Na zkoušku i pohovor platí stejné zbraně

Maturita, státnice, hledání první práce – mladí teď nevědí, co řešit dřív. Podle průzkumu Jobs.cz se 40 % studentů vysokých škol a absolventů obává přijímacího pohovoru. Přitom zkouška ve škole se od pohovoru zase tolik neliší. V obou případech chcete prodat sebe a své znalosti. 

Maturita jako trénink na pohovor

Maturitu nebo státnice můžete brát jako přípravu na své první setkání s personalistou. Ale zatímco ve škole jde hlavně o znalosti, zaměstnavatele budete zajímat také vy jako osobnost a vaše představa u budoucím uplatnění.

Založte si online pomocníka

Během přípravy na zkoušku nad hledáním práce asi nepřemýšlíte. Přesto si zkuste najít chvilku a založte si na největším pracovním portále v ČR online Agenta. Zatímco se budete učit, budou vám do e-mailu padat vhodné pracovní nabídky. Až si po zkoušce vydechnete, budete se moci směle pustit do oslovování budoucích zaměstnavatelů.

Zdravé sebevědomí pomůže

Mnozí studenti sázejí na to, že zkoušku „nějak okecají”. Mladí lidé, kteří kromě znalostí spoléhají i na svůj vlastní úsudek a výřečnost, si do života odnášejí vlastnosti cenné nejen při hledání práce. Při pohovoru si ale dejte pozor, abyste si nespletli sebevědomí s arogancí. Personalisté vás budou porovnávat s ostatními uchazeči a navíc přesně mířenými otázkami snadno zjistí, zda si na něco hrajete.

Váš protějšek = váš partner

Přestože to tak možná nevypadá, představují učitelé, stejně jako personalisté, vaše partnery. Na zkoušce a pohovoru není jejich úkolem vás potopit, ale naopak z vás vytáhnout to nejlepší a objektivně posoudit, co umíte. Vy nabízíte kus sebe a na oplátku chcete získat dobrou známku nebo zaměstnání. Proto se nebojte požádat o vysvětlení, když nerozumíte otázce nebo nesouhlasíte s výsledkem. Při pohovoru se nebojte zeptat na to, co je pro vás v práci důležité – ať je to dojíždění do práce, možnost kariérního postupu nebo cokoliv jiného.

Nejde jen o znalosti

Postupy, teorie, vzorce, data – ano, i z těch vás mohou během výběrového řízení zkoušet. Stejně ale bude personalistu zajímat, jak budete přistupovat k práci a co čekáte od své kariéry. Proto si najděte chvilku a zamyslete se nad tím, v čem jste skutečně dobří, co vás baví a čeho chcete v životě dosáhnout. Lépe si tak ujasníte, jaký typ kariéry a zaměstnavatele vám bude nejlépe vyhovovat.

Příprava se vyplatí

Na zkoušku ani do firmy bez přípravy raději nevyrážejte. Je normální, že vás nějaká otázka zaskočí. Nenechte se ale nachytat na úplných základech. Fatální chyba, která se u pohovorů stále objevuje? Nevědět, čím se firma zabývá a co v ní chcete dělat. Stejně, jako se učíte na zkoušku, připravujte se i na pohovor. Při studování inzerátů, kariérních stránek firem a přípravy na možné otázky nezapomínejte ani sami na sebe. Zamyslete se, nakolik je pro vás důležitý plat a zda vám jej mohou do jisté míry nahradit benefity v podobě stravenek, delší dovolené nebo neformálního pracovního prostředí.

Jak na nečekanou otázku

A když vám položí otázku, kterou jste nečekali? Personalisté se většinou ptají na vaši pracovní minulost, představu o budoucí práci a váš přístup k ní. Proto „stačí“ zachovat chladnou hlavu, zamyslet se a odpověď zpravidla přijde sama.

Dýcháním proti nervozitě

Zpocené ruce a v hlavě prázdno? Je normální, že vás důležité události znervózňují. Nedopusťte ale, aby vám stres pokazil dojem, který u komise nebo personalisty zanecháte. Přestože se to může zdát banálně jednoduché, zkuste se na chvíli zaměřit na správné hluboké dýchání. Dech do značné míry ovládá spoustu procesů v těle, nervozitu nevyjímaje. Správné dýchání do břicha odbourá vaši nervozitu a upevní váš hlas.

Na vzhledu záleží

Na zkoušku z dospělosti nebo státnice se asi nevydáte v tom, co nosíte každý den. Podobně byste měli uvažovat také nad prvním setkáním s možným zaměstnavatelem. Že vás móda nebaví a kravata škrtí? Zamyslete se nad tím, jak se v dané firmě asi oblékají lidé na pozici, o kterou máte zájem a oblečte se stejně nebo jen o krapet formálněji. Vaším cílem během pohovoru je ukázat personalistovi, že se do firmy hodíte. Oblečení a upravenost dobrý dojem jen umocní.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Zpátky do lavic. Studujte VŠ při práci

Studium při zaměstnání zpravidla znamená, že následující dva až tři roky strávíte část víkendů v posluchárnách vysoké školy a příprava na zkoušky vám spolkne kus dovolené. Pokud zvažujete návrat do školních lavic, budete asi kromě svého zájmu přemýšlet i nad tím, jestli vaši snahu podpoří zaměstnavatel. Firmy nejčastěji posílají své zaměstnance na odborné kurzy a školení. „Podniky … číst více

Studium v Londýně je dobrodružství, říká manažer

Pavel Čejka je muž několika úspěšných kariér. Ve 24 letech odjel studovat na Tchaj-wan, kde dokončil MBA program. Dnes působí ve firmě 3M, kde se už po třech letech stal vedoucím obchodní skupiny. Nyní si dělá souběžně dva doktoráty: jeden na VŠE v Praze a za druhým létá do Londýna na 16. nejlepší světovou univerzitu, King’s … číst více

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více

4 šprti, kterým vysoká škola nezabránila v plnění snů

Jan Řežáb, zakladatel a majitel mezinárodně úspěšné společnosti Social Bakers, nemá ani maturitu. Forbes jej přitom zařadil do celosvětového žebříčku nadějných talentů, co ještě nepřekročili třicítku. Má pak vůbec cenu věnovat mladá léta studiu na vysoké škole? Má! Svět vám bude ležet u nohou, i když během několika let strávíte pár bezesných nocí šprtáním na … číst více