Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami, podobné zkušenosti mají i další uchazeči. A co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili?

Young man by the lake arms outstretched for relaxation

1. Snadné příběhy berte s rezervou

Karel poslal životopis, druhý den ho pozvali na pohovor a pozítří už se zabydloval v nové kanceláři. Takové příběhy, jako vystřižené ze stránek lifestylových magazínů, se hezky čtou. V realitě se ale odehrávají jen velmi, velmi vzácně.

Daleko obvyklejší je, že rozešlete třeba dvacet životopisů a obejdete pět nebo šest pohovorů, než to konečně klapne. O člověku, který to takhle udělal, už si ale nepřečtete. Co je běžné, není pro média tolik atraktivní.

Ustát několikanásobné odmítnutí ze strany personalistů není lehké. Ale není to ani důvod propadat skepsi. Tak to prostě chodí. Málokdy se stane, že uspějete hned – to ostatně platí i pro jiné oblasti života.

2. Vybírejte si

Už zaznělo, že je normální rozeslat více životopisů. Tím však nemyslíme jít na to kobercovým náletem.

Když sháníte práci – vybírejte si. Nerozesílejte CV na všechny strany v očekávání, že se nakonec nějaká firma „chytne“. Takové odpovědi uchazečů bývají i dost povrchní, což personalisty do kolen nepošle.

A ještě jedna věc – nenechte se odradit případnými přehnanými požadavky v inzerátu. Vemte jed na to, že žádný uchazeč nesplňuje 100 % toho, co je v nabídce napsáno. Takových 70 – 80 % vám k pozvání na pohovor bude většinou bohatě stačit.

» V inzerátu hledají supermana. Nevadí, i tak odpovězte

3. Když si připadáte k ničemu…

Tři pohovory, tři neúspěchy. Jak si v takovém rozpoložení zachovat pozitivní naladění? Upřímně: těžko. Nebojte, nebudeme vám teď radit, abyste se na sebe usmívali do zrcadla a nahlas si opakovali, že jste nejlepší.

Zkuste se na to ale podívat jinak. Každá životní situace (opravdu naprosto každá) nám přináší tři základní věci: zisk, ztrátu a poučení. Neúspěšný pohovor proto můžete chápat jako zkušenost, která vám něco dala, něco vzala a něco jste se díky ní naučili. Nikdy to přece není jen čistá ztráta, a tudíž vstupenka do výtahu, který vaši psychiku odveze do mínus trojky…

Možná to chce jen trochu změnit strategii a připravit se na pohovor jinak. Jak radí třeba konzultantka pro hledání práce Jana Bártíková: Netrénujte si odpovědi na otázky, které vám personalisté mohou položit – stejně nemůžete ovlivnit, jaké nakonec padnou. Místo toho se připravte na to, co o sobě chcete druhé straně sdělit – to přece ovlivnit můžete.

» Na pohovor jděte klidně s tahákem, radí konzultantka

4. Nebuďte na to sami

Pokud kolem sebe máte lidi, se kterými se můžete o své starosti s hledáním práce podělit, snáší se to pak mnohem líp. Vyrazte s kamarády na pivo – během těchto debat nejspíš zjistíte, že podobné zkušenosti jako vy mají i ostatní.

Od kamarádů se můžete dozvědět i různé tipy a triky, které v hledání mohou pomoci. Třeba budou vědět i o nějakém zajímavém volném místě. A nebo se mohou nezaujatýma očima podívat na váš životopis.

V našich končinách se drží takový zvláštní zvyk, že o neúspěchu se nemluví. Vzájemně na sebe hrajeme divadlo, že je všechno v pořádku, i když není.

Když říkáme: nebuďte na to sami, nemyslíme tím jen vypovídat se kamarádům. Míříme i k tomu, abyste využili všech dostupných možností, které se vám nabízejí. Konkrétně na Jobs.cz stačí udělat pár kliků trochu jinak a otevře se vám cesta k mnoha zajímavým nabídkám:

Zlepšováky, díky kterým si rychle najdete novou práci

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Dvě nabídky práce a čas tlačí. Kterou máte vzít?

Dostali jste v jeden moment dvě velmi lákavé nabídky práce a obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší. 1. Co budu skutečně dělat? Porovnejte si náplň obou pozic. Vyhovuje … číst více

V inzerátu hledají supermana: nevadí, i tak odpovězte

Na juniorní pozici hledáme člověka s pětiletou praxí, který mluví čtyřmi jazyky a ovládá programy, které se na trhu objeví za dva roky. To je samozřejmě nadsázka, ale také máte z některých inzerátů pocit, že firmy hledají spíš supermany než skutečné lidi? Ukážeme vám, že je zbytečné se tím nechat odradit. Stejně by mě nevzali Lidé prolétnou … číst více

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme 3 tipy, … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnáší

Vážně máte na pohovoru vyrukovat s tím, co plánujete dělat v roce 2022? Na některé otázky personalistů se vážně neodpovídá snadno. Jsou to dotazy typu: jaké jsou vaše silné a slabé stránky, co by o vás řekl váš bývalý šéf a podobně. Lidé většinou netuší, co na to mají říct, aby to neznělo jen jako … číst více