Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami. Podobné zkušenosti mají i další uchazeči. Co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili?

Snadné příběhy berte s rezervou

„Pan Karel poslal životopis, druhý den ho pozvali na pohovor a pozítří už se zabydloval v nové kanceláři.“ Takové příběhy, jako vystřižené ze stránek lifestylových magazínů, se hezky čtou. V realitě se ale odehrávají jen velmi, velmi vzácně.

Daleko obvyklejší je, že rozešlete třeba 20 životopisů a obejdete pět nebo šest pohovorů, než to konečně klapne. O člověku, který to takhle udělal, už si ale nepřečtete. Co je běžné, není pro média tak atraktivní.

Ustát několikanásobné odmítnutí ze strany personalistů není lehké. Ale není to ani důvod propadat skepsi. Tak to prostě chodí. Málokdy se stane, že uspějete hned – to ostatně platí i pro jiné oblasti života.

↑ Málokdy se stane, že uspějete hned – to ostatně platí i pro jiné oblasti života.

Vybírejte si

Už zaznělo, že je normální rozeslat více životopisů. Tím však nemyslíme jít na to kobercovým náletem. Když sháníte práci, vybírejte si. Nerozesílejte CV na všechny strany v očekávání, že se nakonec nějaká firma „chytne“. Takové odpovědi uchazečů většinou bývají dost povrchní a personalisty stejně nezaujmou.

A nenechte se odradit přehnanými požadavky v inzerátu. Žádný uchazeč nesplňuje 100 % popisu. Takových 70 – 80 % vám k pozvání na pohovor bude bohatě stačit.

Když si připadáte k ničemu…

Tři pohovory, tři neúspěchy. Jak si v takovém rozpoložení zachovat pozitivní naladění? Upřímně: těžko. Zkuste se na to ale podívat jinak. Každá životní situace nám přináší tři základní věci: zisk, ztrátu a poučení. I neúspěšný pohovor proto můžete chápat jako zkušenost, která vám něco dala, něco vzala a něco jste se díky ní naučili.

Možná to chce jen trochu změnit strategii. Třeba: netrénujte si předem odpovědi na otázky, které personalisté mohou položit. Stejně nemůžete ovlivnit, jaké nakonec padnou. Místo toho se připravte na to, co o sobě chcete druhé straně sdělit. To přece ovlivnit můžete.

Podělte se o starosti

Pokud kolem sebe máte lidi, se kterými se můžete o své starosti s hledáním práce podělit, snáší se to pak mnohem líp. Vyrazte s kamarády na pivo – nejspíš zjistíte, že podobné zkušenosti mají i ostatní.

Od kamarádů se můžete dozvědět i různé tipy a triky, které v hledání mohou pomoci. Třeba budou vědět i o nějakém zajímavém volném místě. Anebo se mohou nezaujatýma očima podívat na váš životopis.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

Z kolegy šéfem. Jak nebýt za namyšlence, který to neustál

Přechod do role šéfa ne každý zvládne. Mohou vznikat zmatky nebo se projeví přehnané vůdcovské ambice. Co dělat, abyste se z nové role lídra týmu nezbláznili vy ani vaši podřízení? « 2 minuty čtení » Nesnažte se řídit úplně všechno Samozřejmě, nyní jste šéfem a máte poslední slovo. Jen je třeba, aby lidé cítili, že … číst více

Práce za rohem: aplikace, která vás zbaví dojíždění

36 procentům Čechů, kteří žijí ve velkých městech, sebere cestování do zaměstnání více než 60 minut každý den. To je jako by měli o hodinu delší pracovní dobu, jen neplacenou. Přitom stejně dobrá nebo i lepší práce na ně čeká třeba jen o dvě ulice dál. Tyto nabídky umí objevit mobilní aplikace Práce za rohem. … číst více