věcech. Třeba:

  • Sjíždíme seriály na Netflixu a videa na Youtube.
  • Trávíme hodiny na sociálních sítích (koukněte do přehledu „čas u obrazovky“ a hned uvidíte svůj denní průměr).
  • Žvaníme u kafe ve firemní kuchyňce (a kvůli tomu pak z práce odcházíme později).
  • Trávíme čas na schůzkách a poradách, na které jsme se my nebo ostatní dostatečně nepřipravili.
  • Rozebíráme problémy těch, kteří u toho nejsou.

» Firmy, které nabízejí pružnou pracovní dobu

Raději se ptejte: chci zrovna teď dělat právě tohle, nebo raději něco jiného? A pokud se rozhodnete právě pro tuhle činnost, pak si nestěžujte, že na něco jiného „nemáte čas“.

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Pozitivní sobectví prospěje vám i vašemu okolí

Řekli byste o sobě na pohovoru, že jste sobečtí? A když už ano, označili byste své sobectví za silnou, nebo slabou stránku? Když o někom řekneme, že myslí hlavně na sebe, zpravidla to nemíníme jako pochvalu. Přestaňte na sobce nadávat a podívejte se, co se od nich můžete naučit. Pomůže vám i Michaela Dombrovská, propagátorka … číst více

5 seberozvojových knih, které vás posunou v práci i životě

Chcete si odpočinout a přitom nezahálet? Vezměte si k ruce knížku. Třeba takovou, která vás posune v práci i v životě. » 2 minuty čtení « ↑ Nohy nahoru, knížku do ruky. Život není jen práce! » Asertivně do života « Asertivita už není tak „in”, jako bývala. Je to škoda. Od té doby, co … číst více

Čtyři inspirativní videa na rozjezd nového roku

Před chvílí byly Vánoce, víte o tom? Nejspíš už ani ne, protože nabíháte zpět do plného pracovního tempa. Pojďte se na začátku nového roku ještě na chvíli zastavit. Vybrali jsme čtyři inspirativní videopřednášky, které se týkají práce, pohovorů nebo objevování toho, v čem jste nejlepší. Emilie Wapnick: Proč je lepší nevědět, čím chcete být Také … číst více