Marodíte? Kdy si můžete vzít „sick days“

Bolí vás v krku nebo se ohlásila migréna? Krátkodobé volno na vyléčení či zdravotní volno (známé pod anglickým názvem sick days) patří mezi stále oblíbenější zaměstnanecké výhody. Jaké jsou však podmínky a důsledky jeho využití? Poradí advokátní kancelář Jasanská & Co.

shutterstock_64743859

↑ Rýmička? Kvůli krátkodobé nevolnosti nemusíte hned běžet pro neschopenku.

Sick days a free days

Mezi nejčastější benefity, které firmy poskytují nad rámec zákoníku práce, patří delší dovolená, stravenky, příspěvky na dopravu, jazykové kurzy, vzdělávací pobyty či právě sick days. Stále rozšířenějším benefitem je také hrazené volno pro „zařizování“ (free days), kdy si zaměstnanec může obejít potřebné úřady či lékaře, aniž by si po kouskách zkracoval pracovní dobu.

Tři dny místo dlouhého ležení

V dnešním článku se podíváme na sick days. Princip tohoto benefitu vychází z myšlenky, že kratší léčení je pro obě strany výhodnější než dlouhodobá nemoc. Necítí-li se zaměstnanec ve své kůži nebo bojuje s počínajícím nachlazením, je lepší, když stráví dva tři dny v posteli a poté se čilý vrátí do práce. Může tak zůstat doma bez lékařského potvrzení nebo vystavení „neschopenky“. Sick days se mu neodečítají z dovolené a hlavně – dostává za ně mzdu.

S virózou doma za plnou mzdu

Na rozdíl od nemocenské, kde zaměstnanec za první tři dny nemoci nedostává náhradu mzdy, sick days nároky zaměstnance neumenšují. V klasickém případě nemocný zaměstnanec nedostane první tři dny nemoci žádnou odměnu. Teprve od čtvrtého dne začne zaměstnavatel vyplácet její náhradu, což však činí pouze 60 procent průměrného výdělku. Vybráním sick days se dá překlenout právě doba prvních tří dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Podmínky určuje zaměstnavatel

V zákoníku práce ani souvisejících předpisech se pojem zdravotní volno nevyskytuje. Jde tedy pouze o smluvenou výhodu poskytovanou zaměstnavatelem, a tak je to právě zaměstnavatel, kdo určuje konkrétní podmínky sick days (délka, způsob oznamování, výše peněžité náhrady a podobně).

Co s nevyčerpanými sick days?

Podle posledních průzkumů nabízí v ČR tento benefit již třetina velkých společností. Obvyklá doba zdravotního volna činí 3 až 5 dnů za kalendářní rok. Nevyčerpané dny se nepřevádějí do dalšího roku a neproplácejí se jako nevybraná dovolená. Pokud tedy zaměstnanci zůstanou na konci roku sick days nevyužité, opět záleží jen na zaměstnavateli, jestli nechá nárok jen tak uplynout nebo zaměstnanci nabídne jiný bonus.

Další možnosti v době nemoci

Pokud zaměstnavatel zdravotní volno neposkytuje, existují i další možnosti, jak vyjít nemocnému zaměstnanci vstříc. Kromě osobní domluvy, kdy je zaměstnanci dovoleno zůstat určitý čas doma, se dá využít i možnost práce z domova (pokud to její povaha umožňuje). Stejně jako u sick days zde hraje podstatnou roli vztah a vzájemná důvěra mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Článek vypracovala pražská advokátní kancelář Jasanská & Co.

01_obecne_970x2103

Další články k tématu

Odpočinek v práci: kdy máte nárok na přestávku

Pracujete-li v kanceláři, pravděpodobně si do značné míry sami určujete, kdy si dáte přestávku a kdy vyrazíte třeba na oběd. Ne všude je ale možné být v otázce čerpání odpočinku tak benevolentní. Například ve výrobních podnicích čerpají i kancelářští zaměstnanci přestávky v podobném rozvržení jako jejich manuálně pracující kolegové. Nejdéle po 6 odpracovaných hodinách (mladiství po 4,5 hodinách) mají … číst více

Kdy vám zaměstnavatel musí dát volno navíc

Svatba, pohřeb, stěhování, nemoc – berete si na ně dovolenou? Nemusíte, zákoník práce nařizuje, aby vám v těchto lidských situacích vyšel zaměstnavatel vstříc. ↑ Dopravní zácpa. I to je situace, kdy vám šéf musí omluvit nepřítomnost v práci. Překážky na straně zaměstnance Ne vždy můžete dostát uloženým pracovním povinnostem, například kvůli nečekané nemoci nebo komplikované dopravní … číst více

Povodně: kdy máte nárok vzít si volno

Rozsáhlé záplavy způsobují problémy nejen přímo zasaženým, ale i spoustě dalších lidí, kteří mají kvůli dopravním uzavírkám složitou cestu do práce. Ovšem pozor, vymlouvat se na povodně vás může stát i místo. Spolu s právníky rozebereme 4 povodňové situace, které se zaměstnanců mohou v těchto kritických dnech týkat. 1. Mám zaplavený dům Vnikla vám velká voda do … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více