Ať to robot řekne za vás. Jak vypadají out-of-office odpovědi vytvořené s pomocí ChatGPT?

Loni v létě to ještě nešlo. Ale letos už můžete na dovolenou odfrčet s hřejivým pocitem, že jste zanechali všem případným pisatelům ve svém emailu vtipný vzkaz. A nejlepší na tom je, že si s ním nemusíte lámat hlavu sami. Out-of-office hlášku vám totiž pomůže napsat robot. Nebo tedy ta slavná AI, o které každý mluví. Zkusili jsme ji nechat vytvořit pár textů. Podívejte se, jaký je výsledek.

Obrázek vytvořila AI.                                                                                      Zdroj: Deeply.cz

Je to velký hit. ChatGPT, který může psát (a malovat) za vás. Možná jen bublina, která po čase splaskne, možná trend, který postupně proroste do našeho pracovního i soukromého života. Průkopníci nových technologií už s tímto nástrojem nejspíš píšou všechno možné, výročními zprávami počínaje a milostnými dopisy konče. Opatrnější uživatelé ale vyzkoušejí AI nejprve na malém vzorku svých výstupů. Jako je třeba automatická odpověď v nepřítomnosti.

Robotí služby zdarma

K „prubnutí“ ChatGPT se out-of-office odpověď výborně hodí. Je to krátká zpráva s jasným obsahem, takže při zadávání do chatu s robotem není potřeba specifikovat složitě obsah výstupu, ten je jasný a AI ho zná. Co je však potřeba umělecké inteligenci říct, je tón, v němž chcete, aby byla automatická odpověď napsána. Takže, pokud toužíte být vtipní a přátelští, řekněte mu to:

“Napiš out-of-office odpověď v přátelském a vtipném tónu, rozsah 500 znaků.”

Jestli použijete neplacený nástroj, jako je https://chat.openai.com, počítejte s tím, že výsledek nebude příliš učesaný a bude potřeba ho dost upravit, nicméně jako odrazový můstek se použít určitě dá.

Ahoj!

Díky za tvou zprávu! Momentálně jsem mimo kancelář, takže ti odpovídám z exotické destinace (tak trochu závidím své vlastní out-of-office odpovědi). Bohužel, mé dovolené jsou vždy příliš krátké a mé e-maily příliš dlouhé.

Takže pokud je to naléhavé, oslov prosím mého kolegu/kolegyni. Pokud je to něco zábavného, všechny vtipy přesměruj na mě a já se k nim vrhnu hned po návratu.

Díky za tvůj pochopení a doufám, že se naše cesty opět zkříží brzy. V mezičase si užijte život a nepřemáhejte se příliš!

S pozdravem, [Your Name]

Umělé inteligenci ale můžete zadání ještě zpřesnit podle vlastních preferencí. Například:

„Zachovej rozsah i tón, ale napiš to jako někdo, kdo odjel na dovolenou do hor.“

Ahoj!

V tuto chvíli jsem na vrcholu hor a užívám si okouzlujícího horského prostředí. Pokud mi píšeš s něčím opravdu naléhavým, budu muset požádat, abys se obrátil/a na mého úžasného kolegu nebo kolegyni. Věř mi, jsou stejně schopní jako já (možná ještě víc, ale to jim neříkejte).

Ale neboj se, všechny ostatní zprávy se nedostanou na vrchol dřív než já. Po svém návratu se k nim dostanu s nadšením a péčí, kterou věnuji horským výstupům. Takže klidně počkej a já se ti brzy ozvu se svými dojmy a energií na maximum!

Děkuji za pochopení a těším se, až se vrátím ze svého horského dobrodružství.

S horami plnými radosti, [Your Name]

Zase to asi bude chtít více či méně (záleží na vkusu každého uživatele) upravit. A kdo by nebyl stále spokojený, může zkusit z robota vymáčknout text i pomocí trochu jiného zadání:

„Dej dva příklady vtipných automatických odpovědí, které lidi napsali.“

  1. „Jsem mimo kancelář a zabořený v písku na tropické pláži. Mé mozkové buňky byly nahrazeny kokosovými palmami a moje myšlenky se potápějí do tyrkysového moře. Budu se snažit vrátit zpět do reality co nejdříve, ale pokud potřebuješ okamžitou pomoc, obrať se na mého kolegu, který stále bojuje s gravitací v kanceláři.”
  2. “Díky, že jsi mi poslal email! Jsem momentálně na dovolené a odpočívám na jedné z nejvzdálenějších planet ve vesmíru. Vzdálené galaxie mají skvělé Wi-Fi, ale stále nejsou vybavené teleportačními zařízeními. Takže pokud potřebuješ něco naléhavého, prosím, počkej, až se vrátím na Zemi. V opačném případě odpovím na tvou zprávu, jakmile přistávám!”

Pozor: Kromě jazykových jevů („přistávám“) nebo slovosledu je potřeba u AI výtvorů hlídat i logiku nebo pravdivost některých, byť vtipných výroků. Například věta: „Vzdálené galaxie mají skvělé Wi-Fi, ale stále nejsou vybavené teleportačními zařízeními,“ je poněkud problematická. Jak sám ChatGPT na dotaz napsal, ve vesmíru není Wi-fi, protože tam není atmosféra. Také konec výstupu nedává příliš smysl.

Robotí služby za peníze

Kromě ChatGPT nástrojů gratis existují také nástroje, které jsou placené, jako je Jasper.ai, Copy.ai nebo Deeply.cz. Výsledky z nich bývají o něco dopečenější a učesanější. Zadávání probíhá stejně. Už jen jeden příklad:

„Ahoj!

Pokud tohle čteš, tak to znamená, že jsem už někde na prázdninách. Ale nezoufej, neopustil jsem tě! Jen jsem zanechal práci na chvíli stranou, abych se mohl věnovat dobrodružství s rodinou, sluníčku a možná i nějaké té zmrzlině. Co je na tom skvělé? Ty máš momentálně klid a já se vrátím plný energie a nápadů. Což je vlastně win-win, ne? Jestli potřebuješ skutečně urgentní pomoc, prosím, kontaktuj můj tým na info@nasefirma.cz. Jinak, očekávej mou odpověď hned, jak se vrátím do reality, tedy 2. srpna.

Děkuji za tvou trpělivost a těším se na další spolupráci!“ [Your Name]

Co si odnést?

Kromě pár nápadů také drobný návod, jak s ChatGPT mluvit. Mějte vždy na paměti:

  • Dávejte mu co nejpřesnější příkazy, pokud jde o obsah, rozsah i styl textu, který chcete, aby napsal.
  • Nevěřte mu. Dávejte pozor na jazykové, stylistické i faktické údaje, které uvede, a také na logické souvislosti textu.
  • Upravujte zadání. Můžete po něm chtít, aby do textu zahrnul nějakou skutečnost, vynechal ji, rozvedl ho, zestručnil, napsal v bodech.
  • Upravujte text i po něm. Berte ho spíš jako odšpuntování vlastní inspirace. Ale text a jeho nápaditost přizpůsobte kultuře vaší firmy i typu lidí, pro které něco tvoříte.
  • Nebojte se to zkoušet. Je to budoucnost. Nejspíš. A mějte hezké léto:-).

I během prázdnin pro vás máme na Jobs.cz moře nabídek. Tak až vylezete z toho skutečného, ponořte se na chvilku do toho našeho.

 

Další články k tématu

Tip na webinář: najděte si virtuální asistentku

Ať už jste zaměstnanec nebo podnikáte, nejspíš dokážete vyjmenovat hned několik rutinních činností, které byste s radostí přehodili na někoho jiného. Tímto pomocníkem může být klidně někdo sedící stovky kilometrů daleko. Neboli virtuální asistent. Čas na důležitější věci Stačí, když umí pracovat s počítačem, vyhledávat na internetu a dá se s ním jednoduše domluvit na tom, co a … číst více

Zaujměte v jedné minutě: Nacvičte si Elevator Speech

„Tak nám o sobě něco řekněte,“ zazní na úvod pracovního pohovoru. „A stihněte to, než vyjedeme výtahem do našeho patra.“ Uf, vydechnete v duchu, ale nezbývá vám, než spustit. „Jsem flexibilní a kreativní. V posledních čtyřech letech jsem pracoval jako obchodní zástupce…“ Opravdu si myslíte, že tak získáte své vysněné místo? Ve skutečnosti jste právě použili … číst více

Pracujete v psychologicky bezpečném nebo toxickém prostředí?

Za celý život projde člověk různými týmy. V některých debata pěkně proudí, nápady se jen hrnou a za týmem jsou vidět výsledky. Za to z porad jiných týmů odcházejí jeho členové vyčerpaní. Každý si tam hlídá svůj píseček a bojí se cokoliv říct. V čem je mezi dvěma na první pohled podobnými týmy rozdíl? Na … číst více

Vyhořet může každý. A kdo říká, že ne, ještě možná hoří, dozvíte v našem dalším Jobscastu

Ráno nevidíte důvod, proč se vyhrabat z postele. Každou chvilku vás trápí záda a když ne ta, ozvou se zuby nebo žlučník. Ani prospaný víkend nepomohl k tomu, abyste nabrali energii. Pak jste možná vyhořelí. Výrazy jako wellbeing, burn-out či work-life balance můžou být pro někoho přivandrovalci ze zámoří, ale Simona Zábržová, zakladatelka společnosti Soulmio, v našem … číst více