10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez kterých se v následujícím desetiletí žádný úspěšný pracovník neobejde.

» 4 minuty čtení «

shutterstock_137161304

↑ Svět se rychle mění. Zvládnete se adaptovat, nebo vám uteče?

6 faktorů změny

Ve své studii vycházejí z šesti hybatelů změny, které zásadně ovlivňují to, jak bude svět vypadat. Jako hlavní trendy označují:

 • zvyšující se délku dožití,
 • nebývalý rozmach inteligentních přístrojů,
 • prostředí, které se dá do značné míry naprogramovat,
 • takzvané super organizace, které budou fungovat ve zcela jiném uspořádání,
 • rozmach sociálních sítí jako přirozené formy komunikace,
 • svět, který bude i na dálku propojenější víc než dosud.

10 klíčových dovedností

Jaké vlastnosti byste si tedy měli osvojit, abyste se v následujících deseti až patnácti letech zařadili mezi úspěšné?

1. Vdechnout datům smysl

Sázet čísla do reportů nestačí. Pokud chcete uspět, musíte umět s přehršle dat vybrat jen ta relevantní. Vědět, co znamenají čísla z datových skladů a tabulek v reálném životě, bude i nadále dovedností, kterou se lidé odliší od supervýkonných počítačů.

2. Sociální inteligence

Empatie, tedy schopnost „napojit” se na ostatní, naslouchat jim, chápat, jak se cítí a umět jim přizpůsobit svou komunikaci je další důležitou vlastností, ve které vítězí lidé nad stroji. Navíc už nepůjde jen o vnímání svých nejbližších spolupracovníků, ale i chápání kolegů z odlišných kultur  – ať už se s nimi budeme potkávat na pracovišti nebo prostřednictvím virtuálních týmů na dálku.

3. Neotřelé a přizpůsobivé myšlení

Ještě více vzroste význam pozic, které vyžadují abstraktní myšlení (vědecká práce, management) nebo manuální úkony (zdravotní péče, vaření). Jen takovým povoláním totiž nehrozí, že je snadno nahradí stroje nebo levnější pracovníci ve vzdálených zemích. Ovšem platí to, jen pokud lidé dokážou přicházet s novátorskými řešeními a uplatňovat je v neustále se měnícím prostředí.

» Práce ve vědě a výzkumu

» Práce ve zdravotnictví

» Práce v top managementu

shutterstock_148377605

↑ Empatie. Jedna z klíčových dovedností pro úspěch v budoucnu.

4. Interkulturní dovednosti

Potkávat se v práci s kolegy z jiných kultur je v mnoha zemích již normou, v České republice na tento trend zatím čekáme. Setkávání jiných kultur se nevyhneme v kancelářích, virtuálních týmech ani ve vzdělávání. Diverzita různých ideí, věku, dovedností, ale i kulturního zázemí skýtá prostor pro neotřelé nápady, zároveň však může způsobovat tření. Základem pro úspěch takových týmů se stane umění stavět úspěch týmu na tom, co jeho členy spojuje, identifikace společné vize, cílů a hodnot. Komu se to podaří v kulturně různorodých týmech, má velkou šanci, že i z naprosto rozdílných individualit dostane bez velkých konfliktů brilantní myšlenky.

5. Výpočetní myšlení

Znalost nástrojů typu Microsoft Office vám přestane stačit. Už teď se hovoří o velkém boomu v oblasti „big data“, tedy zpracování obrovského kvanta informací. Důraz na práci s daty způsobí, že od vás firmy budou čekat i základní znalosti programování nebo statistiky. Kromě analytického myšlení ale i nadále uplatníte selský rozum. Data totiž realitu jen popisují, ale nevytvářejí. Jen díky nadhledu a hlubšímu pochopení si zachováte žádaný odstup, skloubíte data s emocemi a vaši práci nezbrzdí ani možné výpadky informací.

shutterstock_95449159

↑ Common sense aneb Selský rozum. Hýčkejte si ho, „zázračné pilulky” nebudou.

6. Gramotnost v používání nových médií

Texty na internetu teď často nahrazují fotografie a videa; prezentace plné textu už moc netáhnou. Vizualizace, na které stála komunikace už v pravěku, je obohacená o on-line interakci v podobě sociálních sítí. Tvorba obsahu navíc už delší dobu není jen v rukou médií, naopak se stále častěji stává doménou jednotlivých lidí, kteří dokumentují svůj život a události, které se kolem nich dějí. Pro konzumenty obsahu tak bude stále důležitější nejen umět si z kvanta informací vybrat ty podstatné, ale také dokázat samostatně vytvářet interaktivní obsah na internetu. Ať už je to práce s grafickými editory, úprava videa a fotografií, gamifikace neboli využití her v byznysu nebo špičková znalost sociálních sítí.

7. Rozhled v různých disciplínách

Být hvězdou jen jednoho oboru přestane stačit. Jak ale netříštit svou pozornost a přitom se orientovat i v jiných oblastech? Staňte se takzvaným T zaměstnancem. Prohlubujte kontinuálně znalosti oboru, který vás baví a zároveň se aktivně zajímejte o to, co se děje v jiných branžích. Získáte tak přesah, budete kreativnější a samostatnější a poznatky odjinud vám mohou vnuknout zajímavé nápady pro užší specializaci. Tento přístup od vás vyžaduje jediné  – nespoléhat čistě jen na formální vzdělávání a zachovat si po celý život zvídavost a ochotu přičichnout k novým věcem.

8. Prostor pro design

Zvykli jste si na své kancelářské místečko? Připravte se na to, že budete pracovat v měnícím se pracovním prostředí, ať už přímo v kanceláři, z domu nebo odjinud. S virtualizací práce a poznatcích, které už teď máme o tom, jaké prostředí stimuluje lidský mozek k vyššímu výkonu, totiž dojde k tomu, že se změní i kanceláře. Architekti budou navrhovat kanceláře, které absorbují trend prolínání pracovního a soukromého života a budou přestavitelné tak, aby se zaměstnanec cítil v jakoukoliv denní dobu v práci dobře a podával co nejvyšší výkon.

shutterstock_93947464

↑ Virtuální týmy. Běžně budeme pracovat s lidmi, se kterými se nikdy osobně nesetkáme.

9. Zvládnout zahlcení daty

Stěžejní dovedností, která nám pomůže se v budoucnu neutopit v moři odevšad se valících dat, je umět z nich vybrat jen ta podstatná a naučit se některé informace vědomě ignorovat. Smířit se s tím, že nikdy nebudeme pracovat s dokonalými informacemi — ne proto, že by jich byl nedostatek, ale naopak proto, že máme k dispozici množství dat, kterými nejsme schopni se nikdy prokousat. Nejde přitom jen o to sáhnout v hromadě dat pro ta správná, ale naučit se používat nástroje, které pomůžou data filtrovat automaticky.

10. Virtuální spolupráce

Práce na dálku bude stále častější. Umět komunikovat s kolegy, kteří pracují z druhého konce světa nebo republiky bude pro dosahování příznivých výsledků stěžejní. Vedoucí týmu se musí naučit motivovat, pochválit, ale i pokárat lidi, se kterými se možná nikdy nesetkají.

shutterstock_16960780

↑ Co studovat pro budoucnost? Jedna vysoká škola dnešním dětem stačit nebude.

Co z toho vyplývá pro dnešní studenty?

A vlastně nejen pro ně… Pro všechny z nás platí, že nad všemi vyjmenovanými dovednostmi ční neutuchající zvídavost a chuť objevovat nové. Pokud se však právě teď rozhodujete o tom, kterou vysokou školu studovat, máme pro vás pár tipů na přemýšlení.

 1. Jedna univerzita nestačí. Ještě více se potvrdí, že jen vysoká škola vám spokojené fungování až do důchodu nezaručí a že nějakým způsobem se budete muset vzdělávat kontinuálně.
 2. Nalinkované kariérní dráze odzvonilo. Střední škola, vysoká a pak hurá do práce, a už nikdy do školy. To už nebude pravda. Pokud chcete uspět, do prostředí vzdělávání se budete v průběhu života několikrát vracet.
 3. Neomezujte se jen českou kotlinou a rovnou se hlaste na zahraniční univerzity. Mnohé z nich můžete alespoň částečně studovat i na dálku a financování pomocí stipendií a jiných finančních příspěvků už vás ve výběru také nijak nelimituje.
 4. Vnímejte vysokou školu jako prostor, kde získáte nové znalosti, ne nezbytně jako místo, kam musíte fyzicky docházet. Některé zahraniční univerzity, včetně prestižních jako je MIT, nabízejí možnost absolvovat některé programy na dálku.
 5. Univerzita už nějakou dobu nemá patent na rozum. V tomto duchu přistupujte i ke svému budoucímu vzdělávání. Stále většího významu nabude neformální vzdělávání a takzvané peer to peer učení, které ze všeho nejvíc připomíná „prosté” sdílení zkušeností. Nepůjde až tak o diplomy a osvědčení, ale spíš o to, jak rychle budete schopni nové znalosti absorbovat a uplatnit v práci.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více