Jak se vzdělávají špičkoví ajťáci

Pište si blog, články nebo aspoň komentujte na sociálních sítích, radí Robin Pokorný, jak v IT oboru začít s budováním osobní značky. „Hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice,” dodává.

» 4 minuty čtení «

Robin Pokorný a Marek Raida mezi takové špičky v českém IT patří. V rozhovoru pro Jobs.cz se dělí o svůj pohled na vzdělávání IT odborníků a dávají dost pádný důvod, proč se i laikům vyplatí pustit do programování. Navíc oba píší na odborný vývojářský blog První v Česku. Pokud aspoň trochu rozumíte programování a návrhu webových stránek, najdete jejich postřehy i tam.

shutterstock_170689529

↑ Pište blog nebo články, tím si v IT uděláte jméno.

Jobs.cz: Oba jste se zúčastnili konference WebExpo. Marek tam měl přednášku, Robin pomáhal dát dohromady program. Co podle vás spojuje lidi, kteří chodí na odborné IT konference?

Robin: Podle mě to nejsou úplně běžní ajťáci. Obecně lidé, kteří chodí na konference o sobě říkají, že mají zájem vzdělávat se. Lidé, kteří chodí na WebExpo, se chtějí naučit něco nového a udržet se v oboru. Asi ještě častějším důvodem je potkat se osobně s lidmi, se kterými se vídají na Twitteru a na fórech, podělit se navzájem o tipy, zanadávat si společně na technologie a podobně.

Marek: Podle mě už dnes konference nejsou hlavním zdrojem znalostí, spíš inspirace. Hlavním hřebem, který tam lidi táhne, je možnost potkat se s lidmi, se kterými se člověk běžně nepotká.

Robin: Konference v IT neplní vzdělávací funkci už proto, že od doby, co je řečník osloven, přes dobu, kdy si připravuje příspěvek až po vystoupení na konferenci uplyne taková doba, že se mezitím technologie může i změnit.

Jobs.cz: Jaké akce ještě v České republice stojí za navštívení?

Marek: Třeba v Brně už několik let probíhá konference Brno PHP. Nebo OpenAlt, také v Brně – probíhá na jaře a na podzim. Pro mě osobně ale česká konferenční scéna až tak zajímavá není.

Robin: Já bych zmínil konferenci Devel.cz, která probíhá dvakrát ročně a je silně vývojářská, a tak pro mě i z profesního hlediska hodně zajímavá. Nebo spolupořádám minikonference Frontendisti.cz se třemi přednášejícími po dvaceti minutách a následnou volnou diskuzí. Takových malých srazů je víc, nemají už ale povahu konference, spíš sešlosti nebo workshopů, takzvaných hackatonů.

Jobs.cz: Má podle vás dnes cenu koupit si ve vašem oboru odbornou knížku? Anebo se vaše práce vyvíjí tak rychle, že než se knížka vydá, je už zastaralá?

Marek: Dobrá knížka má pořád co nabídnout, protože myšlenky v ní obsažené jsou často hlubší než pomíjivý trend. Dobrý autor, který téma ovládá, dokáže problematiku nastínit z různých aspektů. Autor má v knížce prostor pro hlubší filozofii, ne jen nasátí rychlé znalosti a okamžité uplatnění. Ajťák se musí ve své práci naladit na určitý způsob myšlení. A to je hloubka, kterou krátký článek nebo tutoriál na webu málokdy předá. Může nastínit možnosti a inspirovat, ale nedokáže změnit myšlení. V této oblasti mají knížky ještě stále co nabídnout.

Robin: Připodobnil bych to ke stavbě domu. Stavba základů se pravděpodobně až tak nemění a můžu postupovat podle dvacet třicet let starých návodů, které vyčtu v knížce. Pak jsou zdi a příčky, které můžu nějak měnit. To je třeba technologie, která se vyvíjí. Stačí si ale jednou za čas přečíst knížku a podívat se, co se stalo nového. Nakonec je fasáda, kde nátěr můžu měnit velmi rychle. To jsou třeba různé styly psaní kódů, některé programovací jazyky, a tam už to na knížky není.

Jobs.cz: Oba podporujete myšlenku, že základům programování by se měli věnovat i lidé mimo IT. Co z toho budou mít?

Marek: Mám praktický příklad. Dcera kolegy se chtěla přihlásit na zájmové kroužky. Nevěděli ale přesně, kdy se otevře registrace. Znali jen datum, ale hrozilo, že se tam v tom čase nahrne spousta lidí a bude hned plno. Chytrý ajťák si ale umí poradit. Podle struktury stránek z minulých let si dokáže naprogramovat robota, který mu zjistí, zda registraci už otevřeli, případně registraci může i provést. Dcera tak může získat to nejlepší místo, aniž by musela každých deset minut stránku refreshovat a stav kontrolovat. I laici si díky programování můžou usnadnit život.

Robin: Programování naučí lidi přemýšlet o složitých problémech. Navíc uplatnění ajťáků na trhu práce je teď velké. Když se do toho někdo vrhne teď, je schopen za nějaké dva tři roky pracovat v oboru.

shutterstock_161890766

↑ Základy programování se hodí i naprostým laikům, radí Robin a Marek.

Jobs.cz: Jak těžké je naučit se programovat?

Robin: Podle mě se dá za 20 % času naučit 80 % technologie. Začátky nejsou těžké a s malou časovou a mentální investicí lze dosáhnout slušných výsledků, na kterých se dá stavět. Těch zbývajících 20 % dovedností je pak záležitostí na několik let. Určitě ale není třeba bát se nových technologií a postupů nebo začít programovat úplně od začátku.

Jobs.cz: Jak podle vás připravují české vysoké školy budoucí IT odborníky?

Marek: Pokud mají studenti štěstí na dobrého učitele v podobě renesanční osobnosti, která vyžaduje po studentech samostatnost a dává jim nadčasové úkoly, mají velké štěstí. Obecně je studentů připravených na praxi minimum.

Robin: Studentů, kteří vylezou třeba z Matfyzu připravených na praxi, je určitě menšina. Ve škole se ale učí zmíněné základy domu – „neměnné” věci, na kterých můžou stavět. Když se pak rozhodnou pro dráhu v IT, trvá jim kratší čas dostat se do praxe a rychleji se učí. Ve školství je to těžké – studijní plány se schvalují na pět let dopředu, a to je v IT neuvěřitelně dlouhá doba. U nás v práci pracujeme s věcmi, které ještě před pěti lety neexistovaly. Líbí se mi, že se studenti učí základy, obecné věci a principy. Chybí tu ale nějaká jednoletá nadstavba, která by je vytvarovala do programátorů, kteří jsou použitelní v praxi.

Marek: Souhlasím s tím, že škola má primárně naučit člověka myslet. Je výborné, pokud se naučí třeba algoritmizaci a analyticky myslet, v praxi to určitě zužitkují. Náběh do praxe mají ale absolventi ztížený tím, že nemají zažité konkrétní technologie, které se dnes používají. S tím se většinou ve škole nesetkají.

Robin: Výhodou IT je, že lidí v tomto oboru je takový nedostatek, že studenti nemají problém dostat se do praxe už během školy. Mohou tak spojit studium s praxí a když pak školu opouští, nedělá jim problém uplatnit se.

Jobs.cz: Robine, jako řečník jsi vystoupil už na několika IT akcích, na konferenci WebExpo jsi pomáhal sestavovat program, jako kouč jsi působil třeba na workshopu Rails Girls, kde učíte holky programovat… Co bys doporučil lidem, kteří také chtějí být vidět, ale nevědí, jak na to?

Robin: Většina konfererencí má takzvaný call for speakers. Pokud máte co říct, můžete jim napsat. Zkusit to můžete, i když k tomu organizátoři oficiálně nevyzývají. Pokud máte zajímavé téma, můžete o něm napsat třeba na Zdrojak.cz. Šéfredaktor Martin Hassman určitě každý zajímavý článek rád přijme. Článek je nejmenší investicí, která ukáže, zda je o vás a vaše téma zájem. Často jsou totiž lidé na konference zváni na základě toho, že publikují. Zajímavé jsou také takzvané barcampy. Lidé na nich dopředu nahlásí, co by chtěli řešit a ostatní hlasují, koho chtějí slyšet. Myslím, že jednodušší je začít v menší komunitě: chodit na srazy, psát blog, psát komentáře pod články nebo na sociálních sítích. Přijde mi, že hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

5 kurzů pro úspěch v práci, které vás nesmí minout

Telefonování, e-maily, námitky… Potýkáte se i vy s těmito „malými“ každodenními problémy? Možná se zdají bezvýznamné, ale ve skutečnosti vás mohou zbytečně otravovat. Proto jsme vybrali těchto 5 květnových kurzů, aby se úspěch v práci dostavil rychleji. » 2 minuty čtení « ↑ Čeká vás telefonát v angličtině? Naučte se, jak jej zvládnout! 1. Telefonování v angličtině … číst více

3 cesty, které vás dovedou k lepšímu pocitu z kariéry

Jaký je rozdíl mezi prací a kariérou? Práce je to, co dělám. Kariéra je směr, jakým jdu. Je vaše současná práce součástí nějaké delší cesty, posunuje vás ve směru, kterým chcete jít? Nebo je to jen práce, do které chodíte, abyste poplatili účty? Pokud nevíte, kam jdete, nemůžete tam dojít. Předpokladem úspěšné kariéry tedy je, … číst více