Zpátky do lavic. Studujte VŠ při práci

Studium při zaměstnání zpravidla znamená, že následující dva až tři roky strávíte část víkendů v posluchárnách vysoké školy a příprava na zkoušky vám spolkne kus dovolené. Pokud zvažujete návrat do školních lavic, budete asi kromě svého zájmu přemýšlet i nad tím, jestli vaši snahu podpoří zaměstnavatel.

Firmy nejčastěji posílají své zaměstnance na odborné kurzy a školení. „Podniky se čím dál více zaměřují na odborné znalosti, takzvané hard skills, a ty také přednostně podporují ve svých vzdělávacích programech,“ potvrzuje Jan Nehasil, manažer segmentu vzdělávání ve společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Teorie i pro odborníky

Pokud ale sami můžete odborné znalosti přednášet a na kurzu prezentačních dovedností jste byli už pětkrát, může vysokoškolské studium při práci představovat formu rozvoje, kterou právě teď nejvíc oceníte.

Čtení, inspirace, nové kontakty

Vysoká škola vás „donutí“ číst. Díky seminárním pracem a zkouškám si načtete základní i rozšířenou odbornou literaturu. Přednášející i ostatní studenti vás mohou navést na publikace, ke kterým byste se jinak nedostali. Získáte také inpiraci pro svou práci. V ročníku s vámi bude studovat 30 až 60 lidí, kteří si v praxi už taky zažili své. Zjistíte třeba, že „neřešitelný“ pracovní problém z minulého týdne úspěšně zvládli jiní před vámi. Ze spolužáků se v budoucnu mohou stát vaši přátelé, kolegové nebo obchodní parteři.

„Nové“ přijímací zkoušky

Od roku 2006 jsou na více než 58 fakultách nedílnou součástí přijímacích zkoušek jednotné národní srovnávací zkoušky. Zájemcům o studium značně ušetří čas a sníží stres, protože nemusí cestovat ke každé přijímací zkoušce zvlášť. Stačí ve vybraném termínu co nejlépe uspět a výsledek zkoušky zaslat na příslušné fakulty.

MBA programy: profesní rozvoj a kontakty

Manažeři někdy volí místo klasického studia MBA programy. Pokud je však vaším primárním cílem získat titul, nebudou pro vás MBA studia tím pravým. V České republice totiž není titul MBA uznáván jako akademický titul. Studia byste proto měli vnímat hlavně jako způsob, jak obohatit svůj profesní rozvoj a získat nové kontakty. MBA  programy navíc nepatří mezi nejlevnější, proto se jejich výběru vyplatí věnovat pozornost.

„V případě MBA je důležité vybrat si kvalitní školu, kde studium garantuje například renomovaná zahraniční univerzita, která má patřičnou akreditaci. V případě správné volby může jít o dobrou investici, kterou jednoznačně ocení i zaměstnavatel,“ dodává Jan Nehasil.

Za odborné zkoušky nižší daně

Náklady spojené s vykonáním zkoušek v rámci zvyšováním kvalifikace si můžete odečíst z daní. Jako zaměstnanec si takto můžete odečíst až 10 000 Kč. Podmínkou je, že si zkoušku hradíte ze svého. Kromě státnic můžete takto uplatnit například náklady spojené s jazykovou nebo jinou odbornou certifikací.

Lenka Kováříková, Jobs.cz

Další články k tématu

VŠ studium při práci? Tyhle obory mají budoucnost

Už příští pátek vyprší na řadě vysokých škol termín pro podání přihlášky. Uvažujete, že si doplníte vzdělání, ale pracujete na plný úvazek a 19 let už vám zrovna také není? Přihlaste se na kombinované studium, které je uzpůsobené časovým možnostem zaměstnaných studentů. Vybíráme pro vás tipy na zajímavé obory. Jazyky a mezinárodní studia Česko je … číst více

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více

Přijímací zkoušky pro starší a pokročilé

Rozhodli jste se, že při práci vystudujete vysokou školu? Mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Bez biflování Národní srovnávací zkoušky (známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů) nejsou pro středoškoláky neznámým pojmem. Dospělý, od jehož posledního studia už uplynula pěkná řádka let, však může tápat. „Tento test není založen … číst více

BIBS boduje v žebříčku zaměstnanosti absolventů. Mezi českými školami je na sedmé příčce

Vysoká škola BIBS je sedmou nejúspěšnější českou vysokou školou dle zaměstnanosti absolventů. Výsledek vyplývá z analýzy, v níž Český rozhlas srovnával více než šedesát tuzemských škol. BIBS je zároveň jednou z pouhých dvou mimopražských škol, které se umístily v nejlepší desítce. První příčka mezi všemi vysokými školami v Brně a sedmá v celorepublikovém srovnání – takového skóre dosáhl BIBS … číst více