Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede na správné vlně.

» 4 minuty čtení «

↑ Petr Ludwig, autor úspěšné knížky Konec prokrastinace. Sám s ní měl potíže.

Jobs.cz: Čím to podle vás je, že téma prokrastinace je teď tak oblíbené?

Když si někdo přečte definici slova prokrastinace – chorobné odkládání, tak se v tom každý najde. Doba je rychlejší, složitější, máme plno lákadel typu smartphone, v něm sociální sítě, e-maily… A ty nás odvádějí od práce. Míra prokrastinace tak roste a je potřeba ji řešit. Jednou z nejpodstatnějších dovedností dnešního člověka totiž je umět zvládat sám sebe. Prokrastinace představuje pravý opak – člověk dělá něco, co nechce a nemůže si od toho pomoct.

Jobs.cz: A není to jen nadstavba time managementu čtvrté generace, kde se také učíte pracovat s cíli a hospodařit s časem?

Time management neřeší příčinu. Nejde o to, že si neumíme zorganizovat čas, ale že nevíme, co chceme dělat. Podstupujeme takzvanou rozhodovací paralýzu – máme totiž spoustu možností a o to těžší pro nás je vybrat si tu pravou. Ukazuje se, že rozhodovací paralýza je největší příčinou prokrastinace. Není to tedy jen o tom srovnat si čas, ale i definovat oblasti, do kterých se chceme pustit.

Jobs.cz: Koho téma práce s prioritami, respektive prokrastinace, podle vás přitahuje?

Hodně čtenářů podniká na volné noze, řídí sami sebe a jejich výplata závisí na tom, jak zvládají prokrastinaci. Velkou část tvoří také ti, kteří cítí, že v životě mohou dosáhnout výrazně víc, a selhávají sami před sebou – třeba studenti nebo lidé v korporacích. Chodí mi také e-maily od lidí v důchodovém věku, kteří na sobě chtějí pracovat.

Konec prokrastinace-Definice

↑ Člověk, který prokrastinuje, ví dobře, co by měl dělat. Akorát to nedělá…

Jobs.cz: Není to spíš tak, že téma prokrastinace nahrává perfekcionistům a workholikům, kteří tak mají další páku, kterou terorizují své okolí?

Mohlo by se zdát, že se snažíme udělat z lidí workholiky. Jde ale o pravý opak. Učíme lidi průběžně odpočívat a obnovovat energii. Ve výsledku tak člověk může pracovat méně hodin, ale kvalitněji.

Jobs.cz: Jak se vám změnil život po vydání knížky?

Můj pracovní život vypadá velmi podobně. Setkávám se s lidmi, zabývám se koučováním a poskytuji konzultace. Za poslední rok se ale zvýšil počet přednášek – měl jsem jich přes stovku. Otevřela se spousta možností. Teď třeba řeším, že se naučím perfektně přednášet v angličtině nebo zvažuji, jak oslovit globální trh. Nejde jen o to, že se knížka dobře prodává. Lidé mi píší, že jim pomáhá. A to je pro mě jako pro autora úplně ta nejlepší odměna.

Jobs.cz: Vystudoval jste informatiku a práva. Teď se zabýváte takzvanou pozitivní psychologií. Jak se to stalo, že jste tak změnil své zaměření?

Měl jsem s pár kolegy malou firmu a všichni jsme prokrastinovali. Věděli jsme třeba, že by bylo super vstávat o hodinu dřív, neuměli jsme se k tomu ale přimět. A jednou za mnou dorazil kolega a říká: „Máme prokrastinaci!” Tak jsem se zeptal, co že to máme? „Chorobné odkládání.” Našli jsme se v tom a začali číst studie. Najednou jsme začali vstávat, kolega zhubl, prostě se začaly dít neuvěřitelné věci. Lidem z venku to přišlo strašně divné, jak jsme se začali proměňovat. Jakmile to začalo fungovat na nás, chtěli jsme to předat dalším lidem. Tak jsme začali dělat na vysokých školách bezplatné přednášky. Přednášet stovce studentů a pomoci jim tak jejich život lépe naplnit mě, začalo hodně bavit. Tak jsme si řekli, že to začneme dělat na sto procent. Koníček se mi stal prací a práce koníčkem.

Konec prokrastinace-Odkládání

↑ Takhle prokrastinátoři obvykle řeší své úkoly: vše na poslední chvíli. Znáte to také?

Jobs.cz: Tvrdíte, že chcete bořit mýty a polopravdy v oblasti osobního rozvoje. Hodně se opíráte o výzkumy významných univerzit, třeba Harvardu, Stanfordu a podobně. Jak ale z kvanta informací vyberete ty, které nazýváte pravdou?

To je na tom to nejtěžší. V českých knihkupectvích je dejme tomu tři sta čtyři sta knížek o osobním rozvoji. Najít kvalitní informace je ale oříšek a vyžaduje jít k primárním zdrojům. Číst výsledky výzkumů v originále a propojovat je mezi sebou. To je daleko obtížnější než napsat neozdrojovanou knížku. Na konci knížky Konec prokrastinace najdete uvedené jako zdroje na 120 studií, z kterých jsem to dal dohromady. A to na tom bylo nejtěžší. Napsat to tak, aby to pochopil patnáctiletý stejně jako osmdesátiletý. Netvrdíme, že máme patent na pravdu, k té se můžeme jen přibližovat.

Jobs.cz: Napsal jste bestseller, přednášíte jako na běžícím páse, pronikáte do zahraničí. Čemu se budete věnovat dále?

Zvažuji, zda jít do hloubky v oblasti motivace, do témat, jak si určit osobní vizi a co vůbec v životě dělat. Druhou oblastí, která mě velmi zajímá, je kritické myšlení – jak pracovat s informacemi a jak v moři nekvalitních najít ty, které stojí za to. Chci pro střední a vysoké školy uspořádat kurzy, jak používat mozek. Mozek má spoustu nedokonalostí, které ovlivňují naše rozhodování. Třeba tu, že se rozhodujeme podle emocí a rozum používáme jen k tomu, aby nám ospravedlnil naše emoční rozhodnutí. Když mám averzi k nějaké činnosti, najdu si vždycky výmluvu – racionalizaci , proč ji nedělat. Například ráno zvoní budík a nechce se vám vstávat. Když chcete, najdete si spoustu výmluv, proč to nedělat.

Jobs.cz: Bez emocí by ale byl život strašně smutný, nebo ne?

Je dobře, že se rozhodujeme podle emocí. Jen to často ignorujeme. Chodíme po světě, myslíme si, jak jsme racionální, přitom jsme ale plní emocí. Když si to uvědomíme, lépe rozumíme sami sobě i ostatním.

Jobs.cz: Co se vám v poslední době povedlo?

Od střední školy jsem nesnášel běhání. V přednáškách ale používám příklad, jak se naučit běhat. Doporučuji lidem, že mají začít po malých krůčcích, uběhnout nejdřív sto metrů. Říkal jsem si, že když už to tvrdím ostatním, měl bych se to také sám naučit. Povedlo se mi to až tak, že se teď na běhání vyloženě těším a běhám už tři čtvrtě roku. Je pro mne důležité, abych to, co přednáším, sám dělal.

Konec prokrastinace-Kniha

↑ Knížky Konec prokrastinace se už prodalo na 35 tisíc výtisků.

Jobs.cz: Osobním rozvojem se dnes zabývá spousta lidí. Lidem je pětadvacet a profilují se jako koučové. Čím to podle vás je, že jste se ve svém věku a svou specializací stal uvěřitelným?

To, co říkáme, nejsou jen naše zkušenosti, ale výzkumy aplikované do praxe. A ty mluví samy za sebe. Je jedno, jestli je interpretuje patnáctiletý nebo osmdesátiletý člověk. Používáme jednoduché nástroje. Není to jen o tom, že lidé odejdou nadšení z přednášky a za dva dny se vrátí do starých kolejí. Dáváme jim jednoduché nástroje a metody, které mohou používat každý den. Navíc si je předávají vzájemně dál a sami si je doporučují. Kdyby ty věci nefungovaly, nebude se knížka tak dobře prodávat. Největší marketing jí dělají sami čtenáři, kteří si ji doporučují dál.

Jobs.cz: Na co se teď nejvíc těšíte?

Můj oblíbený citát říká, že tajemství spokojenosti tkví v tom nemít očekávání. Do jisté míry nemám rád životní cíle. Spíš si užívám přítomnost. Samotného mě občas překvapí, kam mě přítomnost zavane. Když je člověk otevřený nový věcem, je život daleko pestřejší.

Jobs.cz: Takže když se vás zeptám, co budete dělat za pět let…?

To vůbec nevím. Možná budu přednášet v angličtině, možná napíšu další knížku. Vlastně už jsem na ní začal dělat. Je ale hodně těžké se do psaní pustit znovu. Hodně mě baví vzdělávání. Plánujeme rozjet akademii, kde budeme učit kritické myšlení, osobní rozvoj – sada dovedností moderního člověka. Vysoké školy dnes spoustu dovedností neučí, mladí lidé po tom ale touží. Když děláme přednášku třeba o prokrastinaci, je v běžně poloprázdných přednáškových sálech kapacita přeplněná o sto lidí. To mi dává naději, že lidé se chtějí učit, nemají ale prostor.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Jaro je (skoro) tu: jak se nastartovat v práci

Naše tělo je po zimě vyčerpané nedostatkem sluníčka, menším pohybem a často i chřipkovým obdobím. Proto není divu, že mnozí z nás s přicházejícím jarem pociťují větší únavu a také větší sklony k výkyvům pracovní výkonnosti. Projekty a náročné úkoly se přitom valí a valí… kdo by to neznal. » 3 minuty čtení « ↑ Jaro vás zmáhá? … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více