Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil vypravuje“. Přečtěte si, jakými čtyřmi projevy opravdu žádný uchazeč neohromí, i když to původně možná myslel dobře.

Přeceňování svých schopností nebo vlivu

Dokázat se na pohovoru prodat je důležité. Personalisté však ocení, když z kandidáta vyzařuje zdravé sebevědomí, nikoliv arogance. Takové to: „všude jsem byl, všechno znám, odevšud mám klíče“ působí celkem odpudivě.

Jeden konkrétní příklad z praxe. Na pohovor do jedné středně velké výrobní společnosti dorazil uchazeč hlásící se na obchodní pozici. Vyprávěl, že v bývalé práci vlastně stínově řídil celou firmu a dostal ji do černých čísel. Jen on sám, jako by tam neměli žádné obchodní oddělení ani management. Personalistce ale stačilo položit pár konkrétnějších otázek a uchazeč se ocitl v úzkých. Byl to pak docela trapas.

↑ Všechno znám, odevšud mám klíče. Máte prostě štěstí, že jdu zrovna kolem!

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Vycpávkové fráze v životopisu

V životopisu se raději vyhněte některým „namachrovaným“ obratům. Jako třeba: špičkový specialista, nadprůměrné výsledky, brilantní znalost. Někteří personalisté jsou vysloveně alergičtí, když o sobě uchazeči tvrdí, jak jsou skvělí. Třeba když do motivačního dopisu napíšou takové to hrozné klišé: „Domnívám se, že jsem na danou pozici nejvhodnější kandidát.“

Působí to nabubřele. Raději normálně napište, s čím máte zkušenost, co umíte, a hlavně čeho jste na pozici dosáhli. Konkrétní výsledky jsou tím, co personalisté v životopisech vidí moc rádi. Pár čísel prokazujících vaše úspěchy je na setkání naladí víc než hromada bezobsažných superlativů.

Hra na schovávanou

Personalista otevře váš životopis a i když jste si s ním dali náramnou práci, jeho oči pravděpodobně hned sklouznou k poslední pracovní zkušenosti. Je to prostě tak. Potřebuje rychle zjistit, co jste měli na starost a jak to zúročíte na nové pozici.

Myslete na to, už když CV píšete, zvlášť pokud se hlásíte na podobnou pozici, jakou jste dělali dosud. Neschovávejte si to nejdůležitější někde mezi řádky. Naopak se na to snažte přitáhnout pozornost.

Jak na to? Přečtěte si ještě jednou inzerát firmy. Snadno poznáte, na čem tu nejvíc „bazírují“. Může to být znalost nějakého programu nebo zkušenost s tvorbou strategií. To jsou klíčová slova, která do životopisu určitě uveďte.

» Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Podivné nesrovnalosti

Uchazeči je 27 let, před dvěma lety skončil vysokou školu a v CV se chlubí bohatou soupiskou zkušeností: konzultant, tester, programátor, vývojář… Akorát všude vydržel maximálně rok.

Pokud nechcete, aby životopis působil podezřele, pište do něj jen to, s čím máte prokazatelnou zkušenost. Neuvádějte mezi své specializace věci, které jste ve skutečnosti viděli jen z rychlíku. Je možná lákavé vypsat do životopisu jeden skill za druhým. Výsledkem pak ale je, že personalista uvidí seznam dvaceti různých položek, ale stejně neví, co z toho umíte nejlíp.

Pozor si dejte i na mezery v životopise – pokud nějaké máte, zkuste je stručně vysvětlit. Někdy se také uchazeči přehlédnou a napíší o dvou zkušenostech tak, že to vypadá, že se časově překrývaly. Možná to nic neznamená, ale personalisté jsou na tyhle věci citliví – hned začnou přemýšlet, co jim skrýváte.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Další články k tématu

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Loví vás headhunter. Co od něj můžete čekat?

Pracovních míst je dnes více než uchazečů, a tak se může lehce stát, že vás osloví headhunter. Zkusí vás pozvat na schůzku, aby představil konkrétní nabídku. Co od setkání s headhunterem čekat? A proč se vyplatí s ním slušně komunikovat, i když práci nehledáte? Zatím není ruka v rukávě Pokud vám napsal headhunter, znamená to, že jste se … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více

Chcete změnit povolání? Máme pro vás příběh mladé maminky pro inspiraci

Přemýšlíte někdy nad tím, že byste rádi dělali něco jiného? Něco, co by vás opravdu naplňovalo a bavilo vás? Autentický příběh Michaely Culkové je důkazem, že to jde. Že má smysl vykročit z komfortní zóny a jít za tím, co člověka láká. Stačí se jen odhodlat a vytrvat.   Michaele Culkové bylo 30 let, když … číst více