Taky se přímo děsíte blížící se dovolené? Což o to, k moři se těšíte, i rodinu si konečně s chutí užijete, ale ty haldy práce, kterou musíte udělat před odjezdem. A ještě horší peklo vás bude čekat po návratu. Raději snad nikam nejezdit. Nesmysl! I když jste v práci hodně vytížení, není to důvod dovolenou vynechat. Bez ní člověk jednou vyhoří jak papír. Ono to půjde, jen je potřeba se správně zařídit.
Před dovolenou
Last minute zájezd je sice skvělá záležitost, ale pokud v práci řídíte pět divizí a rozjíždíte tři nové projekty, těžko v úterý „booknete“ zájezd a ve čtvrtek odletíte. Vaše nepřítomnost bude chtít přípravu. Takže:
- Reálně zvažte, co je možné dokončit před dovolenou, co může během vaší nepřítomnosti zůstat u ledu a co musí běžet dál.
- Povinnosti z prvního ranku se snažte dokončit. Pokud to nejde, udělejte všechno proto, aby mohly spadnout do druhé sorty a chvilku pauzírovat.
- Pomůže, když budete kolegy už pár týdnů před dovolenou upozorňovat, že v tom a tom termínu tady nejste. To, co po vás chtějí, ať tedy pošlou teď, nebo nikdy. Dobře, tak aspoň co nejdřív, nebo až po vašem návratu. To se týká i vašeho šéfa.
- Pro záležitosti, které musejí běžet dál, určete svého zástupce. Ideální je jeden člověk, který bude jakýmsi styčným důstojníkem. Měl by být schopen rozhodovat za vás a volat vám jen v opravdu krajních případech.
- Neplánujte si hned na první den dva po návratu žádné zásadní schůzky.
TIP: Nezapomeňte si nastavit automatickou odpověď v nepřítomnosti. Dnes už vám s ní může pomoci umělá inteligence. Podívejte se, jak na to.
Během dovolené
Teď by se slušelo napsat, že dovolená je od toho, aby si člověk odpočinul, takže chraň vás ruka Páně, abyste se připojovali na mail nebo pracovní chat. Jenže nežijeme v ideálním světě. V tom reálném se lidé, kteří mají velkou odpovědnost (ať už ve firmě, nebo sami v sobě) nemohou nebo nechtějí od pracovních záležitostí úplně odříznout.
Řadě z nich i psychicky pomůže, když se občas připojí a zkontrolují si, že se nekoná žádný průšvih. I pak je ale dobré mít to pod kontrolou.
Proto si čas, který jste se rozhodli trávit prací, omezte a využijte ho vždy přibližně ve stejnou dobu. Třeba hodinku ráno, než se všichni vykutálí z postele a půjdete na snídani, nebo naopak vždy po večeři.
Rozhodně je to lepší, než co chvíli koukat na mobil a propásnout delfíny skákající nad hladinu nebo první šipku v životě vaší ratolesti. Také rodina ocení, když s ní při plném vědomí strávíte den, a spíš skousne, že si večer na hodinku u digestivu pustíte počítač.
Po dovolené
Zkuste si volno naplánovat tak, abyste nemuseli rovnou z letiště ještě v květované košili putovat do kanceláře. Ideální je nechat si naopak den dva na opětovné vplutí do běžného provozu. Když budete mít vybaleno, na šňůře bude viset čerstvě vyprané prádlo a lednička bude zas plná jídla, lépe se vám začlení do pracovního procesu.
Můžete využít malý trik a první den, i když už pracujete, si nechte nastavenou třeba přes dopoledne out-of-office odpověď a palmičku v chatu na znamení, že jste ještě mimo… Vždyť to je konec konců tak trochu pravda. Získáte klid na odbavení toho nejnutnějšího.
Máte toho po návratu hodně? I při vší té přípravě se to nakupilo? Nechtějte všechno „urvat“ hned. První dny věnujte nejdůležitějším emailům a rozhovorům s nejbližšími kolegy, abyste se dostali do obrazu. Nevynechávejte obědy či odpolední pokec u kávy. O moc víc toho neuděláte a jen přijdete o drahocennou energii, kterou jste na dovolené načerpali.
Co nejpříjemnější odplutí a návrat přeje Jobs.cz, který pro vás má i přes léto moře skvělých nabídek a také pracovních rad.