Nastartujte se na nové výzvy. Ale nepřepalte to

Po vánočních svátcích má člověk vracející se do práce někdy pocit, že ho v dohledné době nic pěkného nečeká. Zašedlá obloha, která v lednu často přežívá až do večera, jednomu také dvakrát nepřidá. A v práci se vrší jeden úkol za druhým, zatímco nějaké delší volno je v nedohlednu. Nenechte se tím udolat a zkuste se místo toho nastartovat na nové výzvy.

Lednový splín neboli January blues, jak nazývají v Británii stav po uplynutí Vánoc a novoročních oslav, není dvakrát příjemné rozpoložení. Zatímco o svátcích si mohl člověk přispat, trávit čas s rodinou a známými a také trochu lenošit, s prvními lednovými dny je opět na startovní čáře. Jak si tenhle přechod zpříjemnit?

Rozjíždějte se pozvolna

Stejně jako po dovolené, nezrychlujte, pokud možno, z nuly na sto. První den dva v práci věnujte spíš dlouhodobějšímu plánování, rozvržení úkolů, které vás v příštích týdnech čekají. Než šéfovi slíbíte, že si vezmete na starosti nový obtížný projekt, udělejte si inventuru toho, co máte teď před sebou. Pak teprve vyhodnoťte, jestli byste to zvládli.

Využijte začátek roku ve svůj prospěch

Nové výzvy vás mohou na začátku roku hezky nastartovat. Třeba se vaše firma chystá na nové trhy a vy se na tom máte podílet. Láká vás to, ale také víte, že máte kopu jiných povinností. Zkuste využít začátek roku k tomu, abyste se zbavili méně záživných úkolů a měli čas na nové projekty. Promluvte o své situaci se šéfem. Uvidí-li vaše nadšení pro novou práci, spíš bude ochoten vás jiných povinností zbavit. I když třeba ne hned. V tom případě je ale dobré domluvit se na konkrétním datu, od kdy by část vaší agendy někdo přebral.

Nedávejte si nesplnitelné cíle

Platí to v práci i v soukromí. Dělat dvanáct hodin denně, abyste dostáli příliš ambiciózním cílům, byť třeba za velkorysou odměnu, je přijatelné jen krátkodobě. Po delší době začne takové tempo vysilovat. Příliš mnoho práce také přináší neustálou frustraci, protože člověk má věčně pocit, že nestíhá.

Nereálné mety si nedávejte ani v jiných oblastech. Shodit letos 15 kilo, uběhnout maraton, ačkoliv jednou za měsíc oběhnu sotva park… Raději si do programu zařaďte pravidelně aktivity, které ke zhubnutí nebo zvýšení kondice povedou. Je lepší uběhnout dvakrát za týden třeba dva kilometry a postupně přidávat, než už v únoru z tréninku na nedosažitelný maraton zcela odpadnout.

Naplánujte si něco příjemného

Při pohledu do kalendáře možná zjistíte, že nejbližší volno, které vás čeká, jsou jarní prázdniny dětí někdy v březnu. Nic vám však nebrání vzít si nějaký ten den volna už před tím a vyrazit třeba na prodloužený víkend podle vlastního gusta. Budete tak mít před sebou něco, na co se budete těšit a první, poněkud ospalá část roku, vám rychleji uteče. Více než jindy se hodí navštívit třeba různé kulturní akce. Vezměte s sebou kolegy a naplánujte si něco s nimi. Pracovní vztahy to jen osvěží.

Nezapomínejte na pohyb

O nereálných předsevzetích už byla řeč. Na druhou stranu lednový splín je výsledkem i toho, že jsme hodně zalezlí a nemáme tolik pohybu na čerstvém vzduchu jako v létě. I malá procházka člověka po psychické i fyzické stránce osvěží. Fakt, že zrovna nesvítí sluníčko, nemusí znamenat den proležený doma. Zkuste i v nevlídných dnech alespoň na chvíli vyjít ven.

Novou výzvou může být i nová práce. Podívejte se u nás na Jobs.cz, co pro vás máme.

 

 

Další články k tématu

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Jak v roce 2015 zatočíte se „žrouty“ energie?

S blížícím se koncem roku mnohým z nás ubývá energie a sil, které potřebujeme pro zvládání pracovních úkolů (projektů) a také pro naplánování aktivit pro rok příští. Jak to máte s energií vy? Využíváte dostatečně své zdroje pro obnovu energie a poznáte včas „žrouty“ energie? » 3 minuty čtení « ↑ Dobít baterky. Vzpomeňte si: … číst více

Věci, které zdržují od práce. Jak s nimi zatočit?

Znáte ten pocit, kdy celý den pracujete a večer před sebou máte stejně práce jako ráno? Pravděpodobně za to může některá z 10 věcí na tomto seznamu. Další tipy nasbírejte ve středu 2. září od 20 hodin na webináři Filipa Dřímalky. « 3 minuty čtení » ↑ Věčně nestíháte? Co zkusit část práce outsourcovat jinam? 1. … číst více