Nový rok, nová práce. Jak na to?

„Letos si konečně najdu lepší místo.“ Možná i vy jste do roku 2013 vstoupili s tímto předsevzetím. Od slov k skutkům ale může vést dlouhá cesta. Zvlášť když ze všech stran slyšíte, že volná místa nejsou a vy byste se raději měli  držet toho současného. 

o kolik si rict pri pohovour prace.cz stale clanky

Nadřízený si (už zase) přivlastnil úspěchy za vaši práci. Zasloužíte si vyšší plat, ale ani letos jste se ho nedočkali. Odcházíte z kanceláře dříve, protože se staráte o malé děti, ale kolegové to nechtějí pochopit. Občas zkrátka nastanou pracovní situace, které rozpálí do běla i ty největší pohodáře.

Proč lidé mění práci? Nejčastěji kvůli špatným vztahům na pracovišti. Zjistil to dřívější průzkum portálu Jobs.cz. Dlouhodobé neporozumění si s kolegy nebo nadřízenými vyústilo u 59 procent zaměstnanců někdy v minulosti k podání výpovědi. U další čtvrtiny lidí nebyly špatné vztahy hlavním důvodem pro změnu, ale sehrály významnou roli.

Zaměstnanci si málokdy umí problémy vyříkat

Snad každý tedy v zaměstnání zažil pocit, že už má všeho dost. V takovém okamžiku jste se možná (pokolikáté už?) sami sebe ptali, co na daném místě ještě pohledáváte. Než se ale definitivně rozhodnete, že půjdete za lepším, zkuste se nad svou situací ještě jednou pořádně zamyslet. Spousta problémů na pracovišti plyne „jen“ z toho, že si zaměstnanci nedokáží z očí do očí vyjasnit, co jim ztěžuje práci. Dejte si oddechovou pauzu, vezměte do hrsti konkrétní argumenty a pokuste se své stanovisko v klidu a věcně s danou osobou probrat. Možná, že váš protějšek (například šéf) jen netuší, že vám současná situace nevyhovuje a chcete ji změnit.

Po pěti letech to chce změnu

Po třech až pěti letech práce na jedné pozici přichází zpravidla únava, stagnace a potřeba naučit se něco nového. Firmy, kterým na zaměstnancích záleží, si to uvědomují a snaží se s tím cíleně pracovat. Nechtějí přijít o zkušené a zapracované zaměstnance, proto jim čas od času nabídnou jinou náplň práce, přesunou je do jiného oddělení nebo je povýší. I v tomto případě však platí, že důležitá je i vlastní iniciativa pracovníka. Nelze jen pasivně čekat, až přijde e-mail z personálního a vše se vyřeší.

Zkušební lhůta může být sjednána pouze jednou

Jak tedy postupovat? Prvně se otevřeně podělit o své pocity s přímým nadřízeným a pokusit se spolu s ním najít na současném pracovišti příležitost, která bude zajímavá pro vás i pro firmu. Pokud se pracovník se zaměstnavatelem dohodne na změně místa v rámci firmy, nemusí se obávat další tříměsíční zkušební lhůty. Podle zákoníku práce lze totiž zkušební lhůtu sjednat jen jednou za celý pracovní poměr, přičemž nezáleží, jestli se v průběhu měnila náplň práce formou dodatku k pracovní smlouvě.

Pomůže i sebeanalýza

Možná ale máte pocit, že jste pro zlepšení situace udělali vše, co bylo ve vašich silách. Pak je asi opravdu lepší hledat své místo jinde. Jenže kde začít? Následkem několikaleté pracovní rutiny můžete mít problém uvědomit si, co vám vadilo na práci jako takové a co spíše na firmě, ve které jste pracovali. Na začátku hledání nové práce proto nejprve zrekapitulujte, kdo vlastně jste a jaké úspěchy za vámi stojí.

Při zamýšlení se nad budoucím uplatněním vám mohou pomoci následující otázky:

* V jakém pracovním prostředí rádi pracujete?

* Baví vás pracovat s lidmi nebo vás to spíše vyčerpává?

* Co vás v současné práci štve?

* Máte rádi svůj klid a pevně danou pracovní dobu? Nebo vám více vyhovuje řešení nových problémů a volnější pracovní hodiny?

* Jaké jsou hlavní pracovní úspěchy, kterých jste za posledních několik let dosáhli?

* Jakých úspěchů jste dosáhli mimo práci?

* Které vlastnosti vám pomohly k dosažení úspěchů ve zmíněných oblastech?

* V čem jste lepší než vaši kolegové?

* Co nového jste se v posledním období naučili a chcete dále prohlubovat?

Realita na trhu práce

Výčet samozřejmě není konečný. Vy sami asi přijdete s vlastními otázkami, které vám pomohou ujasnit si, co od nové práce čekáte a ukážou vám věci, které můžete použít k aktualizaci svého životopisu nebo při psaní motivačního dopisu.

Některé lidi při hledání nového uplatnění brzdí zprávy, které se valí z médií. Téměř všude se dočtete o propouštění a nepříznivé situaci na trhu práce. Nemá cenu před tím zavírat oči a tvářit se, že problém neexistuje. Na druhou stranu, je to vždy souhrn několika faktorů, které ovlivňují, jak se vám bude při hledání práce dařit. Přestože vás hledání nového místa může v tomto období stát více úsilí a času než v minulosti, už jen osobní pocit z vlastní aktivizace a nalezení nových pracovních možností za to určitě stojí.

Lenka Kovaříková

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Nejhezčí kanceláře mají Google, IN-SPIRO a Air Bank

Které firmy nabízejí nejhezčí pracovní prostředí? Porota soutěže CBRE Zasedačka roku vybrala Google, IN-SPIRO a Air Bank. Posuďte sami, jestli to porotci trefili. O vítězství ve třech kategoriích (Zasedačka roku, Inovativní kancelářský koncept, Nejatraktivnější pracovní prostředí) se ucházelo 72 firem. » 2 minuty čtení « Zasedačka roku: Google Co řekli porotci: „Společnost Google patří obzvláště mezi … číst více

Když chtěl uchazeč ohromit, ale personalistu spíš vyděsil

Snažit se ze sebe vydat maximum a ukázat se v tom nejlepším světle – to je při hledání práce správná taktika. Na pohovoru totiž více než jinde platí, že pokud se nepochválíme sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Jenže někdy to může působit jako tlačení na pilu. Nebo další historka z cyklu „Baron Prášil … číst více