7 věcí, které se hodí vědět, když chcete zvýšit plat

Ve které roční době bude šéf otázce zvýšení vašeho platu nejpřístupnější? A proč si většina Američanů o lepší výdělek nikdy neřekne? Přečtěte si 7 věcí, které je dobré vědět, když vám v hlavě pomalu zraje myšlenka na to, že si zasloužíte víc.

» 2 minuty čtení «

1. Čím víc berete, tím spíš vám přidají

Platový průzkum amerického portálu PayScale ukázal zajímavou věc: čím vyšší plat člověk dostává, tím větší má šanci, že si vyjedná jeho zvýšení. Lidé s výdělky nad 150.000 dolarů ročně odešli z rozhovoru na téma „chci víc peněz“ vítězně v 70 procentech případů. Naopak zaměstnanci s platem do 20.000 dolarů ročně uspěli jen ve čtvrtině rozhovorů.

2. Vyplatí se srovnat s ostatními

Než zaklepete na dveře šéfovy prosklené kukaně, udělejte si průzkum. Vyplňte si třeba platový dotazník na Jobs.cz – pomůže vám zjistit, kolik berou lidé na podobné pozici ve vašem regionu.

3. Většina lidí se neodváží

Další překvapivé číslo z amerického průzkumu PayScale: 57 % zaměstnanců si o vyšší plat nikdy neřeklo. Důvody jsou různé. 8 % šťastlivců považuje své současné výdělky za dostatečné a netouží po jejich navýšení. 28 % lidí řeklo, že jim je představa rozhovoru o zvýšení platu velmi nepříjemná. Pětina lidí (jednalo se zejména o starší respondenty) zase nechce působit, že moc tlačí na pilu.

shutterstock_93732493

↑ … vyšší plat potřetí! Schváleno!

4. Na podzim přichází nejlepší chvíle

Konzultantka Petra Harazímová radí: chvíli, kdy si řeknete o více peněz, je třeba šikovně načasovat. Nechoďte za šéfem v době, kdy firma řeší nějakou krizi; počkejte si, až bude všechno v pohodě. Záleží také na ročním období. „Nejlepší je otevřít téma zvýšení platu na podzim, kdy se plánují rozpočty na další rok,“ radí čtenářům Jobs.cz Petra Harazímová.

5. Nejste vazaly

Nechtějí vám přidat a vy se bojíte, že jinde to nebude lepší? To jsou zbytky myšlení, které vám do hlavy zasunula finanční krize. Ta už je ale pryč. Rok 2015 je ve skutečnosti vynikající dobou pro změnu práce. Trh se oživuje, firmy potřebují šikovné lidi a jsou ochotné jim nabídnout víc než v minulých letech. A to nemluvíme „přízemně“ zdaleka jen o penězích, ale třeba i o zajímavé náplni práce nebo kariérním postupu.

» Podívat se na nabídky práce

6. Nejdřív po roce, spíš po dvou

Chcete přidat? Během prvního roku, co ve firmě působíte, se držte raději zpátky. Zvlášť, pokud vám tu zvedli plat po zkušební době. „Myslím si, že je vhodné s tímto tématem začít nejdříve po roce. Pokud se na to někdo cítí dříve, měl by mít za sebou třeba nějaký mimořádně úspěšný projekt,“ říká Petra Harazímová. Zeptat se na zvýšení platu po dvou letech na pozici už je dle nepsané „platové etikety“ zcela v pořádku.

7. Měňte práci, jinak si platově pohoršíte

Zůstávat na jedné pozici 10 a více let není zrovna taktické. Zaměstnavatel na vás totiž nebude pohlížet jako na úžasně loajálního pracovníka, ale spíše na toho, kdo tak trochu zakrněl. Váš plat v prvních několika letech možná poroste, ale ne do nekonečna. Naopak, časem se začne snižovat. Po 10 letech praxe na jednom místě se plat vysokoškoláka může propadnout až o několik tisíc. Zjistila to analýza portálu Platy.cz.

Jobs.cz

Další články k tématu

Platová očekávání mladých se přibližují realitě

Doby, kdy firmy hladověly po mladých absolventech, již pominuly. Se zpožděním na to reagují i samotní absolventi, kteří dnes mají platová očekávání, na která jsou firmy ochotny slyšet. Mladí lidé začínají odlišně vnímat i pracovní dobu a mnohem více touží po flexibilních úvazcích. Vyplývá to z průzkumu, který v dubnu tohoto roku zorganizovala  společnost LMC, … číst více

Co skutečně rozhodne, jestli zažijete úspěšnou kariéru

Změnit banku. Změnit e-mailovou adresu. Změnit práci. Tohle jsou podle amerického Forbesu věci, které se lidem mění hodně těžko. Výčet tím pochopitelně nekončí, protože změny lidská povaha obecně zrovna nemiluje. Přinášejí nejistotu, nepohodlí a někdy i úzkost. Jenže bude to právě schopnost zvládat změny, která v budoucnu rozhodne o vašem úspěchu. Jak vyděsit dvacátníka Chcete … číst více

Proč nevidíte plat u všech nabídek? Povíme vám, jak to je

Zdá se vám, že se některé inzeráty objevují pořád dokola? A proč mají některé firmy problém zveřejnit nabízenou mzdu? Čtěte dál a dozvíte se to. Proč mzdu píše jen část firem? Inzerát vám prozradil, kde budete pracovat, co budete dělat, ale jednu velmi podstatnou informaci zamlčel. Nabízený plat. Vyjednávat o mzdě na pohovoru je pak … číst více

Vyšší mzda od ledna. Vyjednávat začněte v listopadu

Nyní máte největší šanci přesvědčit šéfa, aby vám od ledna přidal. Závěrem roku firmy sestavují finanční plány na další rok. Zabodujte správnými argumenty a vyjednejte si lepší výplatu. Je více důvodů, proč by na to šéf mohl slyšet. Kdo dostane v roce 2018 přidáno? Zjednodušeně řečeno: všichni, které si firmy budou chtít udržet. Hospodářská komora ČR … číst více