Já, Carebot. Je tu další Jobcast, tentokrát o umělé inteligenci ve službách medicíny

„Pokud náš Carebot bude jednou sloužit v ordinaci i ve vašem městečku a podaří se mu zachránit pár lidských životů, tak je to vše, v co jsme kdy doufali,“ říká o umělé inteligenci na rozpoznávání rentgenových snímků Daniel Kvak, jeden z hostů dalšího dílu našeho Jobcastu.  

Matěj Misař a Daniel Kvak, zakladatelé start-upu, který vyvíjí Carebota, a Milan Fořt (vlevo), moderátor Jobcastu.

 

Daniel Kvak se na univerzitě věnoval strojovému učení. Původně přemýšlel, jak ho využít ve forenzní antropologii. Když ale přišla pandemie covidu 19, napadlo ho zapojit umělou inteligenci do diagnostiky rentgenových snímků plic.

Svůj nápad sdílel na sociální síti LinkedIn. K jeho překvapení si ho do rána přečetlo okolo 50 tisíc lidí. Na jeho příspěvek reagoval i kamarád Matěj Misař. Původně televizní moderátor začal později s Danielem objíždět nemocnice a představovat nápad lékařům.

Rychleji a přesněji

To byl začátek nástroje zvaného Carebot a jednoho nadějného českého start-upu. „Naše umělá inteligence sleduje určité vzory, které se vyskytují na pořízeném snímku hrudníku, a lékaři dodá doporučení, na co se zaměřit,“ vysvětluje Daniel Kvak s tím, že konečné slovo má vždy lékař, nikoliv stroj. Ten je v roli užitečného pomocníka. „Zrychluje a zpřesňuje celý proces diagnózy,“ doplňuje Matěj Misař.

TIP: Jaké to je vyvíjet auta, která budou řídit sama, nebo co to je kosmický výzkum? V našem Jobcastu vám různí odborníci přiblíží svoji kariérní dráhu i co je fascinuje na odvětví, jímž se zabývají.

Vývoj Carebota však nebyl snadný. „Kdybychom tenkrát věděli, co nás čeká, věnovali bychom se asi segmentu ponožek nebo tužek,“ směje se Daniel Kvak s ohledem na určitou naivitu, s níž se do vývoje robota pustili. Netušili, kolik překážek budou muset překonávat. Právě díky této naivitě ale měli potřebný drajf a energii celou věc rozjet.

Učit se musel nejen robot

Zdravotnictví podléhá spoustě regulací, navíc se jedná o poměrně konzervativní prostředí. Carebot si nicméně dokázal získat důvěru a také podporu značného množství lékařů. To bylo klíčové, protože bez jejich pomoci by se nezvládl „naučit“ rozpoznávat na snímcích to, co je pro diagnostiku podstatné.

Učila se ale nejen umělá inteligence. „Daniel prošel během roku, co náš Carebot vyvíjíme, intenzivním kurzem radiodiagnostiky,“ říká o svém kolegovi Matěj Misař, protože práce po informatikovi vyžadovala proniknout do hlubších medicínských souvislostí. 

S tím mu dnes pomáhá asi pětadvacítka lékařů z celé Evropy. Díky nim a jejich odborným postřehům se Carebot učí rozpoznávat různé úkazy na snímcích co nejpřesněji.

Chcete vědět víc? Pusťte si celý díl

V jaké fázi je teď Carebot a kdy by mohl začít pomáhat třeba i ve vaší nemocnici? Kde všude v medicíně lze využívat umělou inteligenci? A co přimělo lékaře důvěřovat tomuto projektu? To se dozvíte v desátém dílu našeho Jobcastu, kam si zveme zveme zajímavé hosty, kteří v digitálu rozjeli slibnou kariéru nebo velké plánují a mají dobře našlápnuto. 

Inspirujte se a dejte své kariéře nový impuls. Na Jobs.cz pro vás máme každý den tisícovku nových nabídek. 

Další články k tématu

Co vás poutní cesta naučí o vedení firmy

Svatojakubská cesta je síť poutních stezek, které začínají na různých místech Evropy a všechny se sbíhají ve španělském městě Santiago de Compostella. I dnes se do Santiaga vydávají tisíce poutníků. Všude podél cesty po nich zůstávají nejrůznější vzkazy a nápisy. Některé jsou inspirativní, některé dojemné, jiné zase k pousmání. A věřte nebo ne, některé jsou inspirativní … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více