Tipy, jak si za pár minut vylepšíte životopis

Věnujte svému CV pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Na zajímavou nabídku pak můžete odpovědět hned. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal.

Dobrá fotka

Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tváří z fotky jste skutečně vy.

Jiná barva vlasů, výrazné brýle nebo úbytek váhy – změny v image patří mezi dobré důvody, proč se nechat přefotit.

  • Jak na to: Do CV patří portrét, kde je dobře vidět váš obličej (očima se dívejte přímo do objektivu). Nedávejte do životopisu selfie nebo výřez ze skupinové fotky.

↑ Životopis si zaslouží pravidelnou údržbu. I když teď práci nehledáte.

Co umíte, co děláte

Pracovní zkušenosti – této pasáži personalisté věnují nejvíce pozornosti. Zajímá je, co aktuálně děláte a jaké znalosti můžete do firmy přinést. Rádi také uvidí, pokud je z životopisu patrné, že si vaše kariéra drží určitý směr.

Podrobněji se rozepište o zkušenostech, které jste nasbírali v posledních 2 až 6 letech. Popište v bodech, co jste měli na starost a jakých výsledků jste dosáhli. Může to být zvýšení obratu, vylepšení nějakého procesu a podobně. Starší zkušenosti zmiňte stručněji a vypíchněte jen to nejdůležitější.

Aktualizujte si kolonky Vzdělání, Cizí jazyky a Počítačové znalosti (pokud do nich můžete napsat něco nového). Zmiňte zásadnější školení, díky kterým jste se v poslední době profesně posunuli. Zabodujete hlavně znalostí různých technologií a programů.

» Čtěte dále: Jak si víc věřit při hledání práce

Správná klíčová slova

Místo ohraných frází o tom, jak jste flexibilní a máte tah na branku, si do životopisu napište ta správná klíčová slova. Lépe o vásprozradí, kdo jste a co umíte. Doladí celkový dojem.

Klíčová slova se týkají konkrétních znalostí, schopností a dovedností, které personalista v životopisech kandidátů hledá. Každá profese má tedy svá vlastní klíčová slova. Například asistentka může v CV zmínit slova jako: plánování schůzek, administrativní podpora týmu, komunikativní angličtina, aktivní řidič, samostatnost.

  • Jak na to: Zkuste si svá klíčová slova v životopise vytučnit a přečtěte si je nahlas. Jaký příběh o vás takhle vytržená z kontextu vyprávějí?

Akční slovesa

Používejte v životopise slovesa, která dokreslí konkrétní znalosti a výsledky. Životopis to hezky okoření. Například:

Dosáhl/a jsem…

Vylepšil/a jsem…

Vytvořil/a jsem…

Vyřešil/a jsem…

Vedl/a jsem..

Pokud píšete životopis v angličtině, jsou to slova jako: Achieved, Improved, Created, Resolved, Influenced, Launched, Managed.

Rychlé očko na závěr

  • Ujistěte se, že máte v životopise aktuální telefon a e-mail
  • Zkontrolujte si, že vám CV nekazí hrubky nebo překlepy.
  • Posílejte životopis ve formátu PDF – tím zajistíte, že se nerozhodí formátování.

» Podívejte se na aktuální nabídky

Jobs.cz

Další články k tématu

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Personalisté životopisy nečtou slovo od slova. Spíše je očima skenují a hledají relevantní klíčová slova. Proto své CV vždy upravte na míru konkrétní pozici. Přečtěte si náš článek, ve kterém vás navedeme, co je dobré zvýraznit a přepsat tak, abyste zaujali. Když víte, kam sáhnout, úprava vám zabere maximálně 10 minut. Zvýrazňujte Nejprve potřebujete důkladně … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více

Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat. Napište své Proč Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na … číst více