Odpovídejte na pohovoru jako nikdo jiný

Jak odpovídat na otázky personalistů tak, abyste zvýšili svoji šanci na úspěch a přitom si nemuseli nic vymýšlet? Praktické tipy „z druhé strany“ má pro vás personalistka Tereza Valášková.

Jednoduše odpovězte, na co se ptají

Paradoxně nejtěžší je pro uchazeče jednoduše odpovědět na položenou otázku. Každý přemýšlí, jak by zajímavě a hlavně komplexně odpověděl, a nakonec se do toho tak zamotá, že už ani neví, jak zněla otázka. Proto odpovězte přímou odpovědí, jednoduše a nesnažte se to moc rozvíjet. Pokud se ten, kdo s vámi rozhovor vede, bude chtít zeptat na něco dalšího, jistě to udělá.

Například:

  • Otázka: Proč jste z této práce odešla?
  • Odpověď: Vedlo mě k tomu několik faktorů, nejdůležitější byl vztah s nadřízenou a pak mi vadilo dlouhé dojíždění. Přidaly se k tomu některé další důvody, ale nebyly tak důležité.

Tečka. Teď je na vašem protějšku, aby se zeptal. Vybere si, o čem chce slyšet více.

Když odpovídat nechcete…

Možná, že odpověď na tuto otázku pro vás není lichotivá. Řekněte tedy rovnou, že odpovídat pro vás není lehké, ale pokusíte se. A pak buďte upřímní. Odkryjte karty a počkejte, jak protějšek zareaguje. Dobré je uvést fakta, krátké vysvětlení vaší role a hlavně to, co jste si z dané situace vzali. Určitě se nesnažte mlžit, lhát, zamluvit otázku nebo odpovědět na něco úplně jiného. Nebudete důvěryhodní.

» Podívejte se na nové nabídky práce

↑ Možná máte pocit, že je dobré o sobě prozradit všechno, ale není to tak.

Nedávejte příliš mnoho informací

Někteří lidé dělají tu chybu, že chtějí říct všechno. Nakonec na sebe v zápalu upřímnosti prozradí i to, co vlastně ani nechtěli. Ale přijde jim to nějak správné. Stačí, aby se personalista chvíli na nic neptal, a hned mají pocit, že musí mluvit a mluvit. Tím si ale škodí. Nikdy totiž nemůžete vědět, co přesně chce vědět, a tak se nesnažte předem odhadnout jeho otázky.

V praxi se mi stalo, že celý pohovor za mě odvedla paní, které jsem vlastně ani nemusela dávat žádné otázky. Stačilo se různě dívat a ona hned povídala, protože měla pocit, že přesně ví, co chci slyšet.

Je dobré si uvědomit, že personalista pokládá otázky s určitým záměrem. Nechte ho jeho záměr naplnit.

Prodávejte firmu, ne sebe

Lidé se často snaží prodat tak urputně, že se vychvalují, jak dělali to a to a jak jsou dobří. Lépe ale funguje, když místo sebe prodáváte firmu, do které se hlásíte.

Například:

  • Otázka: Proč jste se přihlásil na tuto pozici?
  • Varianta odpovědi – prodávám sebe: Protože jsem už přesně tohle dělal. V téhle firmě jsem vedl lidi a řešili jsme přesně tyhle problémy co máte vy, se systémem také umím pracovat. Myslím, že bych u vás mohl uplatnit to, co umím.
  • Varianta odpovědi – prodávám firmu: Protože se mi líbí, co vaše firma dělá, jakou má pověst a jak se prezentuje. Umím se ztotožnit s vaším produktem a zejména se mi na něm líbí (xy). Dovedu si představit, že bych u vás uplatnil své dovednosti, co se týká vedení lidí a obchodu.

» 4 věci, za které vás personalista nepochválí

Vyhněte se sarkasmu

Někdy se kandidáti snaží být vtipní a vlastně otázku personalisty „shodí“ sarkastickou poznámkou. Někteří vtipem získávají čas na rozmyšlenou. Nepůsobí to dobře. Naopak to ukazuje na malou schopnost zpracovat informaci v pozitivním tónu anebo na to, že si člověk může brát věci osobně, i když to zahraje do vtipu. Sarkasmus je vlastně lehká forma násilí (protože je vždy na něčí účet), a proto se mu vyhněte.

Buďte pozitivní a klidně přiznejte chybu

Snažte se, aby vaše odpovědi byly pozitivní. Pokud se něco nepovedlo, co jste si z toho vzali? Co jste získali díky těžké etapě? Co jste si uvědomili díky nevyhovující předchozí práci?

Všechno, co řeknete, by mělo ve výsledku vyústit v pozitivní výsledek – tedy, že jste se něco naučili. To ocení každý zaměstnavatel. A díky tomuto principu se ani nemusíte u pohovoru bát přiznat, že jste někdy udělali chybu.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Potrénujte na pohovor. Tyto otázky na 99 % padnou

Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně! Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo, že „štěstí přeje připraveným“. Znamená to přečíst si informace o firmě (webové stránky, profil na sociálních sítích), podrobně se zaměřit na inzerát a také zkusit zjistit, zda … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více