Nevíte, zda je v inzerátu nabízený plat či vaše stávající mzda adekvátní? Poradíme, jak to zjistit

6 minut čtení

Vyjednávání o platu bývá pro řadu uchazečů spíše nepříjemné a uvádí je do rozpaků. Bojí se, aby nepřestřelili, ale také, aby si neřekli příliš nízkou sumu. Platí to zejména v případě, že se kandidáti chystají změnit obor nebo dělat trochu jinou práci než dosud. Kde a jak se dají výše mezd zjistit?

 

Prošli jste úvodním kolem výběrového řízení a teď vás čeká pohovor. Na všechno jste se připravili, bojíte se však chvíle, kdy dojde na vyjednávání o mzdě.

Platí, že toto téma otvírá zaměstnavatel, který může kandidáta vyzvat, aby stanovil nějakou sumu. V té byste měli zohlednit jednak své životní náklady, jednak své dovednosti (vzdělání, praxi atd.), a pak je dobré znát výši platů, která se na pozici, na níž aspirujete, obvykle nabízí. Jak a kde se k takové informaci dostat?

TIP: Práce i firma se vám zamlouvají, s lidmi od nich jste si sedli, musíte si však vyjednat přiměřenou odměnu. Podívejte se, jak při tom postupovat.

 

Srovnávání dobře poslouží

Možností je několik. Server Platy.cz. umožňuje anonymní porovnání výdělků podle regionu, profese a dalších kritérií. Vyplnění dotazníku trvá jen pár minut. Zadáváte do něj nejen trvání své dosavadní praxe, ale i praxi předchozí, jestli jste muž nebo žena, dále velikost firmy (uveďte údaje společnosti, do níž se hlásíte) a také region, protože právě lokalita má na výši mzdy značný vliv.

 

Když nevíte, tipněte

Do dotazníku však musíte nějakou částku zadat, aby ji mohl server porovnat. Pokud je výše (nebo rozpětí) uvedena přímo v inzerátu, máte to snadnější. Pokud mzda v nabídce není a vy navíc třeba měníte obor a příliš netušíte, jaké platy se tam dají očekávat, nějakou sumu prostě tipněte. Uvidíte, jak moc jste se trefili. Nezapomeňte, že výsledná částka je pouze orientační. 

Stejně můžete postupovat i v případě, že chcete porovnat svoji stávající mzdu. Dozvíte se, jestli se pohybujete nad či pod obvyklou sumou na vaší pozici a o kolik. 

 

Platy podle profesí

Další možností, jak zjistit výši platu na konkrétních pozicích, jsou stránky Informačního systému o průměrném výdělku. Na tomto webu vycházejí údaje o platech v jednotlivých oborech jednak čtvrtletně, jednak za celý rok. Ten uplynulý už je k dispozici, a i když se situace na trhu práce neustále vyvíjí, údaje za loňský rok jsou dobrým odrazovým můstkem.  

Najdete je, detailně rozpracované, pod záložkou Výsledky šetření, odkud dále pokračujte na záložku Archiv. Když rozkliknete rok 2020, objeví se statistiky nejen za celou Českou republiku, ale i po jednotlivých regionech. V tabulkách jsou uvedeny hrubé mzdy u stovek profesí od řídících pozic po řemeslníky a pomocné pracovníky.

 

Jiný kraj, jiný plat

Pohled do tabulek podle jednotlivých regionů odhalí platové rozdíly, které mohou být značné. Například finanční analytici a specialisté v peněžnictví a pojišťovnictví si podle údajů IPSV v Praze za měsíc vydělají průměrně téměř 57 tisíc, zatímco v kraji Vysočina je to necelých 45 tisíc.

 

Vím, jak na tom jsem

Znát cenu své práce se vyplatí, i když zrovna žádné místo nehledáte. Informace vám mohou posloužit třeba při vyjednávání o zvýšení platu ve firmě, kde právě pracujete. Nebo pokud dostanete nabídku přivýdělku a vlastně nemáte představu, kolik byste si za odvedenou práci řekli.

Vždy, když budete chtít využít zjištěné údaje jako argument k vyjednávání, mějte na paměti, že záleží i na dalších okolnostech. Například na velikosti firmy, jejím postavení a celkové situaci na trhu. Samotná výše platu také nemusí být všechno, záleží i na dalších faktorech, jako je možnost práce z domova, délka dovolené, příspěvky na rekreaci apod.

Nejste spokojeni se svým platem? Propátrejte pracovní nabídky na serveru Jobs.cz, kde si můžete jako kritérium výši platu nastavit.

 

 

Další články k tématu

Pozor na mzdový výměr. Firma může odměnu snižovat

Každá pracovní smlouva musí obsahovat tři podstatné náležitosti: vymezení druhu práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Výši mzdy není třeba ve smlouvě uvádět. Pokud částku nenajdete přímo ve smlouvě, pravděpodobně budete podepisovat ještě mzdový výměr. Mzdu může upravovat také kolektivní smlouva. Jaký je mezi nejčastějšími způsoby rozdíl? Mzdový výměr podepište nejpozději první … číst více

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Reference: co všechno si o vás personalista zjistí předem?

Když personalista sbírá reference na zajímavého kandidáta, dává tím najevo, že nechce nic podcenit. Nedá jen na dojem z pohovoru, ale chce potvrdit kvality kandidáta od těch, kteří s ním už pracovali. Je vám to nepříjemné? Ano, ve světě recenzí úplně na všechno se dočkáme i recenze na sebe sama. Co vlastně personalisté ověřováním referencí sledují? A … číst více

Zkušená headhunterka radí, na co si mají dát absolventi pozor, aby na trhu práce letos uspěli

7 minut čtení Dokončujete školu? Pokud máte ambici zajistit si stálé místo nejpozději na podzim, začněte shánět práci ještě před prázdninami. Ekonomika se postupně nadechuje a firmy opět nabírají. Absolventi však mohou letos čelit větší konkurenci. Největší šanci budou mít dobře připravení uchazeči, odhodlaní zvládnout všechny nástrahy výběrového řízení. Různé obory podnikání se postupně rozvolňují … číst více