Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím?

» 3 minuty čtení «

iStock_000005752666_Medium

↑ Nuuuda v práci. Můžete to změnit svým přístupem.

Balanc mezi náročností a schopnostmi

Napovědět může teorie maďarského psychologa s téměř nevyslovitelným jménem Czikszentmihályi. Ten vytvořil koncept takzvaného „flow“. Znáte ten pocit, kdy se do nějaké činnosti zaberete natolik, že zapomínáte na čas? Vydržíte se hodiny soustředit, nevšimnete si, že na vás někdo mluví, neodbíháte na Facebook a po čase si s překvapením uvědomíte, že už je tma?

Flow

Zkrátka opak toho, když se nudíte. Tak to přesně je „flow“. Na toto téma bylo uděláno velké množství výzkumů. Vzešlo z nich, že stav „flow“ zažíváte tehdy, když se dostane do určité rovnováhy náročnost úkolu a vaše schopnosti. Nejlepší je, když je pro vás daný úkol tak trochu výzva. Ale přitom víte, že ji můžete zvládnout.

Nenechte se ubít rutinou      Najít si novou práci

Zkomplikujte si život (šikovně)

Rutinní činnosti jsou nudné hlavně proto, protože v nich žádnou výzvu nevidíme. Když už jste něco dělali tisíckrát, nemůže vás nic překvapit. Někomu to vyhovuje. Většina lidí však v zásadě malé překážky překonává ráda.

Young woman working on laptop outdoor on sunny day

↑ Soustředím se, nevím, kolik je hodin a nevím, co se děje kolem. To je „flow”.

Udělat se to dá různě:

  • Hlaste se k projektům a činnostem, které nemáte osahané. Když vám při rozdělování práce naskočí úvaha – „to dělat nemůžu, to dost dobře neumím“, chvilku se u ní zastavte a vyhodnoťte, jak je to doopravdy. Nové dovednosti se naučíte jen tak, že budete dělat neznámé věci. Samotné učení je dost dobrý cíl. Protože když člověk cítí, že se v něčem zlepšuje, čas mu líp utíká.
  • Řekněte v práci, že se chcete něco nového naučit. Je to velmi diplomatická varianta sdělení, že vás to tam už nebaví. Třeba se vám podaří rozšířit své kompetence nebo dokonce změnit pracovní místo.
  • Pokuste se zastavit i u toho, co znáte jako své boty. Dva roky to děláte stejně a funguje to, ale není možné to udělat líp? Pokud přesouváte polystyrenové desky po pásech, nejspíš moc prostoru pro raketovou vědu nenajdete, ale většinou se nějaká možnost najde. Vyplatí se investovat nějaký čas do rozšiřování obzorů, i když je to mimo pracovní dobu. Vrátí se to. I kdyby jen v podobě uvědomění, že tohle vás opravdu nezajímá a láká vás úplně jiný obor.

» 6 online kurzů, které vám rozšíří obzory (a do konce srpna jsou zdarma)

  • A pokud nic z toho není možné, vždycky si můžete zkomplikovat i práci, kterou právě děláte. Můžete zkoušet pracovat na čas. Nebo u toho vydržet celou dobu sedět rovně. Na druhou stranu, z některých činností prostě zázrak nevykouzlíte – a pokud se nerýsuje možnost nějakého řešení, stojí za to uvažovat o změně práce.

Narušte rutinu mimo práci

Často to bývá tak, že se stereotypní prací dostaneme pocit stereotypního života. Každé ráno do té samé práce, každý večer tou samou tramvají domů, doma ten samý Facebook, ten samý byt, ten samý partner. Dny letí a splývají v jedinou šmouhu, protože neobsahují nic moc zajímavého.

Někdy se stereotyp v práci ovlivňuje těžko. Ovlivněte tedy aspoň to, na co vliv určitě máte – co uděláte se svým volným časem. Zkoušejte nové věci. Zvolte jinou cestu do zaměstnání nebo jiný dopravní prostředek. Jděte na lekci tai-či. Naplánujte výlet na víkend. Změna k lepšímu v jedné oblasti života se často promítne i do těch dalších.

Nenechte se ubít rutinou      Najít si novou práci

Nela Wurmová

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to. » 2 … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, … číst více