Odpočinek v práci: kdy máte nárok na přestávku

Pracujete-li v kanceláři, pravděpodobně si do značné míry sami určujete, kdy si dáte přestávku a kdy vyrazíte třeba na oběd. Ne všude je ale možné být v otázce čerpání odpočinku tak benevolentní.

shutterstock_168813377

Například ve výrobních podnicích čerpají i kancelářští zaměstnanci přestávky v podobném rozvržení jako jejich manuálně pracující kolegové.

Nejdéle po 6 odpracovaných hodinách (mladiství po 4,5 hodinách) mají zaměstnanci  právo čerpat přestávku na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Přestávka se nezapočítává do pracovní doby.

Přestávku si lze rozdělit

Zaměstnanec si může odpočinek rozdělit na několik částí s tím, že alespoň jedna přestávka musí trvat 15 minut. Pauzu nelze poskytnout na začátku nebo na konci pracovní doby.

Pokud vykonáváte práci, která nemůže být přerušena, musí vám být poskytnuta přiměřená doba na jídlo a oddech. V tomto případě se pauza do pracovní doby započítává.

Doba odpočinku

Dobou odpočinku se rozumí: nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami, dny pracovního klidu, nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Zaměstnavatel má pracovní dobu rozvrhnout tak, aby měl zaměstnanec mezi dvěma směnami alespoň 12 hodin nepřetržitého odpočinku. Tato doba může být zaměstnanci staršímu 18 let zkrácena na 8 hodin, s tím, že příští odpočinek bude o zkrácenou dobu prodloužen.

Příklad: V pondělí skončíte směnu ve 22:00 a v úterý budete pracovat od 6:00 do 14:00 hodin. Odpočinek mezi směnami bude jen 8 hodin. Váš další odpočinek se ale o 4 hodiny prodlouží a do práce budete moci znovu nastoupit až ve středu v 6:00 ráno. Pokud by toto nebylo dodrženo, zaměstnavatel může dostat od Inspekce práce pokutu až do výše jednoho milionu Kč.

Kdy lze zkrátit odpočinek mezi směnami

Zkrátit odpočinek mezi směnami lze však jen v určitých případech, například v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas, v zemědělství, při poskytování služeb obyvatelstvu, u naléhavých opravných prací, dále jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců či při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.

Dospělý má mít nejméně 35 hodin odpočinku týdně

Nepřetržitý odpočinek, tedy volný čas nepřerušený zaměstnáním, by měl trvat alespoň 35 hodin v týdnu, u mladistvého zaměstnance ne méně než 48 hodin. Pokud je to možné, měla by do tohoto odpočinku spadat neděle.

Klasicky se tak jedná o víkend. V případech, kdy je možné zkrátit odpočinek mezi dvěma směnami, je možné zkrátit i odpočinek v týdnu, a to až na pouhých 24 hodin. Nicméně i zde je třeba, aby za dva týdny tento odpočinek dohromady trval alespoň 70 hodin.

Článek vypracovala advokátní kancelář Jasanská & Co.

Další články k tématu

Marodíte? Kdy si můžete vzít „sick days“

Bolí vás v krku nebo se ohlásila migréna? Krátkodobé volno na vyléčení či zdravotní volno (známé pod anglickým názvem sick days) patří mezi stále oblíbenější zaměstnanecké výhody. Jaké jsou však podmínky a důsledky jeho využití? Poradí advokátní kancelář Jasanská & Co. ↑ Rýmička? Kvůli krátkodobé nevolnosti nemusíte hned běžet pro neschopenku. Sick days a free days … číst více

Kdy vám zaměstnavatel musí dát volno navíc

Svatba, pohřeb, stěhování, nemoc – berete si na ně dovolenou? Nemusíte, zákoník práce nařizuje, aby vám v těchto lidských situacích vyšel zaměstnavatel vstříc. ↑ Dopravní zácpa. I to je situace, kdy vám šéf musí omluvit nepřítomnost v práci. Překážky na straně zaměstnance Ne vždy můžete dostát uloženým pracovním povinnostem, například kvůli nečekané nemoci nebo komplikované dopravní … číst více

Právní rádce: Ošetřování člena rodiny

Pokud vám onemocní dítě mladší 10 let nebo jiný blízký člen rodiny, máte nárok s ním zůstat doma a čerpat tzv. ošetřovné. Výše ošetřovného se uplatňuje tiskopisem, který vydá a potvrdí příslušný ošetřující lékař.  Dávka se vypočítá stejným způsobem jako nemocenská. ↑ Zůstat doma máte nárok i v případě, kdy například škola nařídí karanténu a dítě musí … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více