Proč je věta „na to já nemám čas“ jen mýtus

„Kde na to bereš čas?“ Nebo: „Na to já nemám čas.“ Tohle lidé říkají poměrně často. Jenže je to mýtus. Dokážeme vám to za 3 minuty, které zabere přečtení následujícího článku.

« 3 minuty čtení »

„Já ráno fakt nemám čas se nasnídat! Vypravit děti, sebe… to se prostě nedá.“

A co zkusit vstát o 20 minut dřív, když ostatní ještě spí, uvařit si kávu a vychutnat snídani? Jasně, znamená to trochu kratší spánek. Den ale začnete s pocitem klidu a plným žaludkem – a to za to možná stojí. Večer pak můžete jít o 20 minut dřív spát. Beztak už jen bezduše koukáte na televizi, ve které nic nedávají.

↑ „Nepůjdem cvičit?“ − „Sorry, nestíhám.“ − „Jasně, ok.“

„Chodit cvičit? To by bylo super, ale vážně nemám kdy.“

Tak zaprvé, fitka mají většinou otevřeno od šesti do desíti – nebo i déle. Stačí si jen určit den, kdy můžete přijít později do práce, děti vypakovat z domu o chvíli dřív a vyrazit. Anebo místo sednutí si večer před televizi popadnout tašku se sportovními věcmi a jít se trochu zapotit.

A pak je tu ještě pohodlnější varianta. Stačí zabrousit na Youtube a vyhledat si lekce cvičení. Další možnost je kouknout na aplikace dostupné pro mobil, které vás k pravidelnému cvičení budou honit upomínkami.

Víte, co je na cvičení to nejtěžší? Dokopat se k němu. Ten rozhovor v naší hlavě:

  • „Dneska se nějak necítím, asi na mě něco leze, tak vynechám.“
  • „Ale měla bych jít, už jsem nebyla minulý týden.“
  • „Zase mě bude všechno bolet.“

Tak chcete cvičit, nebo ne?

„Já vím, že jsem to slíbil/a, ale vůbec jsem neměl/a čas to udělat.”

Nebylo to spíš tak, že jste místo toho museli udělat něco jiného? Něco, co pro vás v tu chvíli bylo větší prioritou. Pro jednou se to odpustí. A teď ruku na srdce, neříkáte tuhle větu nějak příliš často?

Možná je to tímhle:

  • Slíbíte vše, co po vás někdo chce nebo víc, než můžete stihnout. Neumíte totiž odmítat. Zkuste být více asertivní. Ne je taky správná odpověď.
  • Neumíte odhadnout, kolik toho skutečně stihnete. Plánujte a hlavně svůj plán vyhodnocujte. Stane se, že se okolnosti změní, to neovlivníte. Ale někdy je za tím prostě jen špatný odhad. Vyhodnocením si svou představu upravíte a příště bude váš plán realističtější.

» Jak odcházet z práce včas a stihnout v životě více

„Vždyť já vůbec nemám čas pro sebe.“

Co je vlastně čas pro sebe? Trochu se zamyslete. Je to prostě nějaký čas, kdy vás netíží povinnosti a který můžete věnovat tomu, čemu vy chcete. Den má 24 hodin pro každého z nás. Někdy nevědomky topíme hromadu času ve zbytečných věcech. Třeba:

  • Sjíždíme seriály na Netflixu a videa na Youtube.
  • Trávíme hodiny na sociálních sítích (koukněte do přehledu „čas u obrazovky“ a hned uvidíte svůj denní průměr).
  • Žvaníme u kafe ve firemní kuchyňce (a kvůli tomu pak z práce odcházíme později).
  • Trávíme čas na meetinzích, na které jsme se my nebo ostatní dostatečně nepřipravili.
  • Rozebíráme problémy těch, kteří u toho nejsou.

» Firmy, které nabízejí pružnou pracovní dobu

Raději se ptejte: chci zrovna teď dělat právě tohle, nebo raději něco jiného? A pokud se rozhodnete právě pro tuhle činnost, pak si nestěžujte, že na něco jiného „nemáte čas“.

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Jak v roce 2015 zatočíte se „žrouty“ energie?

S blížícím se koncem roku mnohým z nás ubývá energie a sil, které potřebujeme pro zvládání pracovních úkolů (projektů) a také pro naplánování aktivit pro rok příští. Jak to máte s energií vy? Využíváte dostatečně své zdroje pro obnovu energie a poznáte včas „žrouty“ energie? » 3 minuty čtení « ↑ Dobít baterky. Vzpomeňte si: … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne? « 3 minuty čtení » ↑ Co můžete sami … číst více