„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne?

« 3 minuty čtení »

iStock_000075724197_XXXLarge

↑ Co můžete sami udělat proto, abyste byli v práci šťastnější?

Jak smysluplná je vaše práce?

Máte práci, která mění svět k lepšímu? Právě na to se americký portál Payscale.com zeptal dvou milionů lidí z 500 profesí.

A výsledek? Jako nejvíce smysluplnou svou práci vnímají lékaři a zdravotníci, učitelé, duchovní a knihovníci. Naopak třeba IT experti, kteří si opravdu nemohou stěžovat na nedostatek uplatnění, to se smysluplností své práce zdaleka neviděli tak jednoznačně. Přihlásit se k tvrzení „moje zaměstnání dělá svět lepším“ je podle studie obtížné i pro obchodní zástupce.

Hypotéka se neptá

A co vy, máte práci, která má smysl? Pokud cítíte, že moc ne, nemusíte hned dávat výpověď. Udělat tento radikální krok ostatně není vždy jednoduché, protože třeba hypotéku vaše existenciální krize nijak nezajímá.

Co ale můžete zkusit, je přibrat si ke své práci něco navíc – co přinese radost vám i kolegům. Můžete projít masérským kurzem a jednu z firemních zasedaček párkrát do měsíce proměnit v masážní studio. Nebo začnete pro kolegy vyhledávat dobrovolnické příležitosti v neziskovkách v okolí. A třeba z toho vzniknou teambuildingy, ze kterých se lidem nebude chtít (z)vracet.

» Získejte práci, kde rozvinete to nejlepší, co ve vás je

Viktor: advokát chodící do neziskovek

„Něco navíc“ dělá ke své práci třeba Viktor Dušek, advokát z kanceláře KMPG Legal. Kromě zakázek pro komerční klienty řeší, jak jeho tým může zadarmo pomáhat například v neziskovkách.

„Hledám příležitosti, jak pomoci tím, co umíme nejlépe, v našem případě poskytováním právního poradenství,“ říká Viktor Dušek. „Spolu s kolegy z jiných oddělení jsme spolupracovali třeba s Centrem pro dětský sluch TamTam, které pomáhá rodinám s dětmi se sluchovým postižením.“

Boy with Developmental Disability

↑ Dobrovolnictví v neziskovce přinese nové zážitky vám i kolegům.

Držet dítě za ruku

Člověka, který pro ostatní kolegy vyhledává různé možnosti, jak pomáhat, mají v KPMG Česká republika všechna oddělení. Tuhle „funkci“ si zaměstnanci mohou přibrat zcela dobrovolně, přitom je součástí jejich práce.

To, že se týmy čas od času ocitnou v úplně jiném prostředí a řeší odlišné problémy, podle Viktora Duška pomáhá třeba lepší celkové atmosféře v práci.

„S kolegy každý rok chodíme pomáhat do Základní školy speciální Starostrašnická. Škola pro děti uspořádá výlet například do ZOO a úkolem nás, dobrovolníků, je pomoci učitelům a vychovatelům, třeba vést děti na vozíčku nebo je prostě držet za ruku při přecházení ulice. Je úžasné vidět, jakou radost takový den dětem přináší. Pro nás je to vždy velmi intenzivní společný prožitek, který nás nutí se na chvíli zastavit a uvědomit si, co je vlastně v životě důležité,“ popisuje Viktor Dušek.

Klára: firemní zdravotnice

Vzpomínáte si na spokojené lékaře a zdravotníky z úvodu tohoto článku? Abyste získali takovou práci, nemusíte šest let dřít na medicíně. Klára Sejková pracuje v T-Mobile na trochu nezvyklé pozici, Health & Safety Specialist. Jejím úkolem je starat se o zdraví zaměstnanců. Zajišťuje pro ně třeba různé preventivní prohlídky nebo konzultace s psychologem, když někdo cítí potřebu.

„Nerozlišuju jen fyzické, ale i psychické zdraví, a s tím je spojená například potřeba spojení osobního a pracovního života, kdy podporujeme pružné pracovní úvazky, home office a podobně,“ popisuje Klára.

Masáže od nevidomých

„Vyzkoušeli jsme si třeba masáže od nevidomých masérů, kde nejenže dostaneme bezvadnou službu, ale také podpoříme práci pro zdravotně znevýhodněné. Dále proběhl třeba seminář pro první pomoc zážitkovou formou s nalíčenými figuranty. Zajímavá byla i spolupráce s IKEM Registr kostní dřeně nebo spuštění on-line cvičebního programu.“

I takové pracovní pozice tedy existují. Zkuste po nich zapátrat. „Jsem moc ráda, že ve své práci mohu dát přidanou hodnotu, která nejen upevňuje kvalitu života a vztahy na pracovišti, ale je prospěšná i v soukromém životě mých kolegů. Stále hledám nové směry, nová témata, práce není monotónní,“ říká Klára Sejková.

Healthy Working

↑ Co byste řekli třeba na to stát se „firemním zdravotníkem”?

Šéfe, chci dělat něco jinak

Postrádáte ve své práci smysl? Dvě dobré zprávy: nejste v tom sami a dá se to řešit. Vezměte šéfa třeba na oběd a zkuste mu nastínit, že vás láká dělat i něco trochu jiného. Tady je pár nápadů, jak na to:

  • Nejde jen o mě. Firemní zdravotník, masér, lektor, koordinátor dobrovolníků… Možností je spousta a je jen na vás, co vymyslíte. Šéfa však přesvědčí, pokud zvolená činnost neprospěje jen vám osobně, ale i kolegům.
  • Nejedu v tom sám. Získejte pro svůj nápad i ostatní. Můžete se pak s kolegy vzájemně inspirovat, doplňovat a společně vytvořit něco velkého.
  • Práce nebude trpět. Ujistěte šéfa,  že stávající práci budete stíhat i nadále. Zamyslete se, kolik času vlastně chcete a můžete svému dobrovolnictví věnovat. Možná to ve výsledku nebudou dvě hodiny týdně, ale jen jednou za měsíc. I to se počítá.
  • Propojte to s byznysem. Zajít s kolegy pomáhat do neziskovky může být příjemně osvěžující zážitek. Zkuste to ale nějak propojit s byznysem vaší firmy nebo vaší náplní práce. Ať už jsou to daně, marketing nebo programování.
  • Užijte si to. Když se to povede, získáte něco, co jde za hranice otřepané fráze „práce je mi koníčkem“. Najdete si totiž koníčka, kterého můžete dělat v práci a který vás jako člověka posouvá dál. Tak z toho načerpejte, co se dá!

» Získejte práci, kde rozvinete to nejlepší, co ve vás je

Jana Kutarňová

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to. » 2 … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více