4 věci, za které vás personalista nepochválí

Dejte si při hledání práce pozor, ať si to zbytečně nepokazíte. Tohle jsou čtyři věci, za které vás personalisté nepochválí. Tedy kromě známých prohřešků, jako jsou pozdní příchody nebo neschopnost zjistit si dopředu něco o firmě. iStock_000064681381_1920

1. Okaté chlubení

Umět se prodat je v dnešní době důležité. Personalisté však ocení, když z vás na pohovoru čiší zdravé sebevědomí, nikoliv arogance.

„Pokud se uchazeč chová arogantně, hodně mě to odradí. Takové to: všude jsem byl, všechno znám, odevšud mám klíče,“ říká personalistka Lucie, která pracuje v jedné větší výrobní firmě.

„Zrovna nedávno mi na pohovor přišel člověk hlásící se na obchodní pozici. Vyprávěl, že v předchozí práci vlastně stínově řídil celou firmu a dostal ji do černých čísel. Jen on sám — jako by tam neměli žádné obchodní oddělení ani management,“ vypráví Lucie.

Stačilo však uchazeči položit pár detailnějších otázek a ten se brzy ocitl v úzkých. A byl to docela trapas.

2. Životopisový superman

Tento bod souvisí s předchozím, akorát se netýká pohovorů, ale životopisů. Dejte si pozor na používání některých obratů, jako třeba: špičkový specialista, nadprůměrné výsledky, brilantní znalost…

Někteří personalisté jsou vysloveně alergičtí, když o sobě uchazeči tvrdí, jak jsou skvělí. Třeba když do životopisu nebo motivačního dopisu napíšou takové to hrozné klišé: „Domnívám se, že jsem na danou pozici nejvhodnějším kandidátem”.

Působí to prostě nabubřele. Raději „civilně“ napište, s čím máte zkušenosti, co umíte a hlavně: čeho jste na pozici dosáhli. Konkrétní výsledky jsou to, co personalisté v životopisech vidí moc rádi a může vám to zajistit pozvánku na pohovor.

Věřte, že pár jasných čísel prokazujících vaše úspěchy je na setkání s vámi naladí víc než hromada bezobsažných superlativů.

3. Hra na schovávanou

Personalista otevře váš životopis a i když jste si s ním dali náramnou práci, jeho oči pravděpodobně hned sklouznou k vaší poslední pracovní zkušenosti. Je to prostě tak. Potřebuje rychle zjistit, co jste měli na starost a hlavně jak to zúročíte v nové práci.

Myslete na to, už když životopis píšete – zvlášť, když se hlásíte na podobnou pozici, jakou jste dělali dosud. Ohlídejte si, ať se personalista o vaší poslední práci dozví to nejpodstatnější.

Ale co přesně to je? Přečtěte si ještě jednou inzerát firmy. Snadno pak poznáte, na čem tu nejvíc „bazírují“. Může to být znalost nějakého programu nebo zkušenost s tvorbou strategií. To jsou ta klíčová slova, která do životopisu určitě uveďte.

Tip: Pomozte si odrážkami. Ke každé zkušenosti napište 5 – 7 stručných odrážek, vaše CV tím krásně zpřehledníte a přitáhnete oči personalisty na to důležité.

4. Podivné nesrovnalosti

Uchazeči je 27 let, před dvěma lety skončil vysokou školu a v životopise se chlubí bohatou soupiskou zkušeností: konzultant, tester, programátor, vývojář… Akorát všude vydržel maximálně rok.

Pokud nechcete, aby váš životopis působil podezřele, pište do něj jen to, s čím máte prokazatelnou zkušenost. Neuvádějte mezi své specializace i věci, o které jste se ve skutečnosti jen otřeli.

Je velmi jednoduché vypsat do životopisu jeden „skill“ za druhým. Výsledkem však je, že personalista uvidí seznam 20 různých položek, ale stejně neví, co z toho umíte nejlíp.

Pozor si dejte i na mezery v životopise – pokud nějaké máte, zkuste je stručně vysvětlit. Někdy se také uchazeči přehlédnou a napíší o dvou zkušenostech tak, že to vypadá, že se časově překrývaly. Možná to nic neznamená, ale personalisté jsou na tyhle věci extrémně citliví – hned začnou přemýšlet, co jim skrýváte.

A poslední věc: nic si nevymýšlejte. Pokud personalista zjistí, že jste si v životopise něco kreativně přikrášlili, znamená to víceméně okamžitou stopku. „Je vážně hrozné, když uchazeč do životopisu napíše, že umí anglicky, ale na pohovoru se ukáže, že mu dělá problémy i minulý čas,“ říká personalistka Lucie.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí ve vašem oboru

Jobs.cz

Další články k tématu

Tři věty, které si určitě napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Neříkejte na pohovoru to, co všichni. Máme 4 tipy

Pozval jsem si ty uchazeče sám, nebo mi je vyplivla kopírka na chodbě? I to může napadnout personalistu, když poslouchá po stopadesáté stejné nebo podobné odpovědi. Originalita se přitom cení! Přečtěte si naše tipy, jak během interview neopakovat to, co všichni ostatní a zaujmout. » 2 minuty čtení « ↑ Proč chcete získat tuto práci? … číst více

5 otravných kolegů, na které můžete natrefit

Jsou moudří. Jsou vtipní. Jsou výkonní. A jsou pořádně mimo. Seznamte se s pěti otravnými lidmi, na které můžete narazit v práci. » 2 minuty čtení « 1. Král Moudroslav Typická hláška: „Víš, to je strašně hezký nápad, ale nebude fungovat.“ Král Moudroslav byl seslán do vaší kanceláře a jeho úkolem je vám pomáhat – pomáhat zlepšit sebeovládání, … číst více