Zájmy do životopisu… prostě patří

Častý dotaz lidí, kteří se zrovna trápí s psaním životopisu. Uvádět tam koníčky, zájmy, zkrátka hobby, nebo ne? Názory se budou různit, ale já rovnou řeknu, že ano. Patří tam. Už jen proto, abyste ukázali svou lidskou stránku a zaujali. Nabídli personalistům i manažerům témata, kterými mohou pohovor začít. Nebo prostě proto, že jsme lidi a nejen prací člověk je živ.

Když už, tak už

Ve struktuře životopisu patří zájmy až na konec, protože, co si budeme povídat, není to ta nejdůležitější část. Ale když už se je tam rozhodnete dát, tak si na nich dejte záležet. Tím mám na mysli, že nestačí napsat jen rodina a sport. Je třeba být konkrétnější. A trochu se rozepsat. Netvrdím, že pasáž o zájmech by měla zabrat půl stránky. Zaslouží si ale poctivé 3 až 4 řádky.

Proč? Protože váš životopis bude číst někdo, kdo bude také přemýšlet, zda se budete hodit do týmu. Vezme v potaz vaše vzdělání, věk, zkušenosti, vámi popsané vlastnosti a v neposlední řadě i koníčky. Jste taky sporťák jako zbytek týmu? Pojedete na teambuilding na přechod Velké Fatry? Budete partnerem pro diskuse o knížkách? Popijete s námi dobré víno? Bude s vámi řeč i o něčem jiném než o práci? Co zajímavého máte za sebou?

TIP: CV je v podstatě reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi. Přečtěte si, jak na to.

 

Zapamatují si vás

Moje zkušenost je, že právě na ty zajímavé body z životopisu se personalisté nebo manažeři rádi zeptají jako první, aby nějak začali a třeba i odlehčili atmosféru a pomohli vám se uvolnit. Proto jim napište něco, čeho se mohou chytit a ve výsledku si vás podle toho asi i zapamatují. Je určitě lepší, když si vás někdo bude pamatovat podle toho, že hrajete závodně bridge, než podle toho, že jste nervozitou rozcupovali vizitku manažera.

 

Co když nemám „vhodné“ či zajímavé hobby?

Možná máte obavu, že vaše zájmy nijak nekorespondují s pozicí, a že tudíž nemohou na personalistu či manažera zapůsobit atraktivně. O tom to ale vůbec není. Nikde není psáno, že vaše koníčky musí nějak souviset s pozicí. Naopak. Tím, že napíšete své spektrum využití volného času ukážete, že máte i život mimo práci, který je pro vás důležitý. Někteří kandidáti mají tendenci psát, že jejich koníčkem je práce – tím se ale moc nezavděčí.

Pokud máte pocit, že vaše koníčky nejsou zajímavé, nenechte se zmást. Nikdy nevíte, třeba je budoucí šéfová také vášnivá zahrádkářka, a budoucí šéf miluje brakovou literaturu.

Proto se nebojte popsat podrobněji co čtete, jaké plodiny pěstujete, co rádi podnikáte s rodinou, co nejraději vaříte, kam jezdíte na toulky přírodou, kam rádi cestujete, jaká zvířata chováte, na jaké hudební nástroje hrajete. Pokud trochu odhalíte svoji vášeň, váš koníček nikdy nebude nudný nebo nevhodný.

TIP: Zaujměte nejen životopisem a koníčky, ale naučte se odpovídat na pohovoru jako nikdo jiný.

 

Ve větách, nebo raději v bodech?

Přemýšlíte-li nad formou, jakou zájmy popsat, podívejte se na zbytek svého životopisu. Máte ho psaný spíše celými větami, nebo je spíš složený ze stručných odrážek? Pasáž se zájmy by se stylem ani vizuálně neměla od zbytku příliš lišit. Držte tedy stejnou notu.

Důležité je, aby popis vašich koníčků opravdu vyjadřoval to, kdo jste, nikoliv kdo si myslíte, že byste měli být, vzhledem k tomu, jak se prezentuje firma nebo vzhledem k pozici. Buďte zkrátka sami sebou.

 

Podívejte se na nové nabídky práce

Další články k tématu

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více

Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat. Napište své Proč Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na … číst více

Já a moje značka (nejen CVčko)

Možná si říkáte, proč se vůbec osobním brandem – tedy tím, jak se prezentuji – zabývat, když za vás mluví vaše práce a výsledky. Ale bez toho abyste o nich daly vědět, o nich mnoho lidí vědět nebude. Téma osobního brandu v online prostředí nabývá na důležitosti posledních několik let. A v aktuální situaci, kdy … číst více