Na vysokou šla ve dvaačtyřiceti. Zkuste to také

Když podnikatelka Andrea (42) dorazí večer domů, místo k televizi často zasedá k odborné literatuře. Přihlásila se totiž na vysokou školu – dálkově studuje andragogiku.

Studium při práci: zvládnu to?

Přednášky fakulta pořádá jednou měsíčně vždy v pátek a sobotu. Další čas Andree zabírá samostudium a příprava na zkoušky. „Nechtěla jsem zakrnět. Studuju ze zájmu, ne kvůli titulu,“ shrnuje, proč se na školu přihlásila.

Vystudovat vysokou školu při práci není nemožné. Když budete mít dostatečnou motivaci, jistě to zvládnete. Překážkou pro studium není pokročilejší věk ani to, že jste takzvaně dlouho ze školy.

↑ Do studia vysoké školy se můžete pustit i po čtyřicítce.

Spolužáci vás podrží

I když Andreu studium baví, občas má pocit, že si vzala moc velké sousto. „Podobně jsou na tom i ostatní v ročníku. Pracují a mají rodiny. Vzájemně se ale podporujeme. Když si někdo povzdechne, že školu nestíhá a asi to vzdá, ostatní mu hned nabízejí pomoc s úkoly a dodávají optimismus,“ popisuje.

Přednášky o víkendech

Vysoké školy dokáží kombinované studium uspořádat tak, aby vyšly pracujícím studentům co nejvíce vstříc. Přednášky i zkoušky se konají většinou o víkendech. V řadě případů si lze domluvit individuální zkouškový termín. Mnoho starostí s administrativou i samotným studiem usnadní internet, respektive školní e-learningové programy.

Mají ho například na Masarykově univerzitě v Brně: „Studenti nemusí osobně docházet na univerzitu kvůli zápisu předmětů nebo kvůli přihlášení se na zkoušky. Vše si zapisují v informačním systému. Dozví se tam také hodnocení. Systém slouží i k předávání studijních materiálů, odevzdávání vypracovaných úkolů a další komunikaci se spolužáky i pedagogy,“ říká mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Zkoušky složíte odpoledne po práci

Na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze pilotně ověřují projekt INOVADIS. „Ten má za cíl vytvořit společný studijní základ pro tři bakalářské obory a umožnit tak studium prvního ročníku prostřednictvím počítače a internetu,“ vysvětluje Jan Červenka z univerzity.

Pracující studenti tu mají možnost skládat zkoušky v takzvaném TestCentru. „Vyplňují elektronické testy přímo na počítači vyhrazeném ke zkoušení, a to kdykoliv v provozních hodinách TestCentra – pro pracujícího člověka je to velká úspora času,“ říká Jan Červenka.

Bez samostudia se nehnete

Vysoké školy sice pracujícím studentům vyjdou vstříc ohledně organizace studia, s úlevami ohledně délky seminárních prací nebo objemu učiva už ale počítat nelze. „Prezenční i kombinovaní studenti musí zvládat stejné penzum znalostí – jak při dílčích zkouškách, tak při státních závěrečných zkouškách, neboť dostávají stejný diplom,“ říká mluvčí Univerzity Hradec Králové Ondřej Tikovský.

Dálkoví studenti proto v sobě musí najít sílu věnovat se učivu i samostatně – na přednáškách se totiž dozvědí jen to nejdůležitější.

Jobs.cz

Další články k tématu

Zpátky do lavic. Studujte VŠ při práci

Studium při zaměstnání zpravidla znamená, že následující dva až tři roky strávíte část víkendů v posluchárnách vysoké školy a příprava na zkoušky vám spolkne kus dovolené. Pokud zvažujete návrat do školních lavic, budete asi kromě svého zájmu přemýšlet i nad tím, jestli vaši snahu podpoří zaměstnavatel. Firmy nejčastěji posílají své zaměstnance na odborné kurzy a školení. „Podniky … číst více

Přijímací zkoušky pro starší a pokročilé

Rozhodli jste se, že při práci vystudujete vysokou školu? Mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Bez biflování Národní srovnávací zkoušky (známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů) nejsou pro středoškoláky neznámým pojmem. Dospělý, od jehož posledního studia už uplynula pěkná řádka let, však může tápat. „Tento test není založen … číst více

VŠ studium při práci? Tyhle obory mají budoucnost

Už příští pátek vyprší na řadě vysokých škol termín pro podání přihlášky. Uvažujete, že si doplníte vzdělání, ale pracujete na plný úvazek a 19 let už vám zrovna také není? Přihlaste se na kombinované studium, které je uzpůsobené časovým možnostem zaměstnaných studentů. Vybíráme pro vás tipy na zajímavé obory. Jazyky a mezinárodní studia Česko je … číst více

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více