Tréma už vám pohovor nezkazí: jak ji poslat k šípku?

Srdce buší jak po maratonském běhu, ruce se třesou, hrdlo se svírá, obličej se barví do ruda. Tréma se zmocnila vašeho těla a ruinuje všechny šance na úspěch. Jak zatočit s touto zákeřnou „nemocí“ a dostat ji pod kontrolu?

» 2 minuty čtení «

Máte nervy z pohovoru

Tréma se objevuje v té nejméně vhodné chvíli, v situacích které považujeme za důležité. Nejisté vystupování rozhodně dobrý dojem u pohovoru nebo zkoušky neudělá. Projevy nervozity jsou velmi individuální. Někoho může stres povzbudit k vyšším výkonům, ale jiného doslova paralyzuje. Proti trémě se dá bojovat. Nikdy se ji nezbavíte, ale úzkost se dá do určité míry ovládnout.

shutterstock_100035656

↑ Já na to mám! Teda možná… snad… doufám…

1. Nedrážděte trému bosou nohou

Jít na zkoušku nebo pohovor bez potřebných znalostí je čiré bláznovství. Nervozita vás nesmí zastihnout nepřipravené. Nejlepším lékem proti trémě je důkladná příprava. Připravte si osnovu vystoupení. Trénujte s jinou osobou nebo před zrcadlem, dokud nezískáte jistotu a sebedůvěru. Můžete se také natočit na webkameru nebo si nahrát zvukový záznam a pak vše vyhodnotit.

2. Zažeňte démony

Já to zase zvorám jako obvykle. Stejně na tu práci nemám dostatečné zkušenosti. Když se vám v hlavě začnou honit černé myšlenky, strach a nervozita raketově roste. Sebedůvěra hraje velkou roli. Odvraťte pozornost od svých nedostatků. Soustřeďte se na pozitivní stránky své osoby. Připomeňte si, jakých jste dosáhli úspěchů a v čem vynikáte.

3. Léčba šokem

Hledá se dobrovolník, který má prezentovat před publikem? Překonejte strach a přihlaste se. Prvně to jistě žádná sláva nebude, ale nervozita se s dalším a dalším vystoupením bude zmírňovat. Myslíte si, že například herci nebo moderátoři se narodili bez trémy? Ani náhodou. Trénink dělá mistra. Čím častěji se do stresových situací dostáváte, tím odolnějším se váš organizmus postupně stává.

4. Vždyť přece o nic nejde

Jak jsme si už řekli na začátku, tréma na náš mozek útočí v situacích, které jsou pro nás zásadní. Musíte mozek oklamat. Přesvědčte sami sebe, že o nic nejde. Nenechte se vystresovat okolím. Davové psychóze podlehnete, ani nevíte jak. Raději se soustřeďte o samotě a ostatních lidí si nevšímejte.

5. Ovládněte svůj hlas

A je to tady! Začínáte lapat po dechu a hlas se vám komicky třese? Zvolněte. Přestaňte mluvit a zadržte na pár vteřin dech. Křečovitě sevřené svaly, které ovlivňují řeč a dýchání, se uvolní. Když se na chvíli odmlčíte, nic se neděje. Často si toho druhá osoba ani nevšimne. Tato primitivní technika vás vrátí zpět do formy. Přestanete se zajíkat a můžete vesele hovořit dál.

6. Zapomeňte na alkohol

Připadáte si večer v baru jako hvězda, kterou nezaskočí žádná situace? Alkohol dokáže uvolnit zábrany, ale stres neporazí. Dokonce ho může zhoršit. Před důležitým pohovorem nebo zkouškou na něj zapomeňte. Panák na posilněnou nic nevyřeší. Na uklidnění si radši dejte bylinkový čaj. Meduňka nebo třezalka umí divy.

7. Použijte relaxační techniky

Když se dostanete do stresu, tak jsou velkým pomocníkem dechová cvičení nebo techniky na uvolňování svalů. Pohodlně se usaďte. Napětí uvolníte tím, že pozvolna zatnete všechny svaly v těle a po pár vteřinách povolíte. Cvičení opakujte několikrát po sobě. Páru můžete vypustit i svižnou chůzí do schodů.

Poblázněný organismus zklidní také práce s dechem. Existuje celá řada jednoduchých meditačních metod. Zavřete oči, oprostěte se od okolního světa. Pouze vnímejte svůj dech a tlukot srdce. Druhá technika spočívá v hlubokých a dlouhých nádeších a výdeších. Nikam nespěchejte. Po šesti opakováních se dostaví výsledky.

Jan Hruška

Další články k tématu

Pozitivní sobectví prospěje vám i vašemu okolí

Řekli byste o sobě na pohovoru, že jste sobečtí? A když už ano, označili byste své sobectví za silnou, nebo slabou stránku? Když o někom řekneme, že myslí hlavně na sebe, zpravidla to nemíníme jako pochvalu. Přestaňte na sobce nadávat a podívejte se, co se od nich můžete naučit. Pomůže vám i Michaela Dombrovská, propagátorka … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Petr Ludwig: Workoholici jsou prokrastinátoři odpočinku

Petr Ludwig udělal kariéru díky prokrastinaci. Už 10 let se zajímá o to, proč lidé chorobně odkládají své povinnosti a učí je, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Třeba na hromadných kurzech ve stylu anonymních prokrastinátorů. „Snažím se nejvíce času věnovat lidem, protože jsou to právě příběhy a změny konkrétních lidí, které mě dobíjí,“ říká Petr … číst více

Slavní lidé s příšerným životopisem. A kam to dotáhli

Následujících pět příběhů dokazuje, že i za příšerným CV se může skrývat velký talent. A že někdy chvilku trvá, než se životní úspěch dostaví. » 2 minuty čtení « 1. Bosý podivín Na technologickou pozici se k vám hlásí bosý podivín, který se už hezkých pár dní nemyl (jak se dá usoudit podle čichu). Vysoké školy … číst více