6 tipů, jak na volné noze nezakrnět

Začali jste pracovat na volné noze? Pozor, abyste to s volností nepřehnali a nepromarnili celý den jako bohémové. Přinášíme několik nápadů, jak se udržet „na uzdě“ a nepodlehnout dojmu, že je na všechno nekonečně času.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_152700686

↑ Práce z postele? Lepší je, když máte byt rozdělený na soukromou a pracovní zónu.

Nemusím…? Naopak, to je jen mylný dojem. Jako profesionál na volné noze si musíte zachovat řád a také trochu přenastavit myšlení, abyste neztratili výkonnost a smysl pro zodpovědnost.

Co byste jako freelancer měli vědět a dodržovat?

1. Neměňte dosavadní režim

Ráno si můžete jít zaběhat, ale stanovte si pevný čas, kdy vstáváte a kdy začínáte pracovat. Člověk je od přírody tvor líný a pokud si povolíte uzdu přispáváním nebo odkládáním, nikam to nedotáhnete. Navíc uškodíte svým pracovním vztahům: vašimi klienty bývají lidé, kteří jsou už od devíti hodin v práci a vy s nimi zkrátka musíte komunikovat, když oni potřebují!

2. Vytvořte si pracovní místo

I když pracujete z domova, je dobré mít oddělené pracovní místo – prostě koutek se stolkem a počítačem. Pokud jste zvyklí dělat na počítači z postele, zkuste tento zvyk změnit. Jako freelancer jste skoro pořád doma a je lepší mít oddělenou pracovní a soukromou část bytu.

3. Stanovte si úkoly a mezníky

V zaměstnání jste museli své povinnosti zvládnout v daný den stůj co stůj. I jako freelancer si plánujte aktivity dopředu a dodržujte termíny. Chorobné odkládání vznikající z mylného pocitu, že to doděláte „jindy“, vás může vystavit nepříjemným situacím: klient vám dá najevo nespokojenost nebo rovnou ztratí důvěru. Mějte i na volné noze stejně úkolů, jako jste plnili v zaměstnání a neodcházejte od nich.

4. Zapojte techniku

V roli freelancerů mnoho lidí rádo zapomene na firemní sdílený kalendář a vyskakující okénka s hořícími termíny. Povolejte si na pomoc technologie: free aplikace, software, Google Calendar, Alerts, nastavte si notifikace do iPhonu. Lidé rádi zapomínají a technika dokáže myslet za vás.

5. Měřte si „pracovní dobu“

Pracujte ve stejnou dobu jako lidé v zaměstnání. Zvládnete toho mnohem více, naučíte se odpovědnosti a budete mít čisté svědomí. Pomoci vám mohou opět technické vymoženosti. Zkuste aplikaci  Toggl, která vám změří čas strávený na projektech. Zvládne za vás udělat reporting pro klienta před fakturací, mimo toho sleduje i ostatní činnosti spojené s podnikáním. Aplikace vám pomůže bojovat s prokrastinací – když vás bude sledovat takový „Big Brother“, bude vás to méně nutit používat Facebook a flákat se.

6. Mějte pravidelné schůzky

Chodili jste v zaměstnání na oběd s kolegy nebo na pracovní snídaně? Udržte si tento pravidelný rytmus i na volné noze. Mezilidská komunikace je sakra důležitá. Budete v interakci s lidmi, získáte přehled o aktuálních trendech a nebudete se cítit samotní. Pro freelancery je networking důležitý i kvůli získávání zakázek. Nedá se čekat, že vám klienti zaklepou na dveře sami od sebe.

Jiří Kocourek, konzultant strategie firemní komunikace
jiri.kocourek@gmail.com

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

6 chyb, které brání úspěchu (a dělá je většina z nás)

Zdá se, že máme všechno – skvělý nápad, kompetentní spolupracovníky, dostatečný kapitál – a přece se ne a ne hnout z místa? Novoroční předsevzetí už si raději ani nepíšeme, protože by skončila, ostatně jako minulý rok, zmuchlaná na dně odpadkového koše? Žádné datum ani nový nápad totiž nejsou životním zlomem, po kterém už se nám bude … číst více

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Tipy na kurzy, které z vás udělají lepšího manažera

Člověk nepřijde na všechno sám, dokonce ani když je šéf. Tohle je 5 kurzů, které vám pomohou být ještě lepším manažerem. Vyberete si? Zaplatit vám je může i firma, zeptejte se na svém HR oddělení. » 2 minuty čtení « ↑ Vybrali jsme 5 kurzů, které z vás udělají lepšího šéfa. Nabídka je ale mnohem širší. … číst více