Odpovídejte na pohovoru tak, jako nikdo jiný

Jak odpovídat na otázky personalistů tak, abyste zvýšili svoji šanci na úspěch a přitom si nemuseli nic vymýšlet? Praktické tipy „z druhé strany“ má pro vás personalistka Tereza Valášková.

Jednoduše odpovězte, na co se ptají

Paradoxně nejtěžší je pro uchazeče jednoduše odpovědět na položenou otázku. Každý přemýšlí, jak by zajímavě a hlavně komplexně odpověděl, a nakonec se do toho tak zamotá, že už ani neví, jak zněla otázka. Proto odpovězte přímou odpovědí, jednoduše a nesnažte se to moc rozvíjet. Pokud se ten, kdo s vámi rozhovor vede, bude chtít zeptat na něco dalšího, jistě to udělá.

Například:

  • Otázka: Proč jste z této práce odešla?
  • Odpověď: Vedlo mě k tomu několik faktorů, nejdůležitější byl vztah s nadřízenou a pak mi vadilo dlouhé dojíždění. Přidaly se k tomu některé další důvody, ale nebyly tak důležité.

Tečka. Teď je na vašem protějšku, aby se zeptal. Vybere si, o čem chce slyšet více.

Když odpovídat nechcete…

Možná, že odpověď na tuto otázku pro vás není lichotivá. Řekněte tedy rovnou, že odpovídat pro vás není lehké, ale pokusíte se. A pak buďte upřímní. Odkryjte karty a počkejte, jak protějšek zareaguje. Dobré je uvést fakta, krátké vysvětlení vaší role a hlavně to, co jste si z dané situace vzali. Určitě se nesnažte mlžit, lhát, zamluvit otázku nebo odpovědět na něco úplně jiného. Nebudete důvěryhodní.

» Podívejte se na nové nabídky práce

↑ Možná máte pocit, že je dobré o sobě prozradit všechno, ale není to tak.

Nedávejte příliš mnoho informací

Někteří lidé dělají tu chybu, že chtějí říct všechno. Nakonec na sebe v zápalu upřímnosti prozradí i to, co vlastně ani nechtěli. Ale přijde jim to nějak správné. Stačí, aby se personalista chvíli na nic neptal, a hned mají pocit, že musí mluvit a mluvit. Tím si ale škodí. Nikdy totiž nemůžete vědět, co přesně chce vědět, a tak se nesnažte předem odhadnout jeho otázky.

V praxi se mi stalo, že celý pohovor za mě odvedla paní, které jsem vlastně ani nemusela dávat žádné otázky. Stačilo se různě dívat a ona hned povídala, protože měla pocit, že přesně ví, co chci slyšet.

Je dobré si uvědomit, že personalista pokládá otázky s určitým záměrem. Nechte ho jeho záměr naplnit.

Prodávejte firmu, ne sebe

Lidé se často snaží prodat tak urputně, že se vychvalují, jak dělali to a to a jak jsou dobří. Lépe ale funguje, když místo sebe prodáváte firmu, do které se hlásíte.

Například:

  • Otázka: Proč jste se přihlásil na tuto pozici?
  • Varianta odpovědi – prodávám sebe: Protože jsem už přesně tohle dělal. V téhle firmě jsem vedl lidi a řešili jsme přesně tyhle problémy co máte vy, se systémem také umím pracovat. Myslím, že bych u vás mohl uplatnit to, co umím.
  • Varianta odpovědi – prodávám firmu: Protože se mi líbí, co vaše firma dělá, jakou má pověst a jak se prezentuje. Umím se ztotožnit s vaším produktem a zejména se mi na něm líbí (xy). Dovedu si představit, že bych u vás uplatnil své dovednosti, co se týká vedení lidí a obchodu.

» 4 věci, za které vás personalista nepochválí

Vyhněte se sarkasmu

Někdy se kandidáti snaží být vtipní a vlastně otázku personalisty „shodí“ sarkastickou poznámkou. Někteří vtipem získávají čas na rozmyšlenou. Nepůsobí to dobře. Naopak to ukazuje na malou schopnost zpracovat informaci v pozitivním tónu nebo na to, že si člověk může brát věci osobně, i když to zahraje do vtipu. Sarkasmus je vlastně lehká forma násilí (protože je vždy na něčí účet) a proto se mu vyhněte.

Buďte pozitivní a klidně přiznejte chybu

Snažte se, aby vaše odpovědi byly pozitivní. Pokud se něco nepovedlo, co jste si z toho vzali? Co jste získali díky těžké etapě? Co jste si uvědomili díky nevyhovující předchozí práci?

Všechno, co řeknete, by mělo ve výsledku vyústit v pozitivní výsledek – tedy, že jste se něco naučili. To ocení každý zaměstnavatel. A díky tomuto principu se ani nemusíte u pohovoru bát přiznat, že jste někdy udělali chybu.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka

Další články k tématu

7 důvodů, proč vás nepozvali na pohovor, i když mohli

Zareagovali jste na zajímavou pozici… a nic. V lepším případě dostanete odpověď, že vybrali kandidáta, který lépe vyhovoval požadavkům, v horším případě fakt nic. Co může být důvodem, že vás firma na pohovor nakonec nepozvala, i když klidně mohla? 1. Nesplnění úkolu V některých inzerátech najdete instrukce, jak se na danou pozici přihlásit. Většinou to bývají instrukce typu: … číst více

Trénink na pohovor: tyto otázky na 99 % padnou

Dostali jste pozvání na pohovor a přemýšlíte, co vás čeká. Známí vás zahrnuli historkami o tom, na jaké ošemetné otázky se jich personalisté ptali. Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně. Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo „štěstí přeje připraveným“. … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Jděte za tím, co chcete (ne pouze od toho, co nechcete)

„A co vlastně chci v té nové práci dělat?“ To je důležitá otázka, na kterou však nebývá snadné najít odpověď. Mnohem jednodušší je vysypat z rukávu výčet toho, co nechceme… Jenže hledat práci podle toho, co nechci, je krátkozraké. Lidé se často zaměří třeba jen na jeden klíčový problém – mzdu, osobu šéfa nebo dojíždění a zbytek … číst více