Vaše prezentace svítí, bliká a pomalu i hraje, jenže jste (opět) sklidili jen vlažný potlesk a žádné doplňující dotazy. Těchto pět zlepšováků vám pomůže tvořit slidy, které chytnou.
1. Prezentace je vlastně příběh
Psát myšlenky rovnou do PowerPointu se zdá jednodušší. Jenže je to podobné, jako vařit oběd PŘESNĚ podle receptu. V obou případech ulpíváte na předem dané šabloně, což je škoda. Představte si svou prezentaci jako příběh, který má úvod, děj a závěrečnou pointu. Příběh si načrtněte tužkou na papír a až potom otevřete PowerPoint.
2. Zrušte odrážky
- Odrážky upoutají pozornost na klíčové myšlenky
- Jenže publikum si je většinou přečte dřív, než je vyslovíte
- A k čemu potom potřebují vás coby řečníka?
- Odrážky dejte do reportu, ale v prezentaci zaujměte jinak
- Třeba grafikou nebo výstižným obrázkem
3. Hlídejte si čas, ne počet slidů
„Tohle dám na první slide, tohle na druhý… a dohromady jich mám devět. To je takový hloupý počet, musím vymyslet ještě jeden.“ Tvoříte prezentace právě takto? Počet slidů vám nikdo počítat nebude. To, na čem záleží, je čas. Vejdete se do vyhrazených minut a řeknete během nich vše, co máte na srdci?
4. Džungle grafů… ale kdo o ni stojí?
„A nyní vám ukážu, jak se vyvíjela nezaměstnanost na Jindřichohradecku od roku 1992.“ Je úžasné, že jste si s daty tolik vyhráli, ale opravdu si myslíte, že lidé ocení pohled na nekonečný „zubatý“ graf s mravenčími popisky? Zamyslete se, jak to sdělit jinak.
5. Jedna myšlenka, jeden slide
Jestli chcete, aby si lidé něco odnesli, nezavalte je informacemi. Držte se jednoduchého pravidla: co myšlenka, to jeden slide. A také platí, že prezentace není tahák pro vás. Nemusíte tedy na slidy „otrocky“ vypisovat všechno. Dejte tam raději jeden výrazný obrázek nebo fotku související s tím, o čem právě mluvíte. Máte obavu, že si lidé nic nezapamatují? Ale no tak, jsou přece dospělí a zvládnou si dělat vlastní poznámky.
Jana Kutarňová