6 výhod, které mají šéfky, když dostanou nový tým

Často se mluví o tom, že jen velmi malé procento žen dosáhne na vyšší manažerské pozice. I když se trend v posledních letech zlepšuje, stále je to fakt. Když už se nějaká žena do čistě mužského šéfovského světa dostane, narazí na spoustu překážek. Může ale objevit i řadu výhod. Napadají vás nějaké?

« 3 minuty čtení »

1. Ostatní ji podcení

První reakce, když muže nahradí ve vedení žena, může být v rovině ega: „Je to jenom ženská!“ Ostatní kolegové, a to muži i ženy, mohou mít tendenci šéfku podcenit. Ve schopnostech, dovednostech i rozhodovací síle. Šikovná šéfka tohle umí skvěle využít. Stačí jen poslouchat. Většina lidí je méně opatrná právě proto, že ji podvědomě podcení. Když bude chvíli hrát roli mírné ovečky, která má pochopení, dozví se víc než její mužský předchůdce za celou dobu svého působení.

↑ Šéfka může po vstupu do čistě mužského manažerského světa narazit na spoustu překážek, ale také objevit řadu výhod.

» Nabídka práce v top managementu firem

2. Umí se vcítit

Ženy se obecně umí dobře vcítit do ostatních, vnímají jejich pocity, nálady. Šéfce se tahle schopnost bude určitě hodit. Podřízení někdy nemusejí být sdílní na první dobrou. Když ale manažerka vnímá, že něco není v pořádku, může nepříjemné rozhovory iniciovat. Nejen že tím projeví zájem, ale případným problémům dokáže zabránit dřív, než se vyhrotí.

3. Jde do detailu

Ženy jsou často strukturovanější a mají větší schopnost jít do detailu. To jim umožní rychleji pochopit celý rozsah věcí, neopominout nějakou důležitou součást či myšlenku. Jsou ochotné na začátku probádat vše do posledního řádku, aby v budoucnu přesně znaly pozadí projektu a uměly činit správná rozhodnutí. Tohle je ovšem i velmi nebezpečné, protože touha pochopit detaily může vést k mikromanagementu. Proto je třeba včas předat zodpovědnost i důvěru podřízeným.

4. Rozpočet je pro ni denní chléb

Schválně, kdo u vás doma „drží kasu”? Co si budeme povídat, většinou je to žena. Proto i jako šéfka je žena schopná velmi rychle pochopit základní pravidla, jak řídit budget tak, aby na konci něco zbylo. Umí odlišit nezbytné od méně podstatného a zajistit tak i případné rezervy.

5. Mají skvělý time management

Žena je kromě šéfky taky většinou máma a „velitelka” domácnosti. Musí mít tedy precizně zvládnuté plánování a time management. Přijít pozdě vyzvednout dítě ze školky prostě nejde (domů ho samotné asi nepošlou), takže zbytečné protahování meetingů vás se šéfkou většinou nečeká. Meetingy si většinou plánuje s dostatečným předstihem už jen proto, že musí skloubit všechny své role. Úspora času všech zúčastněných je pak zároveň motivací.

» Proč je věta „na to já nemám čas“ jen mýtus

6. Méně ega, více ochoty naslouchat

Ženy jsou často více nejisté, chybí jim správná dávka sebevědomí. A to i tehdy, když by byla na místě. Proto ženy více naslouchají názorům ostatních. Jsou ochotné akceptovat, že se pletou nebo alespoň zkusit něco, s čím úplně nesouzní a přesvědčit se, jak to dopadne. Pokud si kolem sebe vytvoří silný tým, dají jeho členům dostatek prostoru pro samostatnou seberealizaci a nemají potřebu sklízet všechno uznání samy.

Jako ve všem ale platí, že každý jsme jiný, a proto i u žen šéfek vše závisí na konkrétní osobnosti. A šéfové jsou moc důležitými osobami v našich životech. Tak ať máte jen skvělé šéfy, ať už ženy nebo muže.

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

6 tipů, jak na volné noze nezakrnět

Začali jste pracovat na volné noze? Pozor, abyste to s volností nepřehnali a nepromarnili celý den jako bohémové. Přinášíme několik nápadů, jak se udržet „na uzdě“ a nepodlehnout dojmu, že je na všechno nekonečně času. » 2 minuty čtení « ↑ Práce z postele? Lepší je, když máte byt rozdělený na soukromou a pracovní zónu. Nemusím…? Naopak, … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více