Průzkum: firmám nevadí, když lidé mění profese

Pracovat celý život v jednom oboru je nuda, říkají dvě třetiny lidí. Střídání profesí v průběhu kariéry není problém ani z pohledu většiny zaměstnavatelů. Část personalistů to dokonce vítá.

Důležité jsou předpoklady

Dvě třetiny podniků nijak neřeší, jestli uchazeč změnil v průběhu své kariéry profesi. Zajímá je spíš, jestli má dostatečné předpoklady zastávat místo, které zrovna obsazují.

Dvaadvacet procent firem chápe změnu oboru u kandidáta dokonce jako plus – podle personalistů tím lidé ukazují, že jsou ochotni na sobě pracovat a nebojí se změn.

„Bruslit“ mezi obory je běžné

Tyto závěry přinesl nový průzkum mezi 152 firmami, který provedla společnost LMC, provozovatel portálu Jobs.cz. Pouze desetina zaměstnavatelů uvedla, že při výběru dává přednost uchazeči, který se celý život drží jedné profese.

„Bruslit“ v průběhu života mezi obory je tak zcela běžnou záležitostí. Potvrdilo to i další šetření, do kterého se v březnu a dubnu zapojilo 1590 uživatelů portálu Jobs.cz. Dvě třetiny lidí tvrdí, že působit celý život v jednom oboru by je nudilo.

Ke změně pomůže kurz

„Důvody k přechodu do jiné profese mohou být různé. Lidem, kteří se ke změně odhodlají, mohou posun výrazně usnadnit dostupné kurzy a školení. Zájem o průběžné doplňování kvalifikace tomu odpovídá,“ komentuje výsledky průzkumu Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.

Jiný obor ano, ale přibuzný

Sedmnáct procent lidí by si podle výsledku ankety změnu profese hodně rozmýšlelo. Donutily by je k tomu spíše jen vážné okolnosti, jako je zdravotní stav nebo dlouhodobý nedostatek pracovních příležitostí ve svém oboru.

Dalších 13 procent lidí se změně stávající profese v zásadě nebrání. Dali by však přednost oboru, který je blízký tomu současnému. Takto mohou odpovídat lidé s úzkým zaměřením, například technického směru, pro které není jednoduché „přeučit“ se na nový obor. Pouze tři procenta lidí v anketě uvedla, že si nedokáží změnu profese vůbec představit.

Jobs.cz

Další články k tématu

Nový rok, nová práce. Jak na to?

„Letos si konečně najdu lepší místo.“ Možná i vy jste do roku 2013 vstoupili s tímto předsevzetím. Od slov k skutkům ale může vést dlouhá cesta. Zvlášť když ze všech stran slyšíte, že volná místa nejsou a vy byste se raději měli  držet toho současného.  Nadřízený si (už zase) přivlastnil úspěchy za vaši práci. Zasloužíte si vyšší … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil … číst více