Jdeme do finále. Návod, jak se před koncem roku nezhroutit

Závěrem roku se zdá, že objem práce desetinásobně vzroste – v zaměstnání je potřeba dokončit naplánované projekty, dohnat resty, případně utratit nedočerpané budgety. Doma připravit dokonalé Vánoce, což také obnáší spoustu zařizování. Jak se z toho nezbláznit?

Nepřehánějte to

Možná jste si pro letošní Vánoce naplánovali výzdobu domu a dvorku včetně uměle zasněženého kopce a dvou živých sobů, což trumfne souseda z ulice. Ne kostelík, ale přímo katedrálu z perníku a ručně dělanou vánoční výzdobu po celém domě.

Máte totiž před očima reklamy, v nichž šťastná, dokonale oblečená rodinka sedí u perfektně nazdobené vánoční tabule a v pozadí se rýsuje designový stromeček. A sníte o stejně esteticky dokonalých Vánocích. Ale odolejte. Honba za dokonalostí vás zbytečně zotročí a uvrhne do předvánoční křeče.

Rozumně zvažte, co je možné v pohodě zvládnout. I s ohledem na to, co vás čeká v práci. Že jste chtěli ještě před koncem roku umýt okna a vyměnit koberec? Nebude lepší tyhle položky vypustit a splnit je v pohodě začátkem nového roku?

Plánujte

V zaměstnání si napište seznam pracovních úkolů, které je do konce roku naprosto nezbytné udělat. Co všechno bude pro jejich splnění potřeba zařídit – jaké kolegy oslovit, jaké registry projít, jaké „šanony“ doplnit? Zkuste udělat co nejvíc věcí dopředu, abyste se nedostali do situace, že těsně před Vánocemi, kdy už chtějí mít všichni pokoj, uháníte kolegy z vedlejšího oddělení kvůli nějakému výkazu.

Jestliže chcete sami mezi „svátky“ pracovat, zjistěte si, kdo si také nebere dovolenou a na čem s ním můžete spolupracovat. Třeba během pár povánočních dní stihnete dodělat něco, na co vám před svátky nezbývá čas.

Plánujte ale i přípravy doma – kdy je potřeba co udělat: napéct cukroví, koupit stromek, poklidit, zajet za tetou do Berouna… A nakoupit dárky. Rozhoďte přání (svá i svých bližních) mezi co nejvíce „Ježíšků“ v rodině. S dárky by se to nemělo přehánět. Na druhou stranu je v naší kultuře poněkud náročné vystačit jen s duchovním rozměrem Vánoc. Netlačte se ani do jednoho extrému.

Delegujte

Zařiďte, ať na to nejste sami. V práci, i doma. Dostanete-li naloženo od šéfa, vymiňte si na něm také pomoc někoho z kolegů. Když už při zadávání vidíte, že bude nad vaše síly to stihnout, ozvěte se. Nemá cenu, abyste se hroutili. Zvlášť pokud máte dodělávat něco za méně poctivé kolegy. Jestli je na vás, abyste zachránili tým, nezachraňujte ho sami.

Stejně tak rozdělte úkoly spojené s přípravou Vánoc. Například si lze rozhodit se známými pečení cukroví. Tři rodiny, každá tři druhy, to máme devět druhů, o které se lze podělit.

Mnohé z příprav zvládnou i odrostlé děti. Muž mívá tradičně na starosti stromek a kapra. Pokud úkoly rozdělíte, dejte termín, do kdy mají být splněné a dál se o ně snažte nestarat. Riskujete sice trochu, že perníčky budou připálené a stromek nakřivo, ale o marné snaze o dokonalost už byla řeč.

Zpříjemněte si to

Svátky by neměly být jen o povinnostech. Předvánoční čas je dobou očekávání něčeho pěkného a příjemného. Myslete na to. Zařaďte si do programu vánoční večírek se známými (tajný Santa se nabízí), procházku po městě se svařákem nebo třeba malou party s oblíbenými rodiči kamarádů vašich dětí po vánoční besídce. Zkrátka i nějaké ty příjemné chvilky, k nimž nebývá moc příležitost, ale jsou milým zastavením v magické době roku.

Zařadit si do programu ale lze i masáž, návštěvu kina, wellness, zkrátka něco, co člověk dělá rád a má pocit, že před Vánocemi na to není čas. Naopak, právě tyto aktivity vám dají sílu náročnější období dobře zvládnout.

Chcete se ještě před koncem roku podívat po skvělé práci? U nás na Jobs.cz máte z čeho vybírat.

Další články k tématu

5 tipů, jak odcházet z práce včas a stihnout v životě více

Už si ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste odešli z práce po osmi hodinách a nedoháněli o víkendech? Přečtěte si, jak to můžete zlepšit. Zkuste se také podívat po nabídkách práce s pružnou pracovní dobou. Začátek a konec pracovních hodin si určíte sami a získáte více času pro sebe, rodinu, nebo koníčky. » 2 minuty čtení « … číst více

Jak vyhrát válku s časem a každý den ušetřit 30 minut

Nestíhám! Pokud i vy tuto mantru vyslovujete častěji, než byste chtěli a toužíte po v klidu vypitém kafi, projížďce na kole nebo čtení a povídání si s dětmi, tyto tipy vám pomohou získat půl hodiny denně navíc. Nakreslete si seznam Nic nového pod sluncem, spousta lidí se bez nich ale nikam nepohne. Až si budete … číst více

Vyzrajte na zářijový kolotoč: plánujte a vzbuďte děti dřív

Nejspíš si ještě užíváte letní srpnové atmosféry. V práci je docela pohoda, protože polovina kolegů je pryč, a tak většina věcí stejně musí počkat. Myšlenkami jste na chalupě nebo na dovolené. Je tu ale jedna věc, na kterou byste neměli zapomínat – září tu bude, než se nadějeme a pak začne pořádný kolotoč. I když budete … číst více

Jak v lednu přepnout ze svátečního zpět do pracovního režimu?

Necítíte se po vánočních svátcích příliš odpočatí? Jste demotivovaní a frustrovaní z toho, že je před vámi další nekonečný rok? Nejste v tom sami. Angličané mají pro lednový splín zaměstnanců dokonce speciální výraz „January blues”.  Únava, ztráta motivace, pokles energie jsou na začátku nového roku přirozenou reakcí organismu. Lze ale udělat něco pro to, aby se lednový … číst více