Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto možnost svým studentům nabízí prostřednictvím série přednášek a workshopů s názvem Open Lectures. „V podstatě otevíráme takový mini nultý ročník, který je úplně zdarma a obsahuje jen na ta nejzajímavější témata,“ říká koordinátor projektu Adam Kania.

bibs

Iva Strouhalová: Pod názvem Open Lectures si představuji přednášky, na které může přijít každý. Mám pravdu?

Adam Kania: Ano, v podstatě je projekt otevřený úplně každému, koho témata osloví. Především je to ale benefit pro studenty BIBS a pro ty, kteří se našimi studenty chtějí stát. Nemusí být ještě oficiálně zapsaní ke studiu, jen musí podat přihlášku, což jde udělat například online na našich stránkách. Pak už mají všechny přednášky zdarma. „Nestudenti“ se mohou zúčastnit také, ale musí uhradit registrační poplatek. A v neposlední řadě je potřeba říct, že nejde jenom o přednášky. Ty slouží vždy jako úvod do problematiky, ale všechna témata pak budeme rozebírat pěkně do hloubky v navazujících workshopech.

Takže co mají studenti od Open Lectures přesně očekávat?

Každý tematický blok odstartujeme přednáškou s odborníkem. Když účastníky zaujme, mohou se přihlásit na jakýsi navazující kurz sestavený vždy zhruba ze čtyř workshopů, na kterých už se budou učit teorii z přednášek využít v reálných situacích. Vybírali jsme taková témata, která dnešní studenty opravdu pálí, takže se budeme věnovat například tomu, jak skoncovat s prokrastinací, jak zaujmout u pohovoru nebo jak na online marketing. Konkrétní rozpis všech akcí najdou studenti opět na stránkách BIBS.

Projekt je pro všechny stávající i budoucí studenty BIBS, co si z něj ale speciálního odnesou budoucí prváci?

Letos proběhne už třetí ročník Open Lectures, takže naši studenti už je dobře znají a těší se na ně. Snažíme se ale opravdu přesvědčit ty, kteří k nám teprve nastupují nebo nad tím vážně uvažují, že stojí za to věnovat nějaký ten volný čas a přijít dobrovolně na přednášku, i když za to nedostanou žádné kredity. Ostatně jinde by za podobné akce museli zaplatit poměrně dost peněz. U nás se naučí užitečné věci zábavnou formou, podívají se, jak to na BIBSu chodí, jak vypadají učebny, zázemí nebo naše knihovna a především se seznámí s budoucími spolužáky, lektory i studenty vyšších ročníků, od kterých mohou „vytěžit“ spoustu zkušeností a informací.

Co se dá na BIBSu studovat? Chci vědět víc

Takže se účastníci mohou těšit doslova na mezigenerační spolupráci.

Přesně tak. Samozřejmě většina našich studentů bakalářského programu jsou lidé do pětadvaceti let, ale máme tu i spoustu takových, kteří se rozhodli dodělat si vysokoškolské vzdělání při práci, takže se tu setkávají opravdu různé generace. Takoví studenti MBA programů, to jsou všechno lidé s letitou manažerskou praxí ve velkých firmách, a pro bakaláře je může být práce na stejném projektu s nimi nesmírně přínosná.

bibs3

V jakém smyslu?

Tak v první řadě je hrozně zajímavé, když svoje pohledy na stejné téma porovnává čerstvý maturant se zkušeným manažerem. Zdaleka to nemusí být jen ten starší, kdo je inspirací. Setkáváme se tu například s teenagery, kteří čerstvě dosáhli plnoletosti, ale ovládají online marketing, jako kdyby pracovali pět let v reklamní agentuře. Na druhé straně když se v rámci bloku o osobním rozvoji dostaneme k tomu, jak zaujmout při pohovoru, tak mohou manažerští studenti těm mladším přímo říct, co od nich chtějí při výběrovém řízení skutečně slyšet. Další obrovskou výhodou je pak pro bakaláře navazování kontaktů s lidmi v oboru. Ostatně starší kamarád z workshopu může brzy shánět do firmy nového kolegu nebo šikovného stážistu, tak proč neoslovit mladšího spolužáka z BIBSu.

Myslíte ale, že stejná přednáška osloví všechny věkové kategorie? Přece jen nastávající bakaláře zajímají jiné věci než ty, kteří už dávno pracují a mají třeba vlastní úspěšnou firmu.

Toho se vůbec nebojím. Vybrali jsme opravdu obsáhlá témata a každý si v nich najde to svoje. Všechny naše obory mají ekonomicko-manažerské zaměření, takže tenhle zájem je u všech studentů BIBSu společný. Konkrétní témata, kterým se budeme věnovat, jsou osobní rozvoj, s nímž může mít problém i ten nejzkušenější businessman, leadership a gamifikace, tedy alternativní techniky vedení týmu nebo společnosti, boj s prokrastinací, se kterou mívá problémy snad každý, a online marketing a jeho praktické využití – tam je stále co nového se přiučit.

A dokdy mají studenti čas se na Open Lectures přihlásit?

První tematický blok začne už v dubnu, další bude probíhat v květnu a červnu. O prázdninách si dáme pauzu a pak budeme pokračovat až do listopadu. Jakmile k nám podáte přihlášku, pozvánky na Open Lectures vám začnou chodit automaticky a připojit se lze kdykoliv v průběhu projektu. Není tedy kam spěchat, ale možná vám utečou ty přednášky a workshopy, které vás zajímají nejvíc. Doporučuji tedy moc neotálet a začít se seznamovat s BIBSem už teď.

Autorka článku: Iva Strouhalová, Vysoká škola BIBS

(Článek je komerční prezentace)

Další články k tématu

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

BIBS boduje v žebříčku zaměstnanosti absolventů. Mezi českými školami je na sedmé příčce

Vysoká škola BIBS je sedmou nejúspěšnější českou vysokou školou dle zaměstnanosti absolventů. Výsledek vyplývá z analýzy, v níž Český rozhlas srovnával více než šedesát tuzemských škol. BIBS je zároveň jednou z pouhých dvou mimopražských škol, které se umístily v nejlepší desítce. První příčka mezi všemi vysokými školami v Brně a sedmá v celorepublikovém srovnání – takového skóre dosáhl BIBS … číst více

Studenti pozor: tyto firmy stojí o vaše nápady

Navrhnout obal, vymyslet projekt na zdravý životní styl, natočit film, narýsovat stavbu. K tomu všemu vybízejí firmy v soutěžích, které vypisují pro studenty. A některé z nich běží právě teď. » 2 minuty čtení « ↑ Úspěch ve studentské soutěži je skvělá věc do životopisu. Unilever výzva Společnost Unilever cílí na všechny mladé lidi, kteří mají inovativní nápady … číst více

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 … číst více