4 věci, za které vás personalista nepochválí

Při hledání práce se ze sebe většinou snažíme vydat to nejlepší a ukázat se v tom nejlepším světle. Bohužel někdy to může působit tak, že tlačíme na pilu. Konkrétně těmito čtyřmi věcmi se personalisté necítí ohromeni, spíše naopak. Neděláte je náhodou také?

1. Přeceňování svých schopností nebo vlivu

Umět se prodat je v dnešní době důležité. Personalisté však ocení, když z vás čiší zdravé sebevědomí – nikoliv arogance. Takové to: „Všude jsem byl, všechno znám, odevšud mám klíče“ působí na pohovoru celkem odpudivě.

„Zrovna nedávno mi na pohovor přišel člověk hlásící se na obchodní pozici. Vyprávěl, že v předchozí práci vlastně stínově řídil celou firmu a dostal ji do černých čísel. Jen on sám, jako by tam neměli žádné obchodní oddělení ani management,“ říká personalistka Lucie z jedné výrobní společnosti.

Stačilo však uchazeči položit pár konkrétnějších otázek a ten se brzy ocitl v úzkých. Byl to pak docela trapas.

↑ Jsem nejlepší a nejskvělejší. Berete mě?

2. Vycpávkové fráze v životopisu

Druhý bod souvisí s tím předchozím, akorát se týká životopisů. Raději se vyhněte některým obratům. Jako třeba špičkový specialista, nadprůměrné výsledky, brilantní znalost…

Někteří personalisté jsou vysloveně alergičtí, když o sobě uchazeči tvrdí, jak jsou skvělí. Třeba když do životopisu nebo motivačního dopisu napíšou takové to hrozné klišé: „Domnívám se, že jsem na danou pozici nejvhodnějším kandidátem”.

Působí to nabubřele. Raději „civilně“ napište, s čím máte zkušenosti, co umíte a hlavně čeho jste na pozici dosáhli. Konkrétní výsledky jsou tím, co personalisté v životopisech vidí moc rádi a může vám to zajistit si pozvánku na pohovor.

Několik výmluvných čísel prokazujících vaše úspěchy je na setkání s vámi naladí víc než hromada bezobsažných superlativů.

» Změny práce. Jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

3. Hra na schovávanou

Personalista otevře váš životopis a i když jste si s ním dali náramnou práci, jeho oči pravděpodobně hned sklouznou k poslední pracovní zkušenosti. Je to prostě tak. Potřebuje rychle zjistit, co jste měli na starost a jak to zúročíte v nové práci.

Myslete na to, už když CV píšete, zvlášť pokud se hlásíte na podobnou pozici, jakou jste dělali dosud. Neschovávejte si to nejdůležitější někde mezi řádky. Naopak se na to snažte přitáhnout oči personalisty.

Jak na to? Přečtěte si ještě jednou inzerát firmy. Snadno poznáte, na čem tu nejvíc „bazírují“. Může to být znalost nějakého programu nebo zkušenost s tvorbou strategií. To jsou klíčová slova, která do životopisu určitě uveďte.

4. Podivné nesrovnalosti

Uchazeči je 27 let, před dvěma lety skončil vysokou školu a v CV se chlubí bohatou soupiskou zkušeností: konzultant, tester, programátor, vývojář… Akorát všude vydržel maximálně rok. Pokud nechcete, aby váš životopis působil podezřele, pište do něj jen to, s čím máte prokazatelnou zkušenost. Neuvádějte mezi své specializace věci, o které jste se ve skutečnosti jen otřeli.

Je velmi jednoduché vypsat do životopisu jeden „skill“ za druhým. Výsledkem však je, že personalista uvidí seznam dvaceti různých položek, ale stejně neví, co z toho umíte nejlíp.

Pozor si dejte i na mezery v životopise – pokud nějaké máte, zkuste je stručně vysvětlit. Někdy se také uchazeči přehlédnou a napíší o dvou zkušenostech tak, že to vypadá, že se časově překrývaly. Možná to nic neznamená, ale personalisté jsou na tyhle věci extrémně citliví – hned začnou přemýšlet, co jim skrýváte.

A poslední věc: nic si nevymýšlejte. Pokud personalista zjistí, že jste si v životopise něco kreativně přikrášlili, znamená to víceméně okamžitou stopku.

» Podívejte se, jaké pozice firmy nabízejí ve vašem oboru

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

7 pozic v neziskovkách, kde si užijete svůj rok jinak

Neziskovky zdaleka nehledají jen pečovatele a sociální pracovníky. Potřebují i schopné manažery, účetní nebo odborníky na PR. Tedy kolegy, jejichž zkušenosti z korporátu jsou pro ně (doslova) k nezaplacení. « 3 minuty čtení » ↑ Zkuste se na svět podívat i jinýma než byznysovýma očima. Rok jinak a jinde Projekt Rok jinak nejspíš znáte. Člověk s alespoň pětiletou … číst více

Padáte na ústa? Řekněte si o pružnou pracovní dobu

„Já to dneska nestihnu.“ Opravdu? A co si jít teď zaplavat a dodělat všechno večer? Sedět v práci od 9 do 17 hodin už je dnes ve spoustě firem přežitek. Pokud vám zaměstnavatel dá možnost zorganizovat si pracovní čas podle sebe, těžit z toho můžete vy i on. « 3 minuty čtení » ↑ Tak … číst více

4 věci, které rozhodují, zda jste v práci šťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? ↑ Proč nadále zůstávat v práci, kde vás štve už úplně všechno? 1. Otravní … číst více

Pfizer hledá účetní. Z Prahy budou pracovat pro půl světa

Nové účetní a finanční specialisty se znalostí cizích jazyků nyní hledá farmaceutická společnost Pfizer do svého centra sdílených finančních služeb. Global Financial Solutions (GFS) sídlí v Praze na Andělu. Pražské GFS centrum je teprve druhé svého druhu v Evropě. Do roku 2018 v něm má pracovat až 200 lidí. „Staráme se o finance a účetnictví zemí … číst více