Strach ze změny je přirozený. Ale nepodléhejte mu

6 minut čtení

Vyzkoušet nový účes, novou příchuť žvýkaček, jinou značku telefonu. I ty nejmenší změny v našich životech vyžadují určitou porci odvahy. To platí zejména tehdy, když se rozhodneme změnit zaměstnání. Neznámé prostředí, nový šéf, jiné zvyklosti, stresující zkušebka. To vše nás může odrazovat, ale nepodléhejme tomu. Na pracovním trhu je nyní nabídek víc než kdy předtím. Čas na změnu je tedy ideální.

Nejspíš si to neuvědomujeme, ale práce hodně definuje náš životní styl. Určuje v kolik vstáváme, kolik kávy vypijeme mezi meetingy, jak se oblékáme nebo jak mluvíme a o čem přemýšlíme. Spokojenost v práci je proto hodně důležitá pro naši celkovou spokojenost. Obojí prošlo v uplynulém období zatěžkávací zkouškou, která všechny přinutila více přemýšlet nad tím, co jim přináší radost a co ne. Pokud jde o zaměstnání, je užitečné se ptát:

  • Mám šanci věnovat se činnostem, které mě baví?
  • Uplatnit svoje silné stránky?
  • Je moje práce dostatečně oceněna (a to nejen po finanční stránce)?
  • Má moje práce nějaký hlubší smysl/Je užitečná?
  • Cítím se mezi kolegy dobře, těší mě s nimi pracovat?

 Jenomže i když jsou odpovědi na tyto otázky převážně záporné, na nějaké velké kotrmelce a změny zatím možná nebyl příliš čas ani myšlenky. Máme za sebou náročné období, které přineslo permanentní práci z domova, hovory na dálku a především nejistotu, co a jak bude dál.

 

Najdi si lepší práci

 

Strašák nezaměstnanosti je bezzubý

Tohle všechno je ale dnes pryč. Lidé se vracejí do kanceláří a pracovní trh je z hlediska nabízených míst v lepší kondici byl než před pandemií. Představa, jak všude kolem řádí propouštění a nezaměstnanost, je tedy mylná. Pro některé z nás to může být příjemné překvapení. Pro další zase výzva a pro některé to neznamená vůbec nic. Říkají si: Proč bychom měnili práci, když jsme pracovali tak tvrdě, abychom si ji udrželi?

TIP: Kde se vzalo tolik nabídek? Pracovní trh přestál pandemii bez větších propadů. Přečtěte si, čím je to způsobeno.

Vydat se na neznámé území

Odpověď si na vlastní kůži vyzkoušela Andrea, marketingová specialistka z Prahy. „Většinu z nás donutila předchozí paranoia zůstat na svém místě a opakovat si, jaké štěstí máme v porovnání s těmi, kteří o práci přišli,“ zamýšlí se pětatřicetiletá žena, která se letos na jaře rozhodla porozhlédnout se po novém místě. Dnes, po úspěšném pohovoru v PR firmě, říká: „Nemůžu být spokojenější. Každý den se učím něco nového. Zjišťuji, jak správně komunikovat s určitými typy lidí nebo jak poznat dobrou nabídku. Pracuji pro oblíbené firmy a produkty. A také jsem si ověřila, že si dokážu jít za svým a že se to vyplatí,“ dodává. 

Co když se to nepovede?

Možná si říkáte, že Andrea nemusela mít takové štěstí. Že se jí také mohlo stát, že si po nástupu na nové místo naopak pohoršila. To je určitě pravda. Nikde není napsáno, že změna vede vždycky k lepšímu. Člověk však může udělat několik kroků, aby zvýšil pravděpodobnost zisku a snížil riziko ztráty. Jak? Třeba tak, že bude hledat odpovědi na zmíněné otázky týkající se spokojenosti v práci už během třídění nabídek a výběrového řízení: 

  • Odpovídá pracovní náplň mým tužbám a tomu, v čem vynikám?
  • Co finanční a jiná ohodnocení?
  • Bude mít moje nová práce hlubší smysl?
  • Jak na mě celkově firma působí? Jak se v ní k sobě lidé chovají?

Ptejte se nejen na pohovoru, ale i známých, projděte příspěvky zaměstnanců na Atmoskopu. Něco vám nesedí? Snažte se to zjistit, a pokud jsou odpovědi i tak nejednoznačné, zkoušejte hledat dál. Doba se mění a přibývá pozic, které ještě před pár lety ani neexistovaly. Dnes si můžete vydělávat hraním videoher, designováním webových stránek, testováním elektroniky všeho druhu nebo třeba jako manažer udržitelnosti.  

TIP: Jaké další pozice vznikly nedávno a co práce na nich obnáší? Vytipovali jsme deset zaměstnání, která se na trhu práce objevila teprve před pár lety a která jsou in.   

Zůstat na jednom místě spokojenost nezaručí

Pravdou je, že představa změny v nás často vyvolává negativní emoce. Je v naší přirozenosti zůstávat v komfortní zóně, vyhýbat se neznámu a nepohodlí a směřovat k uspokojení. Jenže zůstávat ve statu quo nemusí být zárukou spokojenosti, po které tak toužíme. To, na co jsme si tolik zvykli, se může stát i žalářem, ve kterém sami sebe držíme zavřené. Každý jedinec, ale i lidstvo jako celek se posouvají dopředu díky tomu, že se dokázali z tohoto žaláře vymanit. Kdyby tomu tak nebylo, dodnes sedíme u ohně v jeskyni nebo pouštíme žilou. Díky změně se vyvíjíme, zlepšujeme se, objevujeme nové, a to náš život činí plnohodnotnějším a bohatším.

Jsou-li tedy okolnosti příznivé, a teď zrovna jsou, člověk by se měl o změnu k lepšímu pokusit. Nikdo jiný to za něj neudělá. Nečekejte proto, až se zjeví kouzelný kmotříček. Není to jako v pohádce. Vyhovte svým tužbám a vaše tužby vyhoví vám.

Přejděte na Jobs.cz a najděte si místo, které vás posune dál!

Další články k tématu

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

Potřebujete změnu? Co třeba jít učit – jako redaktorka Katka

Katka byla redaktorka nadšená z práce s texty. Pak se jí narodily děti. Jak rostly, rostla i její chuť zkusit si něco nového, opustit bezpečné a známé prostředí práce s texty, knihami a opakující se agendou kancelářské každodennosti. Vždycky snila o práci učitelky – tak sebrala odvahu a změnila kurz dosavadní kariéry. Hlavní motivací byly … číst více

Roztáhněte křídla. Máme tipy pro individuální i kolektivní posílení vaší kreativity

7 minut čtení Možná už vás napadlo, že v práci myšlenkově stagnujete. Úkoly řešíte zaběhnutým způsobem a začíná to být trochu nuda. Nebo před sebou máte komplexní, ne úplně jednoznačně vymezený problém k řešení a čeká se od vás nápad, možná dokonce několik. Pro každého, kdo by rád potrénoval kreativitu, ať už svoji vlastní nebo … číst více