Podnikat začal ve 13. Jak se mu byznys daří dnes?

Mladý úspěšný podnikatel. Nálepka, která na Lukáše Kořínka sedí jako ulitá, on sám je na ni ale už alergický. Je pravdou, že firmy si ho díky jeho práci všimly ještě v době, kdy sám nemohl ani podepsat smlouvu. Když ho pozvali do Siemensu na schůzku, málem jej vyhodili – čekali ostříleného profesionála a ne nezkušeného kluka. Dnes je Lukášovi 26 let, založil reklamní agenturu Bubble, spolupracuje v ní s více než 25 lidmi a příští rok se chce stát partnerem českých i zahraničních klientů, kteří chtějí objevit plný potenciál online světa a sociálních médií.

» 4 minuty čtení «

lukas korinek 2

↑ Lukáš Kořínek: podnikat začal ještě na základní škole.

Jobs.cz: Jak se ztotožňujete s označením „mladý úspěšný podnikatel“, které se ve spojení s vaším příběhem automaticky nabízí?

Rád bych už řešil budoucnost a ne to, co jsem dělal ve třinácti či patnácti letech. Přece jen je to už deset let zpátky a vzpomenout si je docela těžké.

Jobs.cz: Zaměřme se tedy na budoucnost. Co máte v plánu?

Chceme Bubble dostat na „další level“. Zatím máme většinu klientů z Čech a Slovenska, ale začínají se nám ozývat i zahraniční klienti. Chtěli bychom doplnit tým o poslední dva až tři lidi a zaměřit se na dlouhodobější online projekty.

Jobs.cz: Čím se vaše agentura vlastně zabývá?

Představte si to tak, že přijde klient, který dělá v České republice nebo po světě super věci, neumí se ale prodat na internetu. My mu dokážeme navrhnout kompletní strategii online marketingu s propojením na jeho hlavní cíle. Abychom to dokázali, musíme klienta dobře poznat. S jedním jsme třeba strávili na první schůzce šest hodin. Teď k němu jezdíme do továrny, snažíme se poznat celý proces výroby, procházíme data a archivy.

Jobs.cz: Říkal jste, že chcete oslovit i klienty v zahraničí. Je Praha, potažmo Česká republika, místem, ze kterého se to dá zvládnout?

Věřím, že ano. Už teď máme klienty, kteří nejsou odsud. Jen na základě našich nových webových stránek dostáváme pár nabídek na spolupráci každý týden z různých států. Pokud máte v oboru online a social marketingu skvělý web a reference prací, je klientovi často jedno, odkud pro něj děláte. Přiletět skoro kamkoli na pár dní nebo týdnů už není v dnešní době problém, navíc jste stále levnější než podobné společnosti z Velké Británie nebo USA.

Bubble

↑ Kořínkova agentura Bubble zaměstnává 25 lidí. Takhle to vypadá uvnitř.

Jobs.cz: Dnes je vám 26 let a už pod sebou máte více jak 25hlavý tým. Podle čeho jste lidi vybíral? 

Většinou podle toho, jakou práci už mají za sebou, nebo s nimi děláme externě, případně nás zaujmou na webu a oslovíme je. Maximálně ještě hodíme inzerát na web a Facebook. Lidi se nám hodně ozývají sami.

Jobs.cz: Jak odhadnete, že se vám někdo bude hodit do týmu nejen tím, co umí, ale i svou osobností?

Super je, když s ním můžeme nějakou dobu pracovat. Pak vidíme, zda je spolehlivý, proaktivní a podobně. Většinou se snažíme pracovat s lidmi dopředu, ať víme, jak reagují, jak se chovají a jak přemýšlejí. Nejvíc tu máme copywriterů, web designerů nebo programátorů. U nich to takto jde ověřit snadno. Máme tu ale samozřejmě i lidi, u kterých se to tak snadno ověřit nedá. U nich dáme často na doporučení nebo se s nimi pár měsíců dopředu scházíme. Zabere to sice dost času, ale oni se pak tak často nemění. Zatímco když se ozve  400 lidí na inzerát, tak je nereálné je všechny blíže poznat.

Jobs.cz: Kolik hodin tak denně pracujete?

Teď už málo, už jen nějakých dvanáct. Bývalo to víc.

Jobs.cz: A jste v pohodě s tím, že jednu polovinu dne pracujete, pak pár hodin spíte a na ostatní už vám moc času nezbývá? Celé svoje mládí vlastně věnujete práci…

Je to vždycky na mně, jak si to zařídím. Teď je mi 26 a chceme z Bubble vybudovat místo, kde se bude skvěle tvořit, trávit čas a realizovat krásné věci. Teď už nepracuju o víkendech, mám volné večery, které vždy trávím s přítelkyní. Radši budu pracovat teď, když mám hodně energie a nadšení, než pracovat osm hodin denně až do důchodu jen proto, že musím.

Lukas Korinek

↑ Lukáš Kořínek: Dnes už pracuju maximálně 12 hodin denně, bývalo to horší.

Jobs.cz: Vaši zaměstnanci pracují v podobném tempu?

Snažím se je často po šesté večer posílat domů, chci, aby měli čistou hlavu. Teď jsme sice měli čtrnáct dní náročnější období kvůli dokončování pár skvělých věcí, ale jinak tu lidi zůstávají déle jen když sami chtějí.

Jobs.cz: Co považujete za svůj největší úspěch?

Doufám, že ty největší teprve přijdou. Určitě se to ale točí kolem Bubble – klienti se ozývají, nemusíme chodit do tendrů, daří se nám přibírat talentované lidi, kteří když někam odcházejí, tak často do zahraničí.

Jobs.cz: A nastala v minulosti naopak chvíle, kdy jste zvažoval, že s tím seknete?

Asi na začátku, kdy jsem to celé stavěl od základů. Dělal jsem najednou na deseti projektech od začátku až do konce a navíc mi všichni klienti volali ve stejnou chvíli – to bylo těžké. Jel jsem skoro nonstop, spal v kanceláři tři dny po sobě na zemi. Teď se ale ta vložená energie vrácí zpět.

Jobs.cz: Už vám někdo nabídl, že si od vás Bubble koupí?

Ano, nabídl.

Jobs.cz: Zjevně jste ale odolal. Jaká nabídka by musela přijít, abyste prodej zvažoval?

To nevím, protože mě nenapadá, co bych dělal potom. Mou hlavní motivací není být největší a mít obrovský tým. Opravdu mě nyní nenapadá nabídka, která by mě zlákala k prodeji.

Jobs.cz: Lidé ve vašem věku rádi čtou manažerská moudra a inspirační knihy. Jaké vzory následujete vy?

Já jsem asi nikdy neměl čas nikoho pořádně sledovat. Je zajímavé přečíst si inspirativní články, ale že bych vyloženě sledoval jednoho člověka, to ne. V patnácti jsem určitě četl knížky, které sice byly fajn, ale vždycky jsem se při rozhodování chtěl spoléhat sám na sebe, ne na to, co vyčtu. Celkem snadno se inspiruje od lidí, kteří za sebou mají 20milionové investice v dolarech. Jenže těm se dobře radí – mají za sebou investory, kteří je kryjí, nemusejí všechno platit a dosahovat zisku. Navíc často žijí v úplně jiném prostředí a přebírat jejich zkušenost jedna ku jedné do České republiky podle mě úplně nejde.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Jak si vybrat zaměstnance

S modelem „otec zakladatel“ si drobní podnikatelé nevystačí věčně. Přijde chvíle, kdy zjistí, že potřebují část úkolů i pravomocí delegovat na ostatní. Jak si do týmu v malé firmě vybrat správné kolegy a jakým chybám se při výběru vyhnout? Rady ohledně startu podnikání můžete získat i na seminářích pořádaných díky projektu T-Mobile Rozjezdy. Do Rozjezdů se … číst více

Hrát si s jojem Václava bavilo. Teď jej hračka živí

Pamatujete si z dětství na hračku jojo? Student Václav Kroutil na ní vystavěl úspěšný podnik, který již čtvrtým rokem řídí se svým bratrem. E-shop a kamenná prodejna Slušný se zaměřuje právě na prodej hračky, která se dnes prodává jako yoyo a je z titanu. Za úspěchem stojí nejen podnikatelský um sourozenců, ale i fakt, že yoyování je … číst více

Založil startup, dnes vede nadnárodní korporaci

Společnost YSoft vznikla v roce 2000 na Masarykově univerzitě v Brně jako studentský projekt. Dnes má firma pobočky po celém světě, zaměstnává přes 230 lidí a její technologii používá přes 8.000 organizací. Založil ji Václav Muchna v žádné jiné firmě nikdy nepracoval. Jeho příběh zahrnuje vyhazov ze školy, neúspěch, vytrvalost i touhu změnit svět. A co doporučuje studentům? … číst více

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více