Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou.

» 2 minuty čtení «

Man with laptop on the mountains

↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám dovolená nevyjde. Zabavit se dá i ve městě.

1. Neseďte doma nebo v kanceláři

Máte možnost pracovat z domova? A co jednou změnit prostředí a vyrazit s notebookem ven? Ve velkých městech existuje celá řada kaváren s terasami nebo prosluněnými studovnami. V Praze zmiňme například kavárno-studovnu Cafedu nebo žižkovskou Pracovnu. Pokud k tomu navíc chcete mít ještě nádherný výhled, pak třeba restaurace Sluneční terasa T-Anker může být skvělou volbou. Nachází se totiž v 5. patře OD Kotva, který je v samém centru Prahy. Určitě také neprohloupíte, pokud zajdete do nějaké ze studentských kaváren v blízkosti vysokoškolských budov – ty jsou na své studijní a pracující hosty často velmi dobře připraveny.

2. Učte se cizí jazyky

Ani jazykové školy v létě nespí a předhánějí se v nabídkách letních intenzivních kurzů. Díky nim se můžete dostat až o celou jednu jazykovou úroveň výš, a to za jediné léto! Pokud ale zároveň chcete ušetřit a svému učiteli umíte leccos prominout, můžete se zapsat do kurzů se začínajícími lektory – tedy těch, kteří právě skládají některou z lektorských zkoušek (například TEFL) nebo ji čerstvě složili.

Joe Cocker: Summer in the City

3. MOOC

Studium masových (M) otevřených (O) online (O) kurzů (C) se dá zahájit kdykoli, tak proč ne právě v létě, kdy děti jsou pryč a vy netrpíte jarní či podzimní únavou nebo předvánočním stresem. Vybírat můžete mimo jiné na Coursera.org, Futurelearn.com, Udacity.com a spoustě dalších specializovaných webů. Většina kurzů je  v angličtině.

4. Zkuste nový obor

Staňte se přes léto specialistou marketingu či delegátem cestovní kanceláře, naučte se tvorbě webových stránek a nebo třeba základům znakového jazyka! Mnohé rekvalifikační kurzy jsou akreditované MŠMT a po jejich absolvování dostanete certifikát.

5. Sportujte & bavte se

Akcí myslících i na zaměstnané začíná růst jak klouzků po dešti. V Praze si třeba můžete každý čtvrtek zajít od 19:00 hod. zadarmo na jógu do Letenských sadů.

Nechcete-li však být závislí na přesném čase a místě, není nic snazšího, než si v létě vzít brusle či kolo do zaměstnání a po skončení pracovní doby vyrazit rovnou na svoji oblíbenou trasu. Ušetříte tak cenné minuty jinak strávené cestováním domů a ještě si zpříjemníte večer sportem.

Chcete-li se však nejen bavit, ale zároveň i vzdělávat, můžete se zapsat na některý z volnočasových kurzů – zaměřený na tvůrčí psaní, vaření nebo zdravý životní styl.

Lucie Černá

Další články k tématu

Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to. » 2 … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, … číst více

„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne? « 3 minuty čtení » ↑ Co můžete sami … číst více