Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou.

» 2 minuty čtení «

Man with laptop on the mountains

↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám dovolená nevyjde. Zabavit se dá i ve městě.

1. Neseďte doma nebo v kanceláři

Máte možnost pracovat z domova? A co jednou změnit prostředí a vyrazit s notebookem ven? Ve velkých městech existuje celá řada kaváren s terasami nebo prosluněnými studovnami. V Praze zmiňme například kavárno-studovnu Cafedu nebo žižkovskou Pracovnu. Pokud k tomu navíc chcete mít ještě nádherný výhled, pak třeba restaurace Sluneční terasa T-Anker může být skvělou volbou. Nachází se totiž v 5. patře OD Kotva, který je v samém centru Prahy. Určitě také neprohloupíte, pokud zajdete do nějaké ze studentských kaváren v blízkosti vysokoškolských budov – ty jsou na své studijní a pracující hosty často velmi dobře připraveny.

2. Učte se cizí jazyky

Ani jazykové školy v létě nespí a předhánějí se v nabídkách letních intenzivních kurzů. Díky nim se můžete dostat až o celou jednu jazykovou úroveň výš, a to za jediné léto! Pokud ale zároveň chcete ušetřit a svému učiteli umíte leccos prominout, můžete se zapsat do kurzů se začínajícími lektory – tedy těch, kteří právě skládají některou z lektorských zkoušek (například TEFL) nebo ji čerstvě složili.

Joe Cocker: Summer in the City

3. MOOC

Studium masových (M) otevřených (O) online (O) kurzů (C) se dá zahájit kdykoli, tak proč ne právě v létě, kdy děti jsou pryč a vy netrpíte jarní či podzimní únavou nebo předvánočním stresem. Vybírat můžete mimo jiné na Coursera.org, Futurelearn.com, Udacity.com a spoustě dalších specializovaných webů. Většina kurzů je  v angličtině.

4. Zkuste nový obor

Staňte se přes léto specialistou marketingu či delegátem cestovní kanceláře, naučte se tvorbě webových stránek a nebo třeba základům znakového jazyka! Mnohé rekvalifikační kurzy jsou akreditované MŠMT a po jejich absolvování dostanete certifikát.

5. Sportujte & bavte se

Akcí myslících i na zaměstnané začíná růst jak klouzků po dešti. V Praze si třeba můžete každý čtvrtek zajít od 19:00 hod. zadarmo na jógu do Letenských sadů.

Nechcete-li však být závislí na přesném čase a místě, není nic snazšího, než si v létě vzít brusle či kolo do zaměstnání a po skončení pracovní doby vyrazit rovnou na svoji oblíbenou trasu. Ušetříte tak cenné minuty jinak strávené cestováním domů a ještě si zpříjemníte večer sportem.

Chcete-li se však nejen bavit, ale zároveň i vzdělávat, můžete se zapsat na některý z volnočasových kurzů – zaměřený na tvůrčí psaní, vaření nebo zdravý životní styl.

Lucie Černá

Další články k tématu

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, … číst více