Proč soft skills nabývají na významu a jak je prodat?

Schopnost přizpůsobit se, dohodnout s ostatními nebo třeba kreativita patří mezi tzv. měkké dovednosti. Firmy na ně kladou stále větší důraz. Proč právě soft skills budou pro zaměstnavatele stále důležitější a jak je demonstrovat při náboru?

Tvrdé dovednosti neboli hard skills, jako je práce s určitým programem, jazyková vybavenost nebo třeba v případě lékařů znalost fungování lidského těla, čerpá člověk díky vzdělávacímu systému, různým kurzům a také v zaměstnání během praxe. Bez tvrdých dovedností se člověk na pracovním trhu těžko obejde.

Aby uspěl, tvrdé dovednosti však nestačí. Zaměstnavatelé požadují také tzv. měkké dovednosti. Je to soubor vlastností, které utvářejí způsob, jakým člověk pracuje: jak je schopen fungovat v týmu, naslouchat ostatním, přizpůsobit se nějaké změně nebo něco nového vytvořit.

Tvrdé i měkké dovednosti

Zatímco hard skills jsou nutné pro plnění úkolů technické povahy, díky soft skills zaměstnanců se buduje funkční pracovní prostředí schopné posouvat firmu dále. Proto je zaměstnavatelé požadují a dávají jim někdy dokonce přednost před hard skills.

TIP: Své měkké dovednosti rozvíjí člověk celý život. Jde tomu jít naproti, například s pomocí nejrůznějších kurzů. Podívejte na vzdělávací on-line portál Seduo, kde najdete mimo jiné kurz Komunikace podle mozku.

Navíc některé tvrdé dovednosti, například zacházení s určitým programem nebo aplikací, je možné se doučit, a to v poměrně krátkém čase. Na druhou stranu soft skills není tak snadné „nabrat“. Je to soubor lidských vlastností a dovedností, které rozvíjíme celý náš život. Zahrnují umění lidské komunikace nebo kreativity, a to si nelze osvojit během několika týdnů.

Mezi soft skills mimo jiné patří:

  • otevřenost
  • schopnost týmové práce
  • schopnost řešit problémy
  • kreativita
  • přizpůsobivost
  • kritické myšlení
  • empatie

Kam počítač nemůže

Odpověď na to, proč budou soft skills v budoucnu nabývat na významu, dává i článek v Harvard Business Review. Podle něj bude stále více rutinních činností přebírat umělá inteligence. Týká se to například i diagnostiky při rozeznávání rentgenových snímků, které budou počítače díky strojovému učení časem schopny „přečíst“ velice přesně.

TIP: Přečtěte si a poslechněte si v našem Jobscastu o využívání umělé inteligence při rozeznávání rentgenových snímků, které vyvíjí jeden český start-up.

To, co ale počítač jen těžko dokáže, je navrhnout další léčbu s ohledem na celkový stav pacienta, nebo rozhovor s ním a jeho rodinou o perspektivách této léčby. Počítače budou jen obtížně nahrazovat lidi v situacích, kdy je potřeba zapojit emoční inteligenci nebo řešit problémy v širším kontextu.

Dobře je prodejte

Jestliže jsou vaše soft skills na vysoké úrovni, máte jako kandidáti na pracovním trhu výhodu. Měkké dovednosti zmiňte už v CV, kde na ně můžete vytvořit speciální kolonku. Zkuste podle inzerátu odhadnout, které z nich budou pro danou pozici klíčové a ty vypište mezi mezi prvními. Také se některé z nich pokuste zahrnout do motivačního dopisu.

Nejlépe je však prodáte na pohovoru. Měkké dovednosti nestačí vyjmenovat a tvrdit, že je máte. Ideální je použít metodu STAR, kdy nastíníte Situaci, jíž bylo nutné vyřešit, úkol (Task), který z toho plynul, Akci vedoucí k vyřešení problému a výsledek (Result). Popište svou roli v tomto STAR příběhu a jak jste pomohli ovlivnit výsledek. Při tomto líčení vyjdou vaše měkké dovednosti automaticky najevo.

Nezapomínejte při tom na vystupování. Tvrdíte-li, že jste spolehliví, ale přijdete na pohovor pozdě, těžko vám to někdo uvěří. Zrovna tak v situaci, kdy se budete chlubit otevřenou komunikací a schopností naslouchat, ale nenecháte svůj protějšek domluvit.

Hodně štěstí při shánění práce i při prokazování svých soft skills vám přeje Jobs.cz, kde pro vás máme každý den nové nabídky. Tak se podívejte.

 

Další články k tématu

Jak se vzdělávají špičkoví ajťáci

Pište si blog, články nebo aspoň komentujte na sociálních sítích, radí Robin Pokorný, jak v IT oboru začít s budováním osobní značky. „Hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice,” dodává. » 4 minuty čtení « Robin Pokorný a … číst více

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « 1. Zapomeňte na: až jednou… Až budu vydělávat víc… Až … číst více

Neuspávejte hady. 5 tipů, jak uděláte super prezentaci

Vaše prezentace svítí, bliká a pomalu i hraje, jenže jste (opět) sklidili jen vlažný potlesk a žádné doplňující dotazy. Těchto pět zlepšováků vám pomůže tvořit slidy, které chytnou. 1. Prezentace je vlastně příběh Psát myšlenky rovnou do PowerPointu se zdá jednodušší. Jenže je to podobné, jako vařit oběd PŘESNĚ podle receptu. V obou případech ulpíváte na … číst více

Tréma už vám pohovor nezkazí: jak ji poslat k šípku?

Srdce buší jak po maratonském běhu, ruce se třesou, hrdlo se svírá, obličej se barví do ruda. Tréma se zmocnila vašeho těla a ruinuje všechny šance na úspěch. Jak zatočit s touto zákeřnou „nemocí“ a dostat ji pod kontrolu? » 2 minuty čtení « Máte nervy z pohovoru Tréma se objevuje v té nejméně vhodné chvíli, v situacích které … číst více