6 chyb, které brání úspěchu (a dělá je většina z nás)

Zdá se, že máme všechno – skvělý nápad, kompetentní spolupracovníky, dostatečný kapitál – a přece se ne a ne hnout z místa? Novoroční předsevzetí už si raději ani nepíšeme, protože by skončila, ostatně jako minulý rok, zmuchlaná na dně odpadkového koše? Žádné datum ani nový nápad totiž nejsou životním zlomem, po kterém už se nám bude vždycky jen dařit. Ta opravdová změna musí vycházet z nás. Musí se odehrát v naší hlavě. Tak se teď pohodlně posaďte a pojďte se se mnou zbavit chyb, které nám brání uspět.

» 3 minuty čtení «

Man Overwhelmed

↑ Stihnout 150 věcí najednou: zápas, který fakt nemůžete vyhrát. Čím dalším si zbytečně komplikujeme pracovní život?

1. Multitasking aneb Vlk v rouše beránčím

Píše se to všude – každý úspěšný podnikatel, student, i maminka na mateřské musí zvládat multitasking. Dělat více úkolů najednou je v dnešní uspěchané době naprosto nepostradatelná dovednost, bez které nemáme šanci na přežití. Chyba! Vážně si myslíte, že kolegu opravdu vnímáte, když přitom pročítáte emaily? Náš mozek má jen omezenou kapacitu, a tím, že ji rozdělíme mezi více činností, nedocílíme ani lepších, ani rychlejších výsledků. Právě naopak. Naše práce bude neúplná, z meetingu si toho odneseme polovinu a snad ani nechci domýšlet následky multitaskingu za volantem. Jestli mi nevěříte, vezměte si k ruce stopky a schválně si to změřte. Jak dlouho vám budou trvat dva úkoly samostatně, když každému z nich věnujete 100% pozornost, a kolik času vám zaberou dohromady? Čeká vás veliké překvapení.

Čerstvé nabídky práce na Jobs.cz      Zobrazit

2. Sociální sítě: dobrý sluha, špatný pán

Zvoní budík. Je ráno. Pokud jako první věc není jeho odložení na později (s čímž byste měli taky urychleně zatočit), směřují naše první ranní kroky nejspíše do koupelny. A na sociální sítě. Novinky, zprávy, statusy i tweety se na nás valí jako velká voda. Znovu při cestě MHD, znovu při pauze v práci, po návratu domů, po večeři a večer v posteli. A co, říkáte si, vždyť je to jen pár minut. Možná ano, možná ne. I kdyby vážně šlo o 5 minut ráno, dopoledne, v poledne, odpoledne a večer, dělá to denně 25 minut. Týdně pak 3 hodiny. Tři hodiny, které se dají věnovat cvičení, rodině, podnikání snů…nebo čemukoliv jinému, o čem tvrdíte, že „na to nemáte čas.“

Tip: Možná je pro vás Facebook opravdu nepostradatelným nástrojem díky svým skupinám a zprávám. Nemusíte ho hned ze svého života vyškrtnout, stačí se zbavit rušivého news feedu pomocí jednoduchého pluginu do Google Chrome. Uvidíte, kolik času na Facebooku strávíte teď.

3. Perfekcionismus? Nikdo není dokonalý

Každý chceme být nejlepší, odvést bezchybnou práci, mít perfektní domov a úžasnou rodinu. Srovnáváme se s ostatními, rozhlížíme se kolem sebe a nic nám není dost dobré. Zapomeňte na dokonalost, je to jen iluze. Snaha o ni je něco, co nám brání volně tvořit. Nahání nám strach, že to, co děláme, není dost dobré a raději se na to vykašleme. Proč? Copak je lepší něco neudělat, než to udělat s pár chybami? Je lepší nemít práci, než mít průměrnou? Je lepší neudělat zkoušku, než mít za C? Není! Pojďme se vykašlat na ten tichý hlásek v hlavě, který nám říká, že nejsme dost dobří, že na to nemáme. Jakýkoliv výsledek je lepší, než výsledek žádný, a navíc – pokud o dokonalost opravdu tolik usilujete, nikdy jí nedosáhnete bez toho, aniž byste se poučili z vlastních chyb.

shutterstock_166600271

↑ „Ještě to po sobě dvacetkrát zkontroluju a bude to.”

4. Moc velká sousta

Je to lákavé – vytyčit si velké cíle. Jenže jako ani dům nezačneme stavět od střechy a bez tréninku nepolezeme na Mount Everest, ani s osobními cíli to není jednoduché. Dejme tomu, že chceme pracovat v zahraničí. Pokud jsme trochu organizovaní, nejspíš si to i někam zapíšeme. A u toho také skončíme. Tohle selhání není o nedostatku vůle ani schopností. Jen jsme si zkrátka ukousli příliš velké sousto a podvědomě nás to děsí. Nevíme, co si s tím počít a nakonec zůstaneme tam, kde jsme byli doteď. Myslíte-li to se svým cílem opravdu vážně, musíte ono velké sousto rozdrobit na spoustu menších, pokud možno co nejkonkrétnějších. Vezměte si do ruky papír a tužku a sepište si svou cestu hezky krok za krokem.

5. Já, já, já, jenom já (jenom já!)

Jeden z největších nešvarů freelancerů a podnikatelů. Nejde o velké ego nebo sebestřednost, ale o něco mnohem horšího. Je to neochota delegovat práci. Především dvě zmíněné skupiny (ale netýká se to výhradně jich) mají pocit, že musí všechno zvládnout sami. Na jednu stranu je chvályhodné, když někdo ovládá spoustu dovedností, na stranu druhou si svou snahou o naprostou samostatnost a nezávislost škodí. Podnikání totiž není jen o tom něco prodat se ziskem. Patří sem taky spousta více či méně oblíbených činností jako účetnictví, administrativa, marketing, komunikace se zákazníky a péče o značku. Má-li být všechna tato práce odvedena opravdu dobře, jeden člověk na ni zkrátka nestačí. Takže, milí podnikatelé, nestyďte se a pořiďte si pomocnou ruku, přijde vám vhod. Nemusíte hned najímat novou pracovní sílu. Zda vám práce díky kolegovi půjde lépe od ruky, nejprve zkuste s virtuální asistentkou.

6. Schopnost efektivní práce s počítačem na bodu mrazu

Myslíte, že na práci s počítačem přece nic není a zvládáte ji levou zadní? Že to efektivněji už nejde? Jestli ovládáte psaní deseti prsty, rychločtení, klávesové zkratky, používáte cloudová úložiště místo přeposílání souboru e-mailem a čas strávený nad prací vám měří Toggl, pak už jste mistrovství dosáhli, nebo jste opravdu blízko. My ostatní máme pořád co vylepšovat. Zapřemýšlejte, kolik času denně trávíte na počítači. Kolik času z toho čtete, píšete, pracujete se soubory. A kolik byste ho ušetřili, kdybyste všechnu práci zvládali alespoň dvakrát tak rychleji.

Myslíte-li to tedy se svou proměnou v lepší já opravdu vážně, mám pro vás skvělou pomůcku do začátků – e-book o 12 šikovných nástrojích pro každého, kdo pracuje s PC – právě teď ke stažení zdarma.

Markéta Dragounová, Easy Task

12 šikovných nástrojů pro každého, kdo pracuje s PC      Stáhnout e-book zdarma

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

Zajímá nás, jak jste spokojení s prací

Děkujeme, že máte zájem nám říci více o své spokojenosti s prací! Výsledky nám pomůžou získat přesnější informace o pracovním trhu a následně i připravovat lepší články na Jobs.cz. Vyplnění vám zabere jen pár minut, slibujeme. Zde je dotazník: číst více

Jak být šťastný v (téměř) každé práci

Co když se spokojenost v práci nikde zázračně neobjevuje, ale vytváříme si ji sami? Tím, jak se chováme ke kolegům nebo způsobem, jakým o práci přemýšlíme. Často vůbec nezáleží na pozici a výplatní pásce, abyste si mohli říct: „Jo, tuhle práci prostě miluju.“ » 3 minuty čtení « Znejte svůj motor V každé práci zažíváme lepší a … číst více