Pokud vám onemocní dítě mladší 10 let nebo jiný blízký člen rodiny, máte nárok s ním zůstat doma a čerpat tzv. ošetřovné. Výše ošetřovného se uplatňuje tiskopisem, který vydá a potvrdí příslušný ošetřující lékař. Dávka se vypočítá stejným způsobem jako nemocenská.
↑ Zůstat doma máte nárok i v případě, kdy například škola nařídí karanténu a dítě musí zůstat doma.
Nárok na ošetřovné
Na ošetřovné máte nárok po dobu 9 kalendářních dnů. Pokud jste na výchovu dítěte mladšího 15 let sami, tedy řadíte se mezi svobodné, rozvedené, ovdovělé a podobně, máte nárok na ošetřovné po dobu 16 dnů. Tato doba se většinou počítá od návštěvy lékaře, který uznal dítě nebo jiného rodinného příslušníka nemocným.
Tiskopis od lékaře
Nárok na ošetřovné uplatníte tiskopisem České správy sociálního zabezpečení „Žádost o ošetřovné“. Vydává jej a potvrzuje příslušný ošetřující lékař při onemocnění člena rodiny. Při uzavření dětského výchovného zařízení, například školy, vydává a potvrzuje tento tiskopis přímo toto zařízení.
Podmínky pro nárok na ošetřovné
Ke vzniku nároku na ošetřovné musíte splňovat následující podmínky:
- jste zaměstnancem,
- v době ošetřování přicházíte o příjem ze zaměstnání,
- ošetřovné si nárokujete na základě předepsaného tiskopisu vystaveným příslušným ošetřujícím lékařem,
- s ošetřovaným bydlíte v jedné domácnosti.
Poslední bod znamená, že pokud si například vaše matka zlomí nohu, můžete s ní zůstat doma jen v případě, že spolu bydlíte. A zároveň tento se tento bod netýká například rozvedených rodičů, kteří střídavě pečují o dítě ve věku do 10 let.
Střídání v péči o nemocného
Nejčastěji nastává situace, kdy onemocní dítě a stará se o něj jeden z rodičů. Stejně tak ale může onemocnět například rodič, o kterého se v době jeho nemoci stará syn, případně synova manželka, kteří s nemocným sdílí jednu domácnost. Pokud by s ním zůstali doma oba současně, náleží ošetřovné jen jednomu z nich. Případně se mohou v péči o nemocného vystřídat, ale jen jednou.
Článek vypracovala advokátní kancelář Jasanská & Co.