4 věci, za které vás personalista nepochválí

Při hledání práce se ze sebe většinou snažíme vydat to nejlepší a ukázat se v tom nejlepším světle. Bohužel někdy to může působit tak, že tlačíme na pilu. Konkrétně těmito čtyřmi projevy se personalisté necítí ohromeni, spíše naopak. Neděláte je náhodou také?

1. Přeceňování svých schopností nebo vlivu

Umět se prodat je v dnešní době důležité. Personalisté však ocení, když z vás čiší zdravé sebevědomí – nikoliv arogance. Takové to: „Všude jsem byl, všechno znám, odevšud mám klíče“ působí na pohovoru celkem odpudivě.

„Zrovna nedávno mi na pohovor přišel člověk hlásící se na obchodní pozici. Vyprávěl, že v předchozí práci vlastně stínově řídil celou firmu a dostal ji do černých čísel. Jen on sám, jako by tam neměli žádné obchodní oddělení ani management,“ říká personalistka Lucie z jedné tuzemské výrobní společnosti. Stačilo však uchazeči položit pár konkrétnějších otázek a ten se brzy ocitl v úzkých. Byl to pak docela trapas.

↑ Jsem nejlepší a nejskvělejší. Berete mě?

2. Vycpávkové fráze v životopisu

Druhý bod souvisí s tím předchozím, akorát se týká životopisů. Raději se vyhněte některým obratům. Jako třeba: špičkový specialista, nadprůměrné výsledky, brilantní znalost. Někteří personalisté jsou vysloveně alergičtí, když o sobě uchazeči tvrdí, jak jsou skvělí. Třeba když do motivačního dopisu napíšou takové to hrozné klišé: „Domnívám se, že jsem na danou pozici nejvhodnějším kandidátem”.

Působí to nabubřele. Raději „civilně“ napište, s čím máte zkušenosti, co umíte a hlavně čeho jste na pozici dosáhli. Konkrétní výsledky jsou tím, co personalisté v životopisech vidí moc rádi a může vám to zajistit pozvánku na pohovor. Pár čísel prokazujících vaše úspěchy je na setkání naladí víc než hromada bezobsažných superlativů.

» Změny práce. Jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

3. Hra na schovávanou

Personalista otevře váš životopis a i když jste si s ním dali náramnou práci, jeho oči pravděpodobně hned sklouznou k poslední pracovní zkušenosti. Je to prostě tak. Potřebuje rychle zjistit, co jste měli na starost a jak to zúročíte v nové práci.

Myslete na to, už když CV píšete, zvlášť pokud se hlásíte na podobnou pozici, jakou jste dělali dosud. Neschovávejte si to nejdůležitější někde mezi řádky. Naopak se na to snažte přitáhnout oči personalisty.

Jak na to? Přečtěte si ještě jednou inzerát firmy. Snadno poznáte, na čem tu nejvíc „bazírují“. Může to být znalost nějakého programu nebo zkušenost s tvorbou strategií. To jsou klíčová slova, která do životopisu určitě uveďte.

4. Podivné nesrovnalosti

Uchazeči je 27 let, před dvěma lety skončil vysokou školu a v CV se chlubí bohatou soupiskou zkušeností: konzultant, tester, programátor, vývojář… Akorát všude vydržel maximálně rok. Pokud nechcete, aby váš životopis působil podezřele, pište do něj jen to, s čím máte prokazatelnou zkušenost. Neuvádějte mezi své specializace věci, o které jste se ve skutečnosti jen otřeli.

Je velmi jednoduché vypsat do životopisu jeden „skill“ za druhým. Výsledkem však je, že personalista uvidí seznam dvaceti různých položek, ale stejně neví, co z toho umíte nejlíp.

Pozor si dejte i na mezery v životopise – pokud nějaké máte, zkuste je stručně vysvětlit. Někdy se také uchazeči přehlédnou a napíší o dvou zkušenostech tak, že to vypadá, že se časově překrývaly. Možná to nic neznamená, ale personalisté jsou na tyhle věci extrémně citliví – hned začnou přemýšlet, co jim skrýváte.

A poslední věc: nic si nevymýšlejte. Pokud personalista zjistí, že jste si v životopise něco kreativně přikrášlili, znamená to okamžitou stopku.

» Podívejte se, jaké pozice firmy nabízejí ve vašem oboru

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Call centrum se dá dělat i jako práce z domova

Dělat operátora call centra z domova? To jde? „Tuto možnost jsme začali nabízet před pár měsíci a osvědčila se. Naši operátoři na vybraných projektech mohou pracovat z domova třeba i každý den, na celý úvazek, nebo jen občas, prostě jak se jim to hodí,” naznačuje nový trend Karolina Spránitz Kondrat, HR manažerka společnosti Comdata. Jak … číst více

5 tipů, jak si v novém roce najít novou práci

Možná se vám to přes Vánoce „tak trochu“ rozleželo a rozhodli jste se pro změnu. Máme pár tipů, jak si v novém roce usnadnit cestu za lepší prací. 1. Jednodušší prohledávání nabídek Vytvořte si účet na Jobs.cz a kdykoliv k nám přijdete hledat práci, zůstaňte přihlášení. Díky tomu vám můžeme zobrazit relevantnější nabídky. Tu správnou práci tak … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více