Tipy, jak si v roce 2018 vylepšíte životopis

Věnujte svému životopisu pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal i v roce 2018. Vyplatí se to – pokud vás zaujme zajímavá nabídka, můžete na ni odpovědět hned.

Dobrá fotka

Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tou tváří z fotky jste skutečně vy.

Jiná barva vlasů, výrazné brýle nebo úbytek váhy – změny v image patří mezi dobré důvody, proč se nechat kvůli životopisu přefotit.

Jak na to: Do CV patří portrét, kde je dobře vidět váš obličej (očima se dívejte přímo do objektivu). Nedávejte do životopisu selfie nebo výřez ze skupinové fotky.

» Čtěte dále: Jaká fotka se hodí do životopisu?

Co umíte, co děláte

Pracovní zkušenosti – této pasáži personalisté věnují nejvíce pozornosti. Zajímá je, co aktuálně děláte a jaké znalosti můžete do firmy přinést. Rádi také uvidí, pokud je z životopisu patrné, že si vaše kariéra drží určitý směr.

Podrobněji se rozepište o zkušenostech, které jste nasbírali v posledních 2 – 6 letech. Popište v bodech, co jste měli na starosti a jakých výsledků jste v práci dosáhli. Může to být třeba zvýšení obratu, vylepšení nějakho procesu a podobně.

Starší zkušenosti zmiňte stručněji – vypíchněte z nich jen to nejdůležitější. Praxi starší 10 let pak není nutné v CV uvádět.

Aktualizujte si také kolonky Vzdělání, Cizí jazyky, Počítačové znalosti a další (pokud do nich můžete napsat něco nového). Můžete zmínit zásadnější školení, díky kterým jste se v poslední době pracovně posunuli. Zabodujete třeba znalostí různých technologií a programů.

» Čtěte dále: Jak si víc věřit při hledání práce

Správná klíčová slova

Místo ohraných frází o tom, jak jste flexibilní a že máte tah na branku, si do životopisu napište ta správná klíčová slova. Lépe o vás prozradí, kdo jste a co umíte. Doladí celkový dojem.

Klíčová slova se týkají konkrétních znalostí, schopností a dovedností, které personalista v životopisech kandidátů hledá. Každá profese má tedy svá vlastní klíčová slova.

Například asistentka může v CV zmínit slova jako: plánování schůzek, administrativní podpora týmu, komunikativní angličtina, aktivní řidič, samostatnost.

  • TIP: Zkuste si svá klíčová slova v životopise vytučnit a přečtěte si je nahlas. Jaký příběh o vás takhle vytržená z kontextu vyprávějí?

Akční slovesa

Používejte v životopise slovesa, která dokreslí vaše konkrétní znalosti a výsledky. Životopis to hezky okoření. Například:

Dosáhl jsem…

Vylepšil jsem…

Vytvořil jsem…

Vyřešil jsem…

Vedl jsem..

Pokud píšete životopis v angličtině, jsou to slova jako: Achieved, Improved, Created, Resolved, Influenced, Launched, Managed.

Rychlé očko na závěr

  • Ujistěte se, že máte v životopise aktuální telefonní číslo a e-mail.
  • Zkontrolujte si, že vám CV nekazí hrubky nebo překlepy.
  • Posílejte životopis ve formátu PDF – tím zajistíte, že se nerozhodí formátování.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

V hlavě personalisty: co rozhodne, že vás vybere

Podle čeho vlastně personalisté a manažeři vybírají toho nejlepšího? Co rozhodne, že nabídku předloží raději vám než člověku, který měl pohovor o hodinu dříve? Prozradíme vám to. 1. Znalosti a dovednosti Jedním z hlavních kritérií jsou samozřejmě znalosti a dovednosti. Jsou profese, kde se bez odpovídající kvalifikace prostě nehnete. Zkušení personalisté vám však potvrdí, že jen … číst více

Váš názor to změní! Řekněte nám, jak firmy odpovídají

Zažili jste, že jste někam poslali životopis, ale firma to přešla mlčením? Nebo jste nejpozději do 14 dnů dostali odpověď? Ať tak nebo tak, podělte se o své zkušenosti a ohodnoťte, jak firmy (ne)odpovídají. Čím více firem ohodnotíte, tím spíše rozpoznáme, která je férová. Do 2 týdnů odpoví U vybraných inzerátů můžete už teď vidět … číst více