Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_177292241

↑ Domácí kancelář. Lákadlo, kvůli kterému jsou lidé ochotní i změnit práci.

1. V pyžamu se nepracuje

Kancelář sice vyměníte za byt, ale to neznamená, že celý den strávíte v pyžamu. Takový outfit vás opravdu nedostane do té správné pracovní nálady. Takže ráno to bude podobné, jako když odcházíte do práce – od zazvonění budíku přes snídani u stolu po převlečení se do normálního oblečení (tím tedy nemyslíme oblek a kravatu).

2. Ostatní ve vlaku, vy u stolu

Zatímco vaši kolegové zrovna dobíhají metro nebo příměstský vlak a chystají se strávit několik desítek minut cestováním do práce, vy už sedíte před počítačem. Využijte tento náskok. Pravděpodobnost, že vám zrovna teď budou psát naléhavé e-maily nebo volat, značně klesá.

3. Vypněte mobil a internet

Začátkem dne se proto věnujte hlavně úkolům, které vyžadují maximální soustředění. Nečtěte teď e-maily, netelefonujte, nebrouzdejte po internetu nebo sociálních sítích. Jinak riskujete, že se vaše myšlenky dostanou někam úplně jinam. Odpojení samozřejmě nezůstávejte celý den. Bohatě stačí dát si po ránu hodinu nebo dvě off-line.

4. Odpočívejte i doma

I doma byste si měli dopřávat pauzy. Plánujte je blokově – až udělám tyto dva úkoly, uvařím si kávu a dám si 15minutovou přestávku na balkóně. Pokud se bojíte, že nebudete dodržovat harmonogram, který vám v práci někdo kontrolujte, vezměte si na pomoc třeba aplikaci Toggl. Tak budete mít přehled o tom, kolik času na jednotlivých úkolech trávíte či co vám zabírá nejvíce času. Naučíte se tím lépe plánovat váš pracovní den strávený doma.

Firmy, které vám dovolí pracovat z domova      Ukázat nabídky

5. Nepořádek nevidíte

Nezapomeňte, že fyzicky jste sice doma, ale mentálně v práci. Proto se během „pracovní doby“ nevěnujte činnostem jako je úklid (vaše oči by neměly hypnotizovat každý chuchvalec prachu), mytí nádobí (hrníčky od kávy vám nikam neutečou) či žehlení (žehlicí prkno uklízejte mimo dosah). Pokud neodoláte, čeká vás dodělávání úkolů po večerech.

6. Padla – odstřihněte kabely

Na konci pracovního dne to udělejte jako byste odešli z práce – zaklapněte počítač a neodpovídejte na e-maily, které si přečtete v telefonu dlouho po pracovní době. To, že pracujete z domova neznamená, že pracujete nonstop.

7. Stále máte kolegy

Pokud jste si na práci z domova zvykli a kancelář vám už vůbec nechybí, dejte si pozor ještě na jednu věc – komunikaci se svými kolegy. V týdnu si vyhraďte chvíli, kdy za nimi přijdete do kanceláře.  Skype a e-maily proložte osobními schůzkami nebo poradami. Právě možný nedostatek komunikace v týmu může být rizikem práce z domova.

8. Nebojte se přiznat, že home office není pro vás

Pokud jste se výše uvedených rad zkoušeli držet a práce z domu vám z nějakého důvodu nevyhovuje, nebojte se to přiznat. Home office není pro každého. Na druhou stranu přináší mnohé výhody, kvůli kterým stojí za to práci z domu alespoň vyzkoušet.

Firmy, které vám dovolí home office      Ukázat nabídky

Julie Daňková

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více

„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne? « 3 minuty čtení » ↑ Co můžete sami … číst více