6 minut čtení
Vyjednávání o platu bývá pro řadu uchazečů spíše nepříjemné a uvádí je do rozpaků. Bojí se, aby nepřestřelili, ale také, aby si neřekli příliš nízkou sumu. Platí to zejména v případě, že se kandidáti chystají změnit obor nebo dělat trochu jinou práci než dosud. Kde a jak se dají výše mezd zjistit?
Prošli jste úvodním kolem výběrového řízení a teď vás čeká pohovor. Na všechno jste se připravili, bojíte se však chvíle, kdy dojde na vyjednávání o mzdě.
Platí, že toto téma otvírá zaměstnavatel, který může kandidáta vyzvat, aby stanovil nějakou sumu. V té byste měli zohlednit jednak své životní náklady, jednak své dovednosti (vzdělání, praxi atd.), a pak je dobré znát výši platů, která se na pozici, na níž aspirujete, obvykle nabízí. Jak a kde se k takové informaci dostat?
TIP: Práce i firma se vám zamlouvají, s lidmi od nich jste si sedli, musíte si však vyjednat přiměřenou odměnu. Podívejte se, jak při tom postupovat.
Srovnávání dobře poslouží
Možností je několik. Server Platy.cz. umožňuje anonymní porovnání výdělků podle regionu, profese a dalších kritérií. Vyplnění dotazníku trvá jen pár minut. Zadáváte do něj nejen trvání své dosavadní praxe, ale i praxi předchozí, jestli jste muž nebo žena, dále velikost firmy (uveďte údaje společnosti, do níž se hlásíte) a také region, protože právě lokalita má na výši mzdy značný vliv.
Když nevíte, tipněte
Do dotazníku však musíte nějakou částku zadat, aby ji mohl server porovnat. Pokud je výše (nebo rozpětí) uvedena přímo v inzerátu, máte to snadnější. Pokud mzda v nabídce není a vy navíc třeba měníte obor a příliš netušíte, jaké platy se tam dají očekávat, nějakou sumu prostě tipněte. Uvidíte, jak moc jste se trefili. Nezapomeňte, že výsledná částka je pouze orientační.
Stejně můžete postupovat i v případě, že chcete porovnat svoji stávající mzdu. Dozvíte se, jestli se pohybujete nad či pod obvyklou sumou na vaší pozici a o kolik.
Platy podle profesí
Další možností, jak zjistit výši platu na konkrétních pozicích, jsou stránky Informačního systému o průměrném výdělku. Na tomto webu vycházejí údaje o platech v jednotlivých oborech jednak čtvrtletně, jednak za celý rok. Ten uplynulý už je k dispozici, a i když se situace na trhu práce neustále vyvíjí, údaje za loňský rok jsou dobrým odrazovým můstkem.
Najdete je, detailně rozpracované, pod záložkou Výsledky šetření, odkud dále pokračujte na záložku Archiv. Když rozkliknete rok 2020, objeví se statistiky nejen za celou Českou republiku, ale i po jednotlivých regionech. V tabulkách jsou uvedeny hrubé mzdy u stovek profesí od řídících pozic po řemeslníky a pomocné pracovníky.
Jiný kraj, jiný plat
Pohled do tabulek podle jednotlivých regionů odhalí platové rozdíly, které mohou být značné. Například finanční analytici a specialisté v peněžnictví a pojišťovnictví si podle údajů IPSV v Praze za měsíc vydělají průměrně téměř 57 tisíc, zatímco v kraji Vysočina je to necelých 45 tisíc.
Vím, jak na tom jsem
Znát cenu své práce se vyplatí, i když zrovna žádné místo nehledáte. Informace vám mohou posloužit třeba při vyjednávání o zvýšení platu ve firmě, kde právě pracujete. Nebo pokud dostanete nabídku přivýdělku a vlastně nemáte představu, kolik byste si za odvedenou práci řekli.
Vždy, když budete chtít využít zjištěné údaje jako argument k vyjednávání, mějte na paměti, že záleží i na dalších okolnostech. Například na velikosti firmy, jejím postavení a celkové situaci na trhu. Samotná výše platu také nemusí být všechno, záleží i na dalších faktorech, jako je možnost práce z domova, délka dovolené, příspěvky na rekreaci apod.
Nejste spokojeni se svým platem? Propátrejte pracovní nabídky na serveru Jobs.cz, kde si můžete jako kritérium výši platu nastavit.