Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ říká v rozhovoru pro Jobs.cz.

» 4 minuty čtení «

Filosofií vaší firmy je dělat uživatelsky jednoduchou elektroniku. Jak se vám s tímto přístupem podniká v době, kdy je naopak trendem mít na všem 150 vychytávek?

Velice dobře. Žijeme v době, které říkám digitální rokoko. Opájíme se tím, jak ke všemu přidáme touchscreen, menu a různé kudrlinky. Podle mě ale mají mít produkty typu mikrovlnná trouba jen dva knoflíky: výkon a čas. Dnešní doba je velmi rychlá a nikdo nemá čas studovat složité manuály, aby si ohřál mléko.

Říká se, že dělat věci jednoduše je ve skutečnosti složitější. Jak vybíráte do týmu techniky a vývojáře, kteří mají „buňky“ právě na hledání intuitivních řešení?

Máte pravdu, že jednoduché řešení bývá vevnitř poměrně složité. Logika zařízení, která vyrábíme, ale není hloupá – jsou to sofistikované systémy. Dáváme si však záležet na tom interface, kterým výrobek komunikuje s uživatelem. Ten potřebujeme udělat co nejjednodušší. Zapojujeme proto designéry a velmi důležitou roli plní zadavatel, což je takový „tatínek projektu“. Má nemilou úlohu bořit bábovičky. Hlídá, aby se ovládání produktu nerozvětvilo tak, že mu nikdo neporozumí.

Dalibor Dedek

↑ Dalibor Dědek: Na pohovoru s uchazečem klidně hraje šestiletého kluka, který nerozumí WC splachovadlu.

Jak hledáte tyto bořitele báboviček?

Je to pozice, do které člověk musí vyrůst. Máme tu řadu lidí, kteří začínali jako konstruktéři nebo referenti na obchodních pozicích a do této pozice se časem posunuli. A jaký člověk se na ni hodí? Nemusí to být ani tak technik, jako spíš snílek, který si dokáže představit okamžik, kdy se koncový uživatel poprvé setká s novým výrobkem, potřebuje jej hned použít a má jen 10 minut na pochopení. Právě v těchto prvních minutách se tvoří jeho vztah k výrobku.

Když nabíráte nové techniky – jak poznáte, že se uchazeč hodí do Jablotronu?

Prověřujeme jeho znalosti, protože vzdělání a znalost dnes bohužel často nejdou ruku v ruce. Máme na to řadu testů a také dost fundované odborníky, kteří dokáží dotyčného posoudit. Dalším krokem výběru je jakýsi domácí úkol, kdy uchazeči dáme příležitost něco vytvořit. Hledáme lidi, kteří mají snahu učit se nové věci a chtějí hledat nové obzory. A i když jim nějaká dílčí znalost chybí, dokáží si ji sehnat a poradit si.

DaliborDedek2

↑ Dalibor Dědek založil Jablotron už v roce 1990.

Jaké technické profese nyní hledáte?

Stále rozšiřujeme tým techniků jak v oblasti vývoje elektroniky, tak v oblasti tvorby různých aplikací a softwarových nadstaveb. » Jablotron: volná místa

Jak lehce nebo těžce se takoví lidé hledají?

To je velmi různé. Techniků je na trhu práce relativně málo. Na druhou stranu si nestěžujeme, protože Jablotron už získal určité renomé a dost lidí se nám hlásí samo. Pořád se ozývají lidé, protože vědí, že u nás dostanou svobodu a příležitost tvořit. Necháváme technikům část pracovní doby, aby bádali nad tím, co je baví. Výsledek možná skončí v šuplíku, ale možná přispěje k vývoji nového produktu.

Vyvíjíte zabezpečovací systémy a zaujalo mě, že docházíte do věznic za odsouzenými, aby vám pomohli objevit slabá místa alarmů. Funguje to dobře?

Tuto akci jsme udělali jednou. Žádná technika není nepřekonatelná, všechna zařízení mají slabá místa. Ale když je znáte, dokážete je poskládat tak, aby se navzájem chránily. Průzkum mezi odsouzenými dopadl poměrně zajímavě. Byl jsem k tomu skeptický, ale dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. V něčem nám to otevřelo oči, v něčem jsme si potvrdili, co už jsme si mysleli.

Účastníte se jako ředitel pohovorů s uchazeči? Máte třeba poslední slovo?

Hodně dlouho jsem se účastnil veškerých výběrových řízení na klíčové pozice. Dnes už spíše výjimečně. S uchazeči se bavím o reálných věcech. Například hraju šestiletého kluka, který chce vědět, jak funguje splachovač na záchodě. A zajímá mě, jak promovaný inženýr dokáže vysvětlit takovou věc dítěti.

Jaký jste šéf? Co je pro vás coby manažera důležité?

Dlouho jsem si myslel, že existují techniky a poučky, jak se stát dobrým manažerem. Zjistil jsem ale, že to není pravda. Kdo chce být v managementu úspěšný, musí zůstat věčným amatérem. Když řídíte tvůrčí lidi, nikdy nemůžete spoléhat na nějakou techniku. Jakmile jednou člověka přimějete, aby udělal něco, co vlastně udělat nechtěl, příště už to nezafunguje. Vedení lidí přirovnávám k partnerskému vztahu. S manželkou musím vztah neustále budovat, zdokonalovat, hledat další cesty, jak jej udržovat – a je to oboustranný proces. Pokud bych chtěl být profesionálním manažerem, stal by se ze mne spíš takový sňatkový podvodník.

DaliborDedek4

↑ Dobrý manažer zůstává stále trochu amatérem, říká šéf Jablotronu.

Kromě manažerských pouček existují i poučky o podnikání. Ty současné říkají, že člověk musí hlavně věřit tomu, co dělá a úspěch přijde tak nějak sám. Jak se na to díváte?

S tím naprosto souhlasím. Když člověk nevěří tomu, co dělá a zároveň to chce prodat jiným, nemůže to dobře dopadnout. Sám bych určitě nebyl schopen přesvědčovat zákazníka, ať si koupí moji službu, kdybych jí sám nevěřil.

Moje otázka mířila spíš tam, jak poznat, kdy je dobré ještě věřit a kdy už se člověk upíná k nereálnému snu.

To máte jako s tím prorážením zdi hlavou. Pokud máte pocit, že zeď praská, je dobré pokračovat. Pokud cítíte, že praská hlava, je dobré skončit. Člověk by měl poznat, kdy se dostal do slepé uličky. Na druhou stranu: neexistují jednoznačná kritéria, která vám spolehlivě řeknou, že už jste se v ní ocitli. Když ale v podnikání začínáte, máte celkem jednoduché limity. Jakmile dojdou peníze, elán a optimismus, je na čase poohlédnout se po něčem jiném.

» Pracujte v Jablotronu: volná místa

Profil:

Dalibor Dědek

Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. V roce 1990 založil firmu Jablotron, která má dnes 500 zaměstnanců a miliardový obrat. Jablotron vyrábí zabezpečovací systémy, ale třeba také částicové kamery pro CERN ve Švýcarsku. „Je to světově naprosto unikátní produkt. Tato kamera umožňuje podívat se do jádra hmoty a pozorovat jednotlivé částice,“ říká Dalibor Dědek.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Jak si šéf známého start-upu vybírá zaměstnance

Láká vás pracovat pro on-line start-up? Zjistěte, jak si do týmu vybírá lidi Pavel Suchánek, spolumajitel a zakladatel Restu – rezervačního systému, díky kterému si snadno a rychle zajistíte místo v oblíbené restauraci. Pavel zrovna shání někoho do marketingu: „Hledáme někoho, kdo se dokáže spojit s dalšími partnery a vymyslet s nimi smysluplnou spolupráci založenou na … číst více

Ze zákulisí: Jak si Allianz vybírá nové kolegy

Nahlédnout pod pokličku a zjistit, jak vypadá „výběrko“ v konkrétní firmě. Víme, že tyto články patří k nejžádanějším. Vyzpovídali jsme proto Ivana Svitáka a Petra Pavlíka – dva manažery pojišťovny Allianz, která právě shání spoustu nových kolegů. Čím na pohovoru přesvědčíte a co od této profese vlastně čekat? Jobs.cz: Co vám jako manažerům napoví, že před … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více